×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
18. janvāris, 2013
Drukāt

Konstatē pārkāpumus asins plazmas preparātu ražošanā un apritē

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts kontrole konstatējusi, ka Veselības ministrija (VM) kā vadošā valsts pārvaldes iestāde veselības nozarē, kas ir atbildīga par valsts politikas izstrādi transfuzioloģijas jomā, nav izstrādājusi attiecīgās jomas politikas plānošanas dokumentus un nav nodrošinājusi Latvijas iedzīvotāju interesēm atbilstošu asins plazmas preparātu ražošanu un apriti, aģentūru LETA informēja Valsts kontroles vecākā referente Egita Diure.

Valsts kontrole akcentē, ka sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Baltijas Terapeitiskais serviss” (SIA BTS), kaut arī publiskā iepirkuma līgumā bija noteikts, ka asins plazmas preparātu ražošanā izmanto valstī iegūtu izejvielu, Valsts asins donoru centram (VADC) ir piegādājusi transfūzijām nepieciešamos asins plazmas preparātus, kas nav izgatavoti no Latvijā iegūtas izejvielas.

Viņa norādīja, ka Latvijā attiecībā uz cilvēka asins un asins komponentu kvalitātes un drošības standartiem ir noteikts, ka plazmas preparātu ražošanā izmanto tikai valstī iegūtu izejvielu, proti, cilvēku asins plazmu, aizliedzot asins vai asins komponentu importu. Savukārt VM nav nodrošinājusi kvalitatīvu uzraudzību pār valstī noteikto stingrāko aizsardzības pasākumu ievērošanu.

VADC tos ir izsniedzis ārstniecības iestādēm – 2010.gadā “Albumin” 20% 100 ml iepakojumā izsniegts 1581 iepakojums 132 172 latu vērtībā, bet 2011.gadā “Humaglobin” 2,5g, 50 ml iepakojumā – 1042 iepakojumi 41 428 latu vērtībā. “Tādējādi Zāļu valsts aģentūra (ZVA) nav nodrošinājusi kontroli pār ārējā tiesību akta prasību, ka cilvēka asinis un asins komponentus valstī neieved un plazmas preparātu ražošanai izmanto valstī iegūtu izejvielu, ievērošanu,” uzsver Valsts kontrole.

Lai saglabātu un attīstītu asins plazmas preparātu ražošanu Latvijā, 1994.gadā ar 51% valsts kapitāla līdzdalību tika nodibināta SIA “BTS”, kurai piešķirtas prioritāras tiesības uz asins un tās preparātu ražošanu un valsts pasūtījumu. Kaut gan 2004.gadā plazmas preparātu ražošana valstī tika pārtraukta un SIA “BTS” darbība neatbilda tās izveidošanas mērķim, VM nav koordinējusi un nav uzraudzījusi SIA “BTS” darbības atbilstību sākotnēji izvirzītajiem uzdevumiem – saglabāt un attīstīt plazmas preparātu ražošanu Latvijā.

Turklāt SIA “BTS” valsts kapitāla daļu privatizācijas procesā VM nav sniegusi Privatizācijas aģentūrai tās rīcībā esošu informāciju par to, ka sabiedrības darbība neatbilst tās izveidošanas mērķim, kā arī ir izstrādājusi sabiedrībai izdevīgākus valsts kapitāla daļu privatizācijas nosacījumus, neņemot vērā to, ka ir pārtraukta plazmas preparātu ražošana Latvijā.

Valsts kontrole norāda, ka VADC ir radījis labvēlīgus apstākļus vienam uzņēmumam – SIA “BTS”, sniedzot tam maksas pakalpojumus par cenu, kas nesedz centra faktiskos izdevumus pakalpojuma veikšanai, iznomājot telpas, nepamatoti samazinot telpu nomas maksu esošā līguma darbības laikā, piegādājot izejvielu plazmas preparātu ražošanai par cenu, kas ir zem asins komponenta sagatavošanas pašizmaksas, līdz ar to nav guvis ieņēmumus vismaz 228 850 latu apmērā.

Revīzijā arī secināts, ka Asins dienesta darbība ne vienmēr ir bijusi likumīga un efektīva un VADC budžeta līdzekļi nav izlietoti efektīvi. VADC 2010., 2011. un 2012.gadā nav nodrošinājis asins sagatavošanas nodaļu uzturēšanas un asins sagatavošanas izdevumu segšanai piešķirtā finansējuma 1 171 992 latu apmērā efektīvu un racionālu administrēšanu. Plānojot nepieciešamo finansējumu, centrs nav vērtējis iepriekšējo gadu faktiskās izmaksas, turklāt, aprēķinot uzturēšanas un viena litra asins sagatavošanas izmaksas, ir lietojis dažādas aprēķinu metodes un izmantojis datus, kas nav patiesi, pamatoti, precīzi, aktuāli un pilnīgi, skaidro Valsts kontrole.

Tāpat arī asins dienesta darbībā nav nodrošināta pietiekama uzraudzība un kontrole, kā arī pastāv risks, ka nav ieviesta tāda kvalitātes sistēma, kas nodrošinātu asins un asins komponentu savākšanas, testēšanas, apstrādes, uzglabāšanas un izplatīšanas procesu izpildi. Savukārt ZVA nav kontrolējusi un ārstniecības iestādēm nav izsniegusi atbilstības sertifikātus saskaņā ar normatīvajā aktā noteiktajām prasībām, kvalitātes sistēmas standarti ir interpretēti un piemēroti dažādi, kā arī konstatēts, ka asins komponenti izsniegti septiņām ārstniecības iestādēm, kuras nav novērtētas atbilstoši kvalitātes un drošības standartiem.

Lai novērstu revīzijā konstatētās būtiskās nepilnības, VK ir sniegusi VM ieteikumus saglabāt stingrākos aizsardzības pasākumus cilvēka asins un asins komponentu kvalitātei un drošībai Latvijā. Tā kā daļai revīzijas ziņojuma ir piemērots “ierobežotas pieejamības” statuss, VK nevar nodot atklātībai visu revīzijas ziņojumā iekļauto informāciju. Par revīzijā konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem VK ir informējusi tiesībaizsardzības iestādes.

Likumības revīzija “Asins dienesta darbības efektivitāte, likumība un plazmas preparātu aprite” tika veikta par laika posmu no 2010.gada 1.janvāra līdz pērnā gada 31.martam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+