×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. marts, 2015
Drukāt

Kontrastaini un drosmīgi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

20. starptautiskais Baltijas baleta festivāls “No klasikas līdz avangardam” arī savā jubilejas gadā izrādēs Rīgā un reģionu pilsētās no 30. marta līdz 30. aprīlim pulcēs pasaules baleta zvaigznes no ASV, Ķīnas, Francijas, Vācijas, Somijas, Ukrainas, Igaunijas, Lietuvas, kā arī Latvijas. Programma kā allaž paredzēta dažādām gaumēm – no klasikas līdz avangardam.

“Festivāla veidošana ir bijusi mana saikne ar deju. Es izdejoju katru festivāla programmu. Tas ir mans turpinājums, kas katram māksliniekam ir ļoti svarīgs,” savās pārdomās dalās festivāla direktore, eksprimabalerīna Lita Beiris.

Sekojot festivāla vadmotīvam “Balets nepazīst robežas”, Latvijas Nacionālajā operā un Latgales vēstniecībā “Gors” būs iespēja redzēt amerikāņu baleta zvaigznes “Complexions Contemporary Ballet”, kuru 1994. gadā nodibināja divi starptautiski atzīti profesionāli baleta solisti Dvaits Rodēns un Desmonds Ričardsons. Abi mākslinieciskie vadītāji sadarbojušies ar pasaules zvaigznēm Maiklu Džeksonu, Madonnu, Prinsu, Leniju Kravicu u. c. Šī kompānija vienā mākslas darbā apvieno visus stilus no klasikas līdz džezam. D. Rodēns ir ļoti oriģināls horeogrāfs ar unikālu rokrakstu, kam nav līdzīgu pasaulē. Savukārt D. Ričardsons zināms vairāk kā izpildītājs, viņš dejo visus žanrus – no klasikas līdz absolūti modernam baletam. Ričardsons dejojis arī pie Viljama Forsaita, viena no izcilākajiem modernistiem pasaulē, kā arī uz ļoti daudzu teātru skatuvēm Vācijā un citur.

Leģendārā trupa demonstrē spilgtu baletu, un tā satriecošā horeogrāfija un oriģinālā mūzika apvienojumā ar klasiskā baleta pamatelementiem lauž visus dejā pieņemtos kanonus. Veidojot horeogrāfijas pēc principa “visu vai neko”, trupa apvieno dažādu stilu, metožu un kultūru sajaukumu. Uzmanība tiek pievērsta tīrām līnijām, ķermeņa skaistumam un virtuozitātei. Kompānijas vadmotīvs ir deja kā vienojošs spēks, jo dejas uzdevums ir nojaukt robežas. Tās mākslinieciskie vadītāji ļauj dejas mākslai attīstīties un veidoties mijiedarbībā ar pasaules mainību.

Ar neparastu izrādi “La Doce Vita/Gatsby” Dailes teātrī un Ventspils teātra namā “Jūras vārti” viesosies slavenā Igaunijas dejas kompānija “Sa Teater Vanemuine”. “La Dolce Vita” horeogrāfs itālis Džordžo Madia iedvesmu izrādes iestudēšanai guvis no Federiko Fellīni filmām, ar kurām ir uzaudzis un kuras stāsta gan par Ameriku, gan Itāliju. Tāpēc, pēc horeogrāfa domām, tas ir tikai likumsakarīgi radīt baleta iestudējumu Fellīni jutekliski ironiskā garā. Savukārt “Getsbijs” Silasa Stubsa horeogrāfijā ieved 20. gs. divdesmito gadu “Amerikāņu sapņa” spožajā pasaulē. Izrādi caurvij smalka ironija un humors, optimisms un skumjas. Tā kino iedvesmo baletu.

Vanemuines teātra baleta izpildījumā Valmieras kultūras centrā būs skatāma izrāde “A La Guinguette des artistes”.

Savukārt galā koncertā skatītājus priecēs baleta zvaigznes no Vācijas, Somijas, Ukrainas, Francijas, Ķīnas, Lietuvas, kā arī Latvijas. Īpašu pārsteigumu sola Francijas apvienība “La cie accrorap”. Tā savās performancēs, apvienojot dažādus dejas stilus, runā par publikai saprotamām un aktuālām tēmām. Galā koncertā piedalīsies Štutgartes baleta galvenie solisti Elisa Badenes un Daniels Camargo, Somijas Nacionālā baleta solisti Desislava Stoeva un Mišels Krcmars, Ukrainas baleta solisti Jekaterina Kuhara un Aleksandrs Stojanovs, “Accrorap Company” (Francija) pārstāvēs Kaders Atou, Kevins Mišels, Si M’Hameds Benhalima, Honkongas baleta solisti, kā arī Latvijas Nacionālais balets, Lietuvas Nacionālā baleta solisti un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņi.

Kinoteātrī “K. Suns” filmu programmā “Eiropas balets kino” tiks demonstrētas Norvēģijā, Spānijā, Vācijā, iespējams, Francijā radītas filmas par baletu. Savukārt tirdzniecības centrā “Galerija Centrs” tiks atklāta festivāla plakātu izstāde – retrospekcija. Festivāla ietvaros notiks pianistes Viktorijas Ļubickas koncerts. Pianiste no Maskavas uzstājusies visur Eiropā, bet līdz šim vēl nekad nav bijusi Baltijā. Viņas programmā būs mūzika, no kuras iedvesmu guvuši horeogrāfi.

Festivāla atklāšana tradicionāli notiks Rīgas Dzelzceļa stacijā, kur valdīs džezs un Mūzikas akadēmijas jaunie horeogrāfi.

Programma

30. III 20.00 “Complexions Contemporary Ballet” (ASV) Latvijas Nacionālajā operā

1. IV 19.00 “Complexions Contemporary Ballet” (ASV) Latgales vēstniecībā “Gors”

2. IV 17.00 Festivāla atklāšana Rīgas Dzelzceļa stacijā

7., 8., 9. IV “Eiropas balets kino” kinoteātrī “K. Suns”

10. IV 18.00 Festivāla plakātu izstādes “Balets bez robežām” atklāšana “Galerijā Centrs”

14. IV 19.00 Galā koncerts – baleta zvaigznes no Francijas, Ķīnas, Krievijas, Japānas, Ukrainas, Vācijas, Lietuvas, Latvijas, Somijas Latvijas Nacionālajā operā

15. IV 19.00 Lietuvas Nacionālā operas un baleta teātra baleta vakars “Tur, kur mēs nebijām” Preiļu novada kultūras centrā

17. IV 17.00 Mākslas izstādes “Kustība” atklāšana Mencendorfa namā

27. IV 19.00 Pianistes Viktorijas Ļubickas (Maskava) koncerts “Dejas dvēsele” Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē

28. IV 19.00 Vanemuines teātra (Igaunija) balets “La Dolce Vita” un “Gatsby” Dailes teātrī

29. IV 19.00 Vanemuines teātra (Igaunija) balets “A la Guinguette des Aryistes” Valmieras kultūras centrā

30. IV 19.00 Vanemuines teātra (Igaunija) balets “La Dolce Vita” un “Gatsby” Ventspils teātra namā “Jūras vārti”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+