×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. maijs, 2016
Drukāt

Ko īsti Latvijai nozīmē Stambulas konvencija un kas ir strīdīgais “sociālais dzimums”, skaidro “LA” (25)

Foto - LETAFoto - LETA
UZZIŅA

Ko Latvijai nozīmē pievienošanās konvencijai?

Konvencija ir starptautisks līgums, brīvprātīga vienošanās starp valstīm un starptautiskajām organizācijām, lai veicinātu noteiktu jautājumu risināšanu. Parakstot konvenciju, valsts izrāda savu interesi kļūt par līguma dalībnieci, bet, ratificējot konvenciju, valsts pauž savu piekrišanu līguma saistībām, kā arī uzņemas pienākumu ievērot un pildīt līguma prasības.

Ministru kabinets pilnvarojis labklājības ministru Jāni Reiru parakstīt Eiropas Padomes (EP) konvenciju pret vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē jeb tā saukto Stambulas konvenciju. Nolemts, ka Latvija šo starptautisko līgumu parakstīs šogad, pievienojot deklarāciju, kur norādīts, ka valsts pildīs konvenciju tiktāl, cik tas nav pretrunā ar Satversmē noteiktajiem principiem. Konvencija pēc parakstīšanas vēl jāratificē Saeimai.

Nav vienprātības

Pret šī starptautiskā līguma parakstīšanu iestājās Nacionālās apvienības (NA) ministri – tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs, un viņam līdzi juta vides un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards. Kultūras ministre Dace Melbārde apspriešanā nepiedalījās, jo bija nodarbināta citā pasākumā. Pirmdien NA valde pauda nostāju neparakstīt Stambulas konvenciju, jo partijas ievēlētie deputāti un ministri uzskata, ka Latvijā ir pieņemti un tiks pieņemti pietiekami daudz tiesību aktu, lai izskaustu vardarbību un palīdzētu upuriem. Rasnačs norādīja, ka konvencija ievieš jaunu definīciju “sociālo dzimumu”, kas esot pretrunā Satversmei.

Tiesībsargs Juris Jansons uzsvēra, ka pasaulē ir saprotams, ko šis vārdu salikums nozīmē, bet Latvijā lielai daļai sabiedrības, pat juristiem, īsti līdz galam tas nav izprotams. “Es negribu apgalvot, ka, parakstot konvenciju, mēs nonāksim pretrunā Satversmei, bet jautājums, ko nozīmē sociālais dzimums un kādas sekas no tā izriet, ir nopietns, un sabiedrībai ir jāskaidro, kā to saprot pati valdība, likumdevējs, jo parlamentam šī konvencija būs jāratificē. Ja tas būs skaidrs, mēs varam virzīties tālāk, bet, ja ne, tad būs spriedze sabiedrībā,” atzina J. Jansons.

Šī ir pirmā konvencija pret vardarbību, īpaši uzsverot vardarbību ģimenē, un no 47 EP dalībvalstīm, kas šo konvenciju pieņēma vienprātīgi, to nav parakstījušas vienīgi Latvija, Krievija, Armēnija, Azerbaidžāna un Moldova. Tiesa, ratifikācijas process vēl nav pabeigts daudzās valstīs. Igaunijā par konvencijas saturu pirms tās ratifikācijas, kas paredzēta 2017. gadā, nav diskusiju, bet to nevar apgalvot par Lietuvu, kur ratifikācija nevirzās raiti, jo arī tur, piemēram, prāto, kas tad īsti slēpjas aiz “sociālā dzimuma” un kādi tiesību akti būs jāievieš, lai pildītu šo starptautisko līgumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. “Nē, šādām bažām nav pamata. Pievienojoties konvencijai, dalībvalstij nacionālajos tiesību aktos nav identiski jāpārraksta konvencijas normas un definīcijas. Ņemot vērā to, ka vārdi “sociālais dzimums” konvencijā tiek lietoti, skaidrojot vardarbības cēloņus, nav nepieciešams šos vārdus izmantot Latvijas normatīvajos aktos.” ………tātad nav jēgas no šāda papīra, kas dublē mūsu valsts normatīvos aktus, vai tomēr ir citi aspekti un vardarbība nav ne tuvu būtiskākā lieta!?

 2. “Kļūstot par OECD dalībvalsti,Latvijai būs nepieciešama pastāvīga pārstāvniecība organizācijā”,Diena,15.05,2016.

