×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
25. aprīlis, 2013
Drukāt

Kooperatīvi – ceļš uz izaugsmi


Lai kāpinātu konkurētspēju un radītu vairāk pastāvīgas darbavietas, it īpaši lauku teritorijās un novados, ir nepieciešams apzināti koncentrēt pieejamos resursus un meklēt jaunas sadarbības iespējas.

 

Kā viens no veiksmīgiem risinājumiem ir kooperācija, kas dod iespēju iegūt augstāku pievienoto vērtību pārtikas piegādes ķēdē, samazināt tirgus riskus un darījumu izmaksas, kā arī veicina pieeju tirgiem, resursiem un inovācijām.

Kooperatīvu darbības veicināšanai pastāvīgi tiek pilnveidoti normatīvi, kā arī valsts budžetā ir paredzēts finansējums kooperatīvu darbības atbalstam gan no valsts budžeta, gan ES finansējuma. Ar 2013. gada 1. janvāri “Kooperatīvo sabiedrību likums” paredz dibināt un atzīt arī mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības. Tāpat, lai veicinātu kooperatīvu darbību, 2013. gadā ir stājušies spēkā grozījumi MK noteikumos nr. 112, kas nosaka valsts atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai, paredzot valsts atbalstu jaundibinātām lauksaimniecības un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām biroja darbības nodrošināšanai kā vienreizēju maksājumu līdz LVL 5000.

Bet lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām, kas jau darbojas un kārtējā gadā (šogad) iegūs atbilstības statusu, atbalsta apmērs paredzēts no LVL 1000 līdz 7000 vienai atzītai kooperatīvajai sabiedrībai atbilstoši lauksaimniecības preču un pakalpojumu apgrozījuma pieaugumam salīdzinājumā ar iepriekšējo taksācijas gadu un biedru skaitam. Atbilstīgiem kooperatīviem ir paredzēta lielāka summa – līdz LVL 7000 – galvenokārt tādēļ, ka šie kooperatīvi jau pierādījuši savu dzīvotspēju. Atbalsta saņemšanai atzītajai kooperatīvai sabiedrībai līdz kārtējā gada 1. maijam jāiesniedz iesniegums Lauku atbalsta dienestā atbilstoši noteikumiem nr. 112.

Kooperatīvu veidošanai laukos un novadu teritorijās nozīmīga loma ir pašvaldībām, kuras, izmantojot pieejamos instrumentus novadu teritoriju attīstībai, var veicināt kooperāciju novada ietvaros.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+