Uncategorized

Kooperatīvu fenomens jāmazina. Saruna ar “Latvijas galveno piensaimnieku” Jāni Šolku 7

Foto – LETA

Kooperatīvu fenomens jāmazina, uzskata Jānis Šolks, Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs, kurš šajā amatā strādā jau trešo termiņu…

– Pirms darba LPCS esat strādājis tieši ar piena iepirkumiem gan Limbažu pienā, gan Rīgas piena kombinātā. Kā tad īsti veidojas piena cena?

– Daudzi to apšaubīs, bet tā ir patiesība – piena cenu veido ne tikai nodotais piena daudzums un tā kvalitāte, bet arī sadarbība ar konkrēto piena ražotāju, kur svarīgs ir gan savstarpējās uzticēšanās faktors, gan atbalsts un sapratne smagākos brīžos, gan citi gluži cilvēciski un saimnieciski faktori. Kombināts savus biedrus gan kreditē vajadzības gadījumos, gan izmaksā piena naudas avansā, gan palīdz iegādāties piena dzesētājus vai ko citu, savāc pienu, iepērk lopbarību – faktiski dara visu to pašu, ko piedāvā arī kooperatīvi. Te nav nekādas starpības. Tikai kooperatīvs šajā gadījumā darbojas kā starpnieks, kas savai uzturēšanai arī paņem daļu nopelnīto līdzekļu un plus vēl saņem visādus atbalsta maksājumus. Tas ir fakts. Mēs to uzskatām par negodīgu konkurenci. Nu, nav kooperatīvs augstākās piena cenas garants.

– Gribat teikt, ka, pārdodot pienu tieši pārstrādātājam, piena ražotājs varētu pat saņemt augstāku cenu, nekā to nododot kooperatīvam?

– Jā. Papētot piena cenas veidošanās struktūru, redzam, ka tie pārstrādātāji, kas pērk pienu tieši no piena ražotāja, var samaksāt ap 10 eiro par piena tonnu vairāk nekā kooperatīvs. Tas nav jāuztver kā uzbrauciens kooperatīviem, bet jāizvērtē pēc būtības. Cenu pirmām kārtām nosaka saražotā produkta tālākās izmantošanas iespējas.

Piemēram, piensaimnieku kooperatīvu izveidotā kombināta Latvijas piens pieredze arī liecina par to, ka ne jau nosaukumā vai piederībā slēpjas panākumu atslēga. Jāizbeidz uzsvērt, kurš no kura un ko iepērk – vai tā zemnieku saimniecība, SIA, kooperatīvā sabiedrība vai kāds ārvalstu uzņēmums. Runa katrā gadījumā ir par reālām preču, tirgus un naudas attiecībām, nevis idejām.

– Jums ir diezgan skeptiska attieksme pret kooperatīviem?

– Ne gluži. Kooperācijas piemēri ir ļoti dažādi. Svarīgākais jau nav izveidot kādu kooperācijas formu, bet gan mērķis, kādēļ to dara. Piemēra pēc varam atgriezties pie stāsta par rūpnīcas Latvijas piens izveidi. Piensaimnieku centrālā savienība savu viedokli pauda vēstulē valsts prezidentam un masu medijiem, kur skaidrojām, kāpēc šo ideju – izveidot vidēja lieluma kombinātu ar visai apšaubāmu produktu klāstu – neuzskatām nedz par veiksmīgu biznesa, nedz nozares glābšanas projektu. Dzīve diemžēl pierādīja, ka pat tad, ja kādai uzņēmējdarbībai tiek radīti teju siltumnīcas apstākļi, tā ne vienmēr ir veiksmīga.

Saistītie raksti

– Tolaik viens no galvenajiem argumentiem par labu Latvijas pienam bija vīzija par iespēju noturēt tirgū labāku piena cenu…

– Maigi sakot, tā bija un ir pilnīga demagoģija. Kā galvenie Latvijas piena produkti tika nosaukts vājpiena koncentrāts, kas ir produkts ar visai zemu pievienoto vērtību, un siers. Pārstrādes jauda – 200 tonnu piena dienā. Ja visā Latvijā dienā pārstrādā teju pusotru tūkstoti tonnu piena, tad kā var vispār iedomāties, ka, pārstrādājot tikai septīto daļu piena, varēs tirgū diktēt piena cenu?! Cenu tirgū varbūt var ietekmēt uzņēmums, kas operē ar 70% pārstrādes jaudu. Atceros Petrēvica kunga, kas ir viens no Latvijas piena projekta veidotājiem, skaisto saukli kādā no LOSP piena grupas sēdēm: “Mēs saviem zemniekiem (kas piegādās pienu jaunajai rūpnīcai) maksāsim visaugstāko piena cenu un arī produktus pārdosim par vislabāko cenu!” Toreiz teicu, ka tas izklausās pēc komunisma, bet, ja tas izdosies, pirmais noņemšu cepuri viņa priekšā. Tā diemžēl nenotika.

Visu interviju lasiet žurnāla “Agro Tops” decembra numurā.

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Uncategorized
Maizes un konditorejas ražotājs “Canelle Bakery” modernizēsies par 420 000 eiro
25. oktobris, 2018
LE
LETA
Uncategorized
Konkursā skolēniem “Šodien laukos” klašu grupā uzvarējusi Priekuļu vidusskola
24. oktobris, 2018
LE
LETA
Uncategorized
Atcelta karantīna ap cūku mēra skartajām saimniecībām Saldus pagastā
24. oktobris, 2018

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
1 stunda
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
1 minūte
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
52 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
1 stunda
LE
LETA
Laukos
ZM: “Latvijas valsts mežiem” cena par “Bergvik Skog” īpašumiem bija pārāk augsta
3 stundas