Viedokļi
Komentāri

Vēstnieks: Dānija kopā ar jums uz zemes un gaisā! 16


Dānijas vēstnieks Hanss Brasks
Dānijas vēstnieks Hanss Brasks
Foto – Edijs Pālens/LETA

Kamēr mēs izgaršojam bagātīgo Ziemassvētku galdu un visus pasākumus, kas notikuši 2017. gadā, mēs arī sākam raudzīties uz priekšu 2018. gadā ar jaunu enerģiju un ziņkāri. Šogad mēs sagaidām no jaunā gada vairāk nekā parasti, jo Latvijas simtgade būs kā galvenais vadmotīvs visam gadam. Ir sagatavota ļoti iespaidīga programma, un es plānoju piedalīties daudzos dažādos pasākumos un jubilejas svinībās visa gada garumā. Esmu abonējis ziņkopu www.lv100.lv, jo nevēlos palaist garām kādu no daudzajām iespējām.

Viena no galvenajām simtgades svinību tēmām uzsver ”lielu cieņu mūsu draugiem un kaimiņiem, un mūsu sabiedrotajiem un valstīm, kas iestājušās par Latvijas valsts suverēnu pastāvēšanu un ar ko mums ir atklātas, praktiskas un uz nākotni orientētas attiecības, un kas vienmēr ir bijuši blakus, lai sniegtu palīdzīgu roku ar savu atbalstu un padomu”.

Dānija ir ļoti pateicīga par ielūgumu pievienoties svinībām. Kā Latvijas draugi un kaimiņi mēs esam sagatavojuši daudzas aktivitātes, un mēs sagaidām, ka daudzi dāņi no visiem sabiedrības slāņiem dosies ciemos pie jums no 2018. gada janvāra līdz pat decembrim. Dāņu programma, ko izstrādāja Dānijas vēstniecība un Dānijas Kultūras institūts Rīgā, tiks prezentēta janvārī.

Dānija ir viena no tām valstīm, kas ir gatava sniegt palīdzīgu roku un aizstāvēt Latvijas suverenitāti. Ļoti konkrēti, četri dāņu F-16 iznīcinātāji un apmēram 60 dāņu militārpersonas ieradīsies Šauļu gaisa bāzē Lietuvā 5. janvārī, un viņi novēros Baltijas, tostarp Latvijas, gaisa telpu nākamos četrus mēnešus. Viņi ir daļa no NATO Baltijas Gaisa patrulēšanas (BGP) misijas. Dānija bija starp pirmajām sabiedroto valstīm, kas piedalījās BGP misijā 2004. gadā. Un janvārī tā jau būs sestā reize. Dānija pārņems atbildību no saviem amerikāņu kolēģiem, kas ir monitorējuši gaisa telpu kopš 2017. gada augusta. Vēl arī četri itāļu iznīcinātāji tiks bāzēti Ameri gaisa bāzē Igaunijā. Viņi veiks BGP misiju no Baltijas ziemeļu stūra tajā pašā periodā. Papildus tam, 200 dāņu karavīru ir izvietoti Igaunijā uz 2018. gada pirmo pusgadu kā daļa no NATO paplašinātās klātbūtnes iniciatīvas Baltijas valstīs. Tas parāda, ka valstis no visām NATO alianses daļām izjūt stipru solidaritāti ar Latviju un tās Baltijas māsām.

Dānijai šī solidaritāte ir bijusi īpaši stipra visus pēdējos 26 gadus. Dānijas premjerministrs Lars Leke Rasmusens ieradīsies vizītē Rīgā 2018. gada janvārī un piedalīsies 2018. gada svinībās, kā arī atzīmēs dāņu iznīcinātāju klātbūtni.

Baltijas valstu aizsardzība un drošība ir ļoti svarīga Dānijas drošībai. Tuvāko mēnešu laikā Dānijas valdība pieņems jauno piecu gadu aizsardzības plānu, kas pasvītros šo punktu vēl stiprāk. Latvijas vēsture ir spēcīgs atgādinājums mums visiem par to, cik svarīga ir elastīga un uzticama drošība. Militārā parāde 18. novembrī bija iespaidīga Latvijas militāro spēju un apņēmības sevi aizstāvēt demonstrācija, kā arī liecība par daudzajiem Latvijas tuvajiem draugiem un sabiedrotajiem. Šī spēka demonstrācija, iebiedēšana, solidaritāte un vienotība šajos gados ir nepieciešama, diemžēl. Mēs stāvam kopā ar Latviju un esam priecīgi par uzaicinājumu uz dzimšanas dienas svinībām 2018. gadā. Laimīgu jauno gadu!

LA.lv