 3. Vai šo mehānismu un mehāniķu jau nav par daudz? Atbildēt

  “Konvencija paredz arī īpašu uzraudzības mehānismu,kas sekos līdzi tam,kā konvencija tiek ieviesta”.
  Vai šo uzraudzības mehānismu pavisam drīz Latvijā nebūs vairāk,nekā pašu uzraugāmo?Uz kā rēķina tiks segti kārtējo liekēžu uzturēšanas izdevumi? Uzraudzītas tagad tiks gan valsts uzņēmumu valdes,gan ieviesta vēl viena,demogrāfiju uzraugoša institūcija,gan Stambulas konvencijas ieviešana! Jācer,ka vismaz netiks Latvijā ieviesta kārtējā-Vides ministrija,ko rosina Zaļo partija.Jo ministriju mums jau pašlaik ir krietni vairāk,nekā pašā Briselē! Bet,kas attiecas uz Reira kunga pieminēto nepietiekamo cietušo rehabilitāciju,tad kas gan liedz Latvijā atjaunot pirmskara slimokases ar saviem atpūtas namiem un sanatorijām visu cietušo (ne tikai sieviešu) rehabilitācijai?

 4. Mēs arī tā domājam! Atbildēt

  Naivis Kvadrātā
  14.05.2016 15:55
  Mūsu visu – normālo un veselo cilvēku sabiedrībai ir jāvienojas koncentrētam un spēcīgam pretreakcijas sitienam, atvairot šo morālo un fizisko noviržu mākto lopiskajam uzbrukumam mums visiem un galvenais jāneitralizē šo pretdabisko tieksmju vajātajiem tipiem iespēju legāli apdraudēt mūsu mazos bērnus, skolniekus un pusaudžus. Ko tie maskēti ievieš, uzspiežot šādas “Trojas zirga” konvencijas un tām līdzīgas pretdabiskas izmaiņas likumdošanā.

 5. Mēs arī tā domājam! Atbildēt

  ĢENDERISTU SEKTAI(VIENOTĪBAI NĒ 13. maijs, 2016 02:50
  Atbildēt

  Galvenais ir nākošās vēlēšanās izmest šis geju un lezbiešu radītās pseido ideoloģijas ĢENDERIMA sektas sludinātājus – Vienotību un ZZS no visām valsts institūcijām lai bērnus par garīgiem kropļiem nepadara. Garīgiem kropļiem un liberastu sektantiem(Vienotība) valdībā nav vietas.

 6. Godīgs viedoklis Atbildēt

  Kāda B.Latkovska viedoklis par Stambulas konvenciju:
  14.05.2016 16:20
  “Pret Stambulas konvenciju man ir piesardzīga attieksme. Kā ikviens saprātīgs cilvēks esmu pret jebkādu vardarbību, vienalga pret ko – pret bērnu, sievieti, sirmgalvi, cilvēku ar īpašām vajadzībām un galu galā arī pret vīrieti. Diemžēl diskusijas par šīs konvencijas parakstīšanu vai neparakstīšanu aizbīdījušās absurda teātra plāksnē. Šī sviesta kulšana, manuprāt, notiek apzināti, jo aiz vārdiem par vardarbību tiek bīdīta noteikta ideoloģija, kura, lai kā to formulētu, faktiski ir orientēta uz dzimumu novienādošanu,” tā raksta autors.

  “Ideja ir pavisam vienkārša – starp vīriešiem un sievietēm nav nekādu atšķirību, ja neskaita dažas sīkas, nenozīmīgas bioloģiskas īpatnības. Šī pārliecība rada noteiktas sociālās konsekvences ar ilgtermiņā ļoti grūti prognozējamām sekām, tāpēc esmu pret to piesardzīgs. Savukārt politiķus, kuri vieglprātīgi iet šo sociālo konstruktoru pavadā, jo tā cer izskatīties moderni un progresīvi (perverso valdoņu acīs), uzskatu par bezatbildīgiem nākotnes priekšā.”

  “Neapgalvoju, ka man noteikti ir taisnība. Var jau būt, ka agrāko laiku tikumi, sieviešu un vīriešu attiecības ir pagalam novecojušas, velk mūsu sabiedrību atpakaļ un darbojas kā bremze ceļā uz gaišo, saulaino nākotni. Droši vien attiecībām starp dzimumiem vēl ir kur augt un attīstīties. Taču vai tieši šis “ceļš”, ko piedāvā «genderisma» ideologi, ir tas īstais un pareizais? Atļaujiet šaubīties,” rakstā teikts.

  “Demokrātiskā sabiedrībā var pastāvēt dažādi viedokļi, nevis tikai viens – viņu «pareizais». Man tiešām nekas nav pretī pret sieviešu svarcelšanu, boksu vai citu sportisko izpaušanos, jo, ja ir sievietes, kuras ar to grib nodarboties – lūdzu, nekādu ierobežojumu, sportojiet. Tieši tāpat man nav ne mazākā naida vai pretenziju pret gejiem. Taču, ja uzskatu, ka vīrieši un sievietes ne tikai nav vienādi, bet tiem ir stipri atšķirīgi fundamentālie dzīves misijas uzstādījumi, tad kāpēc man šī pārliecība sevī jālauž? Kāpēc jāizliekas, ka Končitas Vurstas tipa sievietes man izraisa kaut ko citu kā vien stipri atgrūdošu reakciju? Kāpēc man būtu jājūsmo par Pītera Grīneveja filmas Eizenšteins Guanahuato estētiskajām kvalitātēm, ja, skatoties uz divu homoseksuālu vīriešu stāvošajiem «krāniem», neko citu kā vien riebumu izjust nevaru?” uzdod juatājumus Bens Latkovskis.

  “Šo riebumu es sevī vēl varētu apspiest, līdzīgi kā to darīju Āfrikā, apēdot dažus eļļā ceptus kāpurus, ja vien zinātu, ka tas ir cilvēces attīstības vārdā, bet man šādas pārliecības nav. Jau tas vien, ka uz diviem gejiem, kuri pa gultu ņemas, reti kuram gribas skatīties, bet uz divām kailām sievietēm labprāt skatās gan vīrieši, gan sievietes, liecina par absolūti fundamentālām dzimumu uztveres atšķirībām limbiskās sistēmas līmenī. Ja šajā brīdī kāds grib piesaukt homoseksuālisma kultu senajā Grieķijā, tad pie viena lai arī paturpina, ar ko tas viss šiem “progresīvajiem” tolaik, sensenos laikos, beidzās.”

  “Var jau būt, ka tagad citi laiki un viss beigsies vēl citādāk. Iespējams. Nestrīdos. Turklāt kāpēc gan lieki uztraukties par to, kas notiks kaut kādā visnotaļ šķietami tālā nākotnē. Šodien visā Eiropā robotiski paraksta šo konvenciju, un ko tad mēs tur lēksim ārā no kopējās bildes. Parakstīsim tāpat kā citi. Lai I.Ziedonis ar savu epifāniju Lēksim bedrē kautri pastāv maliņā. Valsts prezidents R.Vējonis zina labāk, kā visai tautai jādomā. Prezidents varbūt arī kaut ko zina, bet viss fokuss ir tajā, ka pirmie, kuriem būs jāsaskaras ar Stambulas konvencijas parakstīšanas sekām, būs deputāti. Turklāt nevis kaut kad tālā nākotnē, bet gan pavisam drīz. Jau nākamajās vēlēšanās,” godīgi pauž savu saprātīgo viedokli raksta autors.

  Bens Latkovskis secina: “Latvijas cilvēks ir diezgan konservatīvs, un, lai gan bieži vien grib būt «moderns» un «eiropeisks», viņš, kā esmu neskaitāmas reizes pārliecinājies, caurmērā domā vēl konservatīvāk nekā es. Tas nozīmē, ka Saeimā, balsojot par konvencijas ratifikāciju, deputātam būs jārēķinās ar savu vēlētāju. Protams, Stambulas konvencija ne tuvu nav tik sociāli sensitīvs jautājums kā, teiksim, referendums par otru valsts valodu, bet tomēr norāda uz zināmu ideoloģisko ievirzi. Ja Vienotībai tika pārmests – ar ko tā atšķiras no ZZS, tad arī ZZS potenciālie vēlētāji varētu uzdot jautājumu – ar ko ZZS atšķiras no tādas Vienotības. Īpaši pēc tam, kad par pēdējās līderi vairs nebūs daudzus kaitinošā Āboltiņa. Tā ka pa plānu ledu staigājat, kungi! Labāk ejiet no tā nost un stāviet stingri uz zemes.”

 7. Käpeec intervee sho .. kursh prezidenta amatä büdams runä par sishanu?

 8. Rakstā apietas apiets jautājums par ts diskriminētām grupām, kā lezbietes, geji. transseksuāļi, nacionālās minoritātes.Nekas nav teikts par prasībām kliedēt sabiedrībā esošos stereotipus.

 9. ĢENDERISTU SEKTAI(VIENOTĪBAI NĒ Atbildēt

  Galvenais ir nākošās vēlēšanās izmest šis geju un lezbiešu radītās pseido ideoloģijas ĢENDERIMA sektas sludinātājus – Vienotību no visām valsts institūcijām lai bērnus par garīgiem kropļiem nepadara. Garīgiem kropļiem un liberastu sektantiem(Vienotība) valdībā nav vietas.

 10. Sociālais dzimums ir gan vīrieši, gan sievietes, kuri neaudzina bērnus. Savā starpā socializējas, t.i. krustu šķērsu kopojas, izplata seksuāli transmisīvās slimības un bļaustās par kaut kādām īpašām tiesībām. Es tās saucu par tukšajām pākstīm un tās ir savairojušās.
  Turpretī ģimenēs dzīvojošie vīrieši un sievietes rūpējas par tautas ataudzi un nākotni. Uz viņu bērnu mīlestību balstās mūsu nākotne. Diemžēl neskaidra nākotne, jo vidēji uz vienu sievieti 1,3 bērni rāda drūmu ainu.
  Lai saglābtu situāciju nu jau vidēji katrai sievietei jādzemdē un jāizaudzina 4 bērni. Neatliekami!

 11. Tās feministes tiešām ir slimi agresīvas! Pilns ar viņām – pat transporta līdzekļos spļauj sejā, uz ielas bļaustās, bet mājās jau neviens neredz, kas notiek ar bērniem. Tāpēc, ka veči kļuvuši par sociālajām bābām! Un ar to konvenciju būs vēl trakāk!

 12. Autoram vēlams iemācīties melot labāk, jeb arī saukt lietas īstajos vārdos, lai būtu īsi un skaidri!

 13. Ja vēl ir palicis kāds, kas tic politiķu blefam, man par tādiem cilvēkiem kauns.
  Mēs taču redzam, ka aiz zolīdiem formulējumiem slēpjas pavisam citi – netīri un ļauni mērķi.
  Kā tas bij gadījumā ar stāšanos e.S.
  sākuma ievilina – demokrātija un viss smuki (lai gan es tāpat balsoju pret) un beigās ievelk tiklā, kur sanažē likvidēt savu valsti, suverenitāti un teritoriju atdodot arābiem.
  Ta ka pārstājiet ticēt šem oficiālajiem ieterpiem, kā jums cenšas globalti kaut ko pasniegt!!
  Vara ir samelojusi un vairs tai ticēt NE_DRIKST!!

  • Vairs nevienu vārdu viņiem neticu. Pec šitās nekaunības ar masu migrāciju nekam!! Tas ir karš pret mums! Naidīgums. Meli. u.t.t. VINJI TO ZINAJA!! ka mūs ved uz KAUTUVI!

  • Vairs nedrīkstētu sitai elitei ļaut pieņemt nevienu likumu ne konvenciju, stāties nevienās organizācijās un neko. Ir janak pilnīgi jaunām valdībām visā Eiropā!
   (OECD kaut vai piemēra arī. jūs zinat ko tas nozīme? Es nē.. ne es eesmu par to balsojusi ne informēta. Ne man kāds ir jautajis. Vai nebūs tas pars, kas ar E.S. Vilkšana kārtēja cilpa iekšā.)

 14. Tiesībsargs – “Pieredze rāda, ka Latvijā daudzām sievietēm ir sakropļota veselība uz mūžu …bet tie, kas to paveikuši staigā nesodīti nesodīti un turpina vardarbību.” Apžēliņ, Jansona kungs, bet par viņu nesodāmību tak rūpējieties Jūs un tie dokumenti, konvencijas un kā kuru prikazu no Briseles, kas “brīvprātīgi” visiem jāparaksta. Rūpes par sieviešu drošību. Kā tad. Musulmaņu izvaroti bērni, sieviešu masveida izvarošana kā musulmaņu zēnu izprieca, tiek noklusētas, policijai aizliedz iejaukties, tiek attisnots masu slepkava Kononovs, kas sadzina šķūnī un sadedzināja dzīvus cilvēkus. Un šitiem rūp upuri?

 15. Tā arī nesapratu no LA skaidrojuma, kas ir tas sociālais dzimums un priekš kam tāda Stambulas konvencija mums vajadzīga. Sociālais dzimums ir tikai tāda papīra smērēšana zem kura tagad centīsies pavilkt visas lezbenes un gejus. Nesaprotu kā ar tādu konvenciju var nodrošināt sieviešu tiesības. Neredzu ka mūsu valstij šāda konvencija ir vajadzīga. Tie kas to vēls ratificēt kā piem. prezidents, laikam domā ka varēs apmuļķot tautu un lai piesegtu savas izdarības tad uzaicina pāvestu. Bet tur jau politika netiek pievilkta -ntā ir abstrakcija.

 16. Blakus nomierinošiem stāstiem par to, ka “nekas jau nemainīsies”, nav skaidras atbildes, vai, piemēram, izglītības sistēmā netiks aizliegts attēlot vīriešus kā fiziskā darba darītājus, karavīrus un zinātniekus, bet sievietes kā skolotājas, Saeimas priekšsēdētājas, prezidentes un saimnieces. Arī par terminu “ģimene” un “laulība” lietojumiem – vai nenotiks centieni šeit iekļaut arī viendzimuma un juridiski nenoformētas savienības un tad jau arī represēt tos, kas mēģinās šos jēdzienus joprojām šķirot. Starp citu, interesanti bija lasīt konvencijas aizstāvju “argumentāciju”, kas pārsvarā bija “atpakaļrāpulība”, “tumsonība”, u.tml. stilā. To, ka konvencija ieminas par dzimumu līdztiesību, bet tālāk tonis ir klaji vienpusējs, ir pamanījuši daudzi lasītāji. Rakstā pieminētās sekas no sieviešu-skolotāju milzīgās disproporcijas Latvijā ir tikai viens no aspektiem.

 17. Par analīzes vērtējumu.Vai šis nav tas gadījums,kad vērtējums ir atkarīgs no puses,kuru pārstāv vērtētājs? Kas vienam balts,otram rādās galīgi melns. Tātad ,iznāk,ka juriste Rudevska ir galīga neprofesionāle? Un cik it kā īstu profesionāļu ir vērtējuši šo it kā nepareizo analīzi? Jāsecina-ticēt nevar nevienam.

 18. kad ļembastā iesaistījušās NETRADICIONĀLI ģērbtas, ar netradicionālu uzvedību atšķirīgas brunčainās – gaidi NELAIMI !!!

 19. Varbūt tagad Latvijas sievietēm pavērsies iespēja cīnīties par cilvēka cienīgu un nepazemojošu dzīvi Latvijā. Invalīdēm, pensionārēm, vientuļām māmiņām un citām maznodrošinātām sievietēm pieprasīt pabalstus, pensijas, kas nepazemo sievieti. Varbūt tā būs jauna iespēja uzlabot sievietēm dzīves kvalitāti atbilstoši Eiropas standartiem.

  • Tātad, invalīdi, pensionāri, vientuļie tēvi, maznodrošinātie vīrieši dzīvo turīgi? Saņem lielākus pabalstus? Kas tie par murgiem. Cilvēki šeit ir vienlīdzīgi pēc dzimuma, bet nevienlīdzīgi pēc izglītības un prasmēm, kas vien ir tikai pašu atbildība. Tādu valsti vēl būtu jāpameklē, kur sieviešu īpatsvars vadošos amatos, it īpaši valsts sektorā, būtu tik augsts kā Latvijā. Tieslietu sistēmā vien no visiem strādājošajiem, 80% ir sievietes. Kur šeit sieviešu diskriminācija?

   • Sievietes, kuras aizstāvēs konvencija, ir uzskaitītas konvencijā : grūtnieces, mātes ar mazgadīgiem bērniem, prostitūtas, lesbietes, narkomānes, imigrantes, bezpajumtnieces un transpersonas.
    Pārējām diez vai pietiks resursu.

  • Mildiņa ar krāniņu Atbildēt

   Tieši tā! Mietus rokā un tik tiem večiem pa muti! Turklāt runā, ka mums nākšot talkā arī ļautiņi ar īpašām seksuālām vajadzībām …

 20. tās sarkamatainās pamuļķes vajadzētu nosūtit uz kādu austumu valstu harēmu, lai parāda savu negļēvumu, varbūt, ka pieņemas prātā

Draugiem Facebook Twitter Google+