×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
17. decembris, 2017
Drukāt

Vai kopdzīve Latvijā ir izkonkurējusi laulību? (15)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Portālā “Manabalss.lv” iniciatīvai “Par Kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā” savākti 10 tūkstoši parakstu, kas nepieciešami, lai likumprojektu iesniegtu Saeimā. Tas paredz iespēju nelaulātiem pāriem pie notāra reģistrēt savu kopdzīvi, lai nodrošinātu atbilstošas civilās un administratīvās tiesības. Vai Latvijā nepieciešams šāds likums, komentē sociologs MĀRIS BRANTS, pētījuma “Par laulību nereģistrēšanas problemātiku” līdzautors.

Uzskatu, ka mūsu valstī ir lietderīgi pieņemt Kopdzīves likumu, jo tas atrisinātu zināmas daļas sabiedrības problēmas. Pāriem, kuri nav reģistrējuši laulību, problēmas var nerasties gadiem ilgi, bet tad pēkšņi krīzes situācijā parādīties. Un, kad problēmas rodas, ir jau par vēlu apzināties, ka nelaulātais pāris atrodas nevienlīdzīgā tiesiskā situācijā ar laulātajiem pāriem. Kā zināms, uz pāriem, kuri nav reģistrējuši laulību, neattiecas mantošanas tiesības, kā arī, ja viens no pāra nonāk bezpalīdzīgā situācijā slimnīcā, otrs partneris nevar pieņemt lēmumus, saistītus ar medicīniskām indikācijām. Nākas izsaukt vecākus, kuri ir tiesīgi to darīt. Šādas reālas situācijas konstatējām arī pētījumā. Ja pāris, kurš dzīvojis nereģistrētās attiecībās, šķiras, tajos gadījumos, ja bērna dzimšanas apliecībā nav ierakstīts tēvs, var rasties problēmas ar uzturlīdzekļu piedziņu. Tieslietu ministriju uztrauc tas, ka, pamatojoties uz Kopdzīves likumu, savas attiecības reģistrēs homoseksuāli pāri. Taču vai tas ir lielākais bubulis, no kā jābaidās? Homoseksuālu pāru nelielā īpatsvara dēļ tiek radītas problēmas lielam skaitam heteroseksuālu pāru. Un, ja viena dzimuma cilvēki dzīvo kopā un viens otram ir vistuvākie, kāpēc viņi nevarētu noslēgt līgumu Kopdzīves likuma ietvaros?! Runājot par to, ka, pamatojoties uz šo likumu, viendzimuma pāriem pavērsies iespēja adoptēt bērnus: labāk taču, ja bērns dzīvo šādā ģimenē, nevis institūcijā.

Neliela sabiedrības daļa ir kategoriski noskaņota pret laulībām, otra daļa – lielākoties dziļi ticīgi cilvēki, kuri uzskata, ka bez laulībām kopdzīve nav pieļaujama, un trešā daļa, vislielākā, pret laulībām neizturas noliedzoši, bet gaida īsto brīdi, kad visas “zvaigznes” sastāsies pareizajās vietās. Tāpēc diez vai sabiedrību ir lietderīgi sadalīt divās grupās – laulības slēdzējos un neslēdzējos, jo praksē var izrādīties, ka runa ir par vieniem un tiem pašiem cilvēkiem, tikai dažādās attiecību stadijās. Šobrīd daļā sabiedrības ir izveidojies viedoklis, ka noslēgt laulību ir atbildīgāks lēmums nekā radīt pirmo bērnu. Pētījumā konstatējām, ka daudziem pāriem pirmā atvasīte ir it kā izmēģinājuma bērns, ko rada nereģistrētās attiecībās. Bet, ja pēc pirmā bērna pasaulē nākšanas attiecības saglabājas stabilas, tiek noslēgta laulība, un otrais bērns jau piedzimst laulībā. Domājot par Kopdzīves likuma iespējamu pieņemšanu, rodas jautājums, kādam nolūkam kalpo valsts institūcijas – lai audzinātu sabiedrību puritāniskā garā vai arī lai cilvēkiem atvieglotu dzīvi? Tādēļ ka saistībā ar Kopdzīves likumu runa nav par lieliem finansiāliem izdevumiem, bet gan par principu.

Tā jēga, kas laulībai kā institūcijai bija pirms pāris gadsimtiem, jo, ģimenēm savienojoties, garantēja ekonomiskos ieguvumus, ir izgaisusi. Mūsdienās laulībai cilvēka dzīvē vairs nav tik izšķiroša loma. Bet tās problēmas, kuras var rasties nereģistrētās attiecībās, vairākums šo pāru neapzinās. Īpaši, kamēr partneri ir iemīlējušies, viņi nedomā par juridiskām sekām, kas var rasties, dzīvojot nereģistrētā kopdzīvē. Tas saistīts arī ar savstarpēju uzticēšanos. Kad izrādās, ka tomēr nevajadzēja uzticēties, pārim bieži vien ir jau kopīga manta, kura tad tiek tikai vienam partnerim. Veicot pētījumu, secinājām: reizēm laulība nenotiek arī tāpēc, ka sieviete gaida bildinājumu, bet vīrietis to nemaz nenojauš, un tā paiet gadi. Arī kāzu tradīcijas mēdz būt iemesls tam, ka laulība netiek noslēgta, jo īpaši Latgalē, kur pieņemts svinēt krāšņas kāzas. Bet, ja pāris tās nevar atļauties, precēšanos atliek. Sievietes mūsdienās ir kļuvušas ekonomiski neatkarīgākas, kas arī ir viens no iemesliem, kāpēc bieži vien netiek slēgta laulība.

Veidokļa autors ir sociologs Māris Brants, uzklausīja Ilze Lavrinoviča

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Kārtējā tukšmuldētāja viedoklis tiek publiski tiražēts!!!
  Un absurds ir pats uzstādījums – kas NEGRIB reģistrēt attiecības (laulība), GRIB reģistrēt attiecības (pie notāra)!!
  Pilnīgs stulbums.

 2. Priekš kam visu tik ļoti sarežģīt? Laulības reģistrācija faktiski tas pats līgums vien ir – uzliek saistības un nosaka ieguvumus. Kas negrib uzņemties nekādas saistības, tas nereģistrēsies ne dzimtsarakstā ne pie notāra. Un tad mantojumu saņems tas, kam pēc likuma pienākas – vecāki, bērni, radi vai valsts. Un tas ir pareizi.

 3. Man pašam vecuma dēļ šis jautājums nekādā veidā nav aktuāls, taču es esmu drīzāk par nekā pret šo likumu. Laiki mainās, sabiedrība tāpat. Uzskatu, ka diviem cilvēkiem, ja viņi sagājuši kopā (tā vai citādi reģistrējoties vai nekādi nereģistrējoties) ir jācenšas saglabāt ģimeni (taču ne fanātiski un par katru cenu), kamēr bērni izaug, izskolojas un tiek palaisti lielajā dzīvē. Protams, ir ļoti labi, ja pāris saticīgi nodzīvo kopā “līdz nāve mūs šķirs”, taču dzīvē, cik esmu novērojis, tā notiek diezgan reti. Lielākajā daļā gadījumu abi labāk vai sliktāk kā nebūt pacieš viens otru un, ja tas neradītu virkni praktisku sarežģījumu (kopīgs dzīvoklis, manta, šķiršanās procedūras izmaksas), vislabprātāk šķirtos un dzīvotu vieni vai meklētu citu partneri. Un tas ir tikai normāli. P/S. Atbildot Venai, aizmirsu ierakstīt savu niku.

 4. Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja izsakās par sarežģījumiem, kuri var rasties nereģistrētās attiecībās0

  Nākotnes pilnvarojuma sagatavošana pie notāra maksā 78 eiro. Papildu izdevumi, kas var rasties, ir saistīti ar dažādu reģistru un informācijas pārbaudi, kas atkarīgs no katras konkrētās situācijas, piemēram, cik personas jāpārbauda reģistros, kuros reģistros, kāda vēl papildu informācija nepieciešama u.tml.

 5. (1) Parakstu vākšanaportālāManaBalss šoreiz bija/ir pretlikumīga principā, ar to tiek pārkāpta Satversme. Šādu tēmu nesdrikstēja pieņemt ManaBalss.lv, jo šī darbība neatbilst Satversmei. Kopdzīve ir un laulūība – divi dažādi jēdzieni, sabāzti vienā maisā. Ģimene nav kopdzīve, bet kopošanās dzīve. Ģimene un un tautība ir bioloģiskas kategorijas, bet juridiska tad, kad tā nizveidota Satversmē un likumā noteiktā kārtībā reģistrēta laulība ar vīrieti un sievieti. Kopošnās dzīve nav ģimene.

  (2) Parakstījušos skaits liecina, cik smagā depresijā un cik lielā samaitātības pakāpē nonākusi Latