×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
23. marts, 2012
Drukāt

Kontracepcija vīrietim? Ir varianti!

634283_82653747

Biežāk rūpes par izsargāšanos no grūtniecības uzņemas sieviete, taču arī vīrietis var gādāt par kontracepciju. Internetā lasāmas ziņas, ka drīzumā arī kungiem būs pieejama hormonālā kontracepcija, bet starptautiskajos urologu saietos pagaidām ar pārliecību par to nerunā, atzīst urologs Alvis Laukmanis.


Auglību iespējams nomākt, kavējot dzimumhormona testosterona izstrādi. Taču drošus un efektīvus pretapaugļošanās medikamentus, kas nemazinātu vēlmi mīlēties un neizraisītu erekcijas traucējumus, joprojām nav izdevies radīt.

 

1. variants – ar skalpeli un neatgriezeniski?

Katru gadu vairāk nekā trim miljoniem vīriešu ASV veic ķirurģisku sterilizāciju – vazektomiju. To samērā plaši izmanto arī Lielbritānijā un citās valstīs, taču vairums mūsu stiprā dzimuma pārstāvju no tās baidās. Daudziem ir grūti šķirties no apziņas, ka ir kārtīgi veči, kas spēj uztaisīt bērnu. Savukārt citi būtu ar mieru iztikt bez tēva goda, taču nezina, ka šo manipulāciju var veikt gandrīz ikviens operējošs urologs.

Iespējams, Latvijā šī kontracepcijas metode nav sevišķi populāra arī vēsturisku iemeslu dēļ, pieļauj plastikas ķirurgs Jānis Ģīlis. Cara laikos tā bija atļauta kaimiņzemē Krievijā, vēlāk aizliegta, padomju gados šādas operācijas tikpat kā neveica. Tomēr pēdējā laikā vīrieša ķirurģiska sterilizācija arvien pārliecinošāk ieņem savu vietu ģimenes plānošanā arī pie mums.

Daudzi kungi vazektomiju uztver kā kastrāciju, uzskatot, ka pēc tās gluži kā runči, kam atņemti dzimumam raksturīgie atribūti, zaudēs interesi par seksu, taču tā nenotiek! Tā nekaitē ne veselībai, ne seksuālajai dzīvei. Vienīgi pēc šīs manipulācijas veikšanas izdalīsies mazāks spermas daudzums, taču neviens no partneriem to nejutīs, iedrošina urologs Alvis Laukmanis.

 

Savā praksē esmu novērojis, ka partneri šo jautājumu apspriež ilgāku laiku. Visbiežāk šāds lēmums tiek pieņemts, ja sieviete veselības problēmu dēļ nevar izmantot nevienu kontracepcijas metodi, saka urologs.

 

Vazektomija ir vienkārša un droša operācija, kuras laikā urologs veic vienu vai divus nelielus griezienus sēklinieku maisiņā, atsedzot un pārdalot sēklas vadus, kas savieno oliņas ar dzimumceļiem. Pēc tam tos nosien vai piededzina. Veidojoties iekaisumam, tie salīp un sarētojas, un turpmāk spermatozoīdi sēklas šķidrumā vairs neiekļūst.

”Savā praksē esmu novērojis, ka partneri šo jautājumu apspriež ilgāku laiku. Visbiežāk šāds lēmums tiek pieņemts, ja sieviete veselības problēmu dēļ nevar izmantot nevienu kontracepcijas metodi. Jāsaka slavinoši vārdi vīriešiem, kuri atbalsta savu otro pusīti. Taču, ja sieva vai draudzene var veiksmīgi lietot pretapaugļošanās līdzekļus, ir ļoti grūti izšķirties par šādu soli,” atzīst dakteris Laukmanis.

Gadās, ka priekšroka šim kontracepcijas veidam tiek dota reliģisku apsvērumu dēļ vai arī tāpēc, ka ir kāda ģenētiska slimība, kuru vīrietis nevēlas nodot nākamajām paaudzēm.

Vazektomiju parasti izvēlas pāri, kuriem jau ir vairāki bērni. Pirms izšķirošā soļa ārsts vēl dod laiku pārdomām.

Operāciju izdara ambulatori ar vietēju atsāpināšanu, taču komfortablāk vīrietis jutīsies, ja tā notiks vispārējā narkozē. Manipulācija ilgst apmēram pusstundu, tajā pašā dienā var doties mājās.

Sarežģījumi parasti nemēdz būt. Dažas dienas iespējama kņudoša sajūta sēkliniekos. Var veidoties iekaisums un sabiezējums ap griezuma vietu.

Nekādu īpašu ierobežojumu vazektomijas izdarīšanai nav. Pēc nedēļas jāapmeklē ārsts, lai izņemtu diegus un novērtētu brūci.

Spermatozoīdi veidojas arī turpmāk, taču uzsūcas līdzīgi, kā atturoties no seksa. Tomēr ar laiku tos ražojošās šūnas sāk darboties gausāk, tādēļ to rodas arvien mazāk. Gadās, ka žiperīgie astaiņi iekļūst asinsritē, taču imūnsistēmas izstrādātās antivielas rada tiem izdzīvošanas grūtības.

Dzimumdzīvi var atsākt jau pēc pāris dienām, tikai jāielāgo, ka kontraceptīvais efekts vēl nebūs iestājies, jo daļa spermatozoīdu būs paguvuši izkļūt no sēkliniekiem.

Pilnīgi droši, bez izsargāšanās no grūtniecības, var mīlēties pēc apmēram 20 ejakulācijām vai pāris mēnešiem, kad veikta spermas analīze un tajā nav atrasti spermatozoīdi.

Stāstos, ka sēklas ceļš mēdz atjaunoties, iespējama vien niecīga kripatiņa patiesības. Tā varētu notikt tikai tad, ja pārgrieztais sēklas vads pēc operācijas nebūtu nosiets vai piededzināts, uzskata dakteris Laukmanis.

 

Atjaunot grūtāk nekā novērst

Dažiem vīriešiem tomēr ir gadījies izdarīto vazektomiju nožēlot, jo pēc laika radusies vēlme pēc vēl kāda pēcnācēja. Dažam uzlabojies finansiālais stāvoklis, citam mainījušies uzskati par vēlamo ģimenes kuplumu, paretam atvases gājušas bojā, bet visbiežāk apņemta jauna un skaista sieva.

Tad plastikas ķirurgs, veicot mikroķirurģisku operāciju, var sēklas vadus sašūt kopā. Taču savienojuma atjaunošana starp oliņām, to piedēkli, priekšdziedzeri un dzimumlocekli ir daudz sarežģītāka nekā vazektomija. Ķirurgs dod vien cerību, taču ne garantiju, ka partnerei iestāsies grūtniecība. Tas atkarīgs ne tikai no ārsta prasmīgas rīcības, bet arī daudziem citiem apstākļiem.

Vairāk nekā 90 procentos gadījumu šīs operācijas mēdz būt ķirurģiski veiksmīgas, taču pēcnācēji rodas daudz retāk. Piemēram, sekmīgu iznākumu var mazināt dzīšanas un rētošanās īpatnības.

 

Plastikas ķirurgs Jānis Ģīlis ir veicis apmēram trīssimt operāciju, lai pēc vazektomijas mēģināt atjaunot vīrieša spēju tikt pie pēcnācēja.

 

Plastikas ķirurgs Jānis Ģīlis ir veicis apmēram trīssimt šādu operāciju. Visbiežāk tās izdara vispārējā narkozē, jo svarīgi, lai pacients gulētu pilnīgi mierīgi. Vietējā anestēzija nenodrošina, ka vīrietis pašā svarīgākajā etapā nesāks dīdīties, kas var mazināt veiksmīga iznākuma iespēju.

Operācijas laikā ķirurgs daudzkārtējā palielinājumā sameklē un ļoti maigi atbrīvo sēklas vadu, pārliecinoties, vai pa to no oliņām uz dzimumlocekli plūst dzīvelīgi un veselīgi spermatozoīdi. Ja tas notiek, mikroskopisko vadiņu slānīši tiek savienoti un nostiprināti.

Smalkā manipulācija ilgst aptuveni divarpus stundas. Vienu diennakti pēc tās jāpavada mediķu uzraudzībā, mājās var doties nākamajā dienā. Trīs nedēļas jācenšas ierobežot fiziskas aktivitātes, netraumēt sēkliniekus un operēto vietu.

Jo vēlāk pēc vazektomijas vīrietis izšķiras par rekonstruktīvo operāciju, jo grūtāk palīdzēt. Piemēram, veicot to daudzus gadus vēlāk, mēdz izrādīties, ka radušies nosprostojumi arī sēklinieka piedēklī, kas auglības atjaunošanu krietni sarežģī.

Jo laika sprīdis starp vazektomiju un atgriezenisko operāciju ir lielāks, jo vairāk sarūk spermatozoīdu daudzums un kvalitāte, bet tas mazina partneres grūtniecības iespēju.

Dažkārt bērniņa ieņemšanu apgrūtina imūnsistēmas izstrādātās antivielas pret spermatozoīdiem, kas tai kļuvuši sveši.

Tomēr daktera Ģīļa pieredze liecina, ka auglību iespējams atjaunot pat vairāk nekā 20 gadus pēc vazektomijas veikšanas. Diemžēl ar kādu pacientu liktenis izspēlējis ļaunu joku. Viņš bijis priecīgs, ka atkal pieteicies mantinieks – tikai nevis sievai, bet mīļākajai. Bet viņa izdarījusi abortu. Ķirurgam bijis ļoti sāpīgi, ka pēc veiksmīgā gadījuma grūtniecība tikusi mākslīgi pārtraukta.

 

2. variants – ar prezervatīvu un dubultdroši!

Kaut gan mēdz sacīt, ka mīlēšanos ar šo lateksa izstrādājumu var pielīdzināt rozes zieda smaržošanai caur plastmasas maisiņu vai kāju mazgāšanai ar nenovilktām zeķēm, tam ir vairākas priekšrocības – nekaitē veselībai, palīdz izsargāties ne tikai no nevēlamas grūtniecības, bet arī seksuāli transmisīvajām slimībām, kā arī paildzina dzimumaktu. Dažiem šim nolūkam ir pat pievienotas speciālas jutību mazinošas vielas.

”Daudzi mani pacienti ar šiem drošības līdzekļiem sadzīvo ļoti labi, taču citi sūdzas, ka tie mazina baudu. Kaut arī prezervatīvi ir ļoti plāni, tāpat kā uzvelkot vissmalkākos cimdus, sajūtas patiešām var kļūt vājākas,” vērtē dakteris Laukmanis.

 

Vismaz reizi mūžā vajadzētu rūpīgi iepazīties ar prezervatīva lietošanas pamācību.

 

Nereti pie urologa ierodas vīrieši, kuriem prezervatīvs pārplīsis vai nomaucies, un tādēļ radušās bažas par iespējamu inficēšanos. Lai mazinātu šādu, kā arī nevēlamas grūtniecības iespēju partnerei, vismaz reizi mūžā vajadzētu rūpīgi iepazīties ar šā izstrādājuma lietošanas pamācību. Ķibeles notiek ne vien negadījumu un, iespējams, nepietiekami augstas to kvalitātes dēļ, bet arī neievērojot visus nepieciešamos nosacījumus.

Jāpievērš uzmanība arī aizsarglīdzekļa lietošanas termiņam un glabāšanai. Kāds gan brīnums, ka izstrādājums pēc ilgstošas atrašanās bikšu kabatā būs zaudējis savas īpašības.

Nereti latekss, spermicīdi un lubrikanti, ar ko prezervatīvs apstrādāts, izraisa ādas kairinājumu – apsārtumu, niezi, dedzināšanu un tūsku –, taču tad parasti ir iespējams piemeklēt cita veida izstrādājumu, kas diskomfortu nerada.

 

3. variants – pārtraucot, aizturot un riskējot

Kā avārijas metode izmantotais pārtrauktais dzimumakts atzīstams vienīgi atsevišķās reizēs, kad mīlēšanās notikusi neplānoti un nekādu citu izsargāšanās iespēju nav. Šis sensenais paņēmiens rada stresu un mazina baudu, turklāt nav drošs.

Pievilt var arī tā kombinēšana ar tā saukto kalendāro metodi, rēķinot bīstamās dienas, kad sievietei būtu iespējama apaugļošanās. Diemžēl mens-
truālais cikls mēdz svārstīties, turklāt nereti kustīgie astaiņi viņas dzimumceļos šaudās ilgāk par divām diennaktīm.

Kaut tantras un Dao mācībā uzskata, ka vīrietis daudz lielāku baudu gūst, paturot sēklu sevī, urologi atzīst, ka bieža spermas noplūdes aizturēšana var nelabvēlīgi ietekmēt sēkliniekus un prostatu. Ja pēc seksuāla uzbudinājuma asinis neatplūst no mazā iegurņa, ar laiku var rasties hronisks iekaisums, sāpes un apasiņošanas traucējumi.

Turklāt tas nav droši – kaut arī ejakulācija nenotiek, jau uzbudinājuma brīdī mēdz izdalīties neliels spermas daudzums, kas var iekļūt partneres makstī.

 

Pirms vazektomijas ir vērts

* nopietni apsvērt, vai nākotnē nevarētu rasties vēlme veidot jaunu ģimeni un atkal radīt pēcnācējus;

* drošības labad sēklu noglabāt spermas bankā.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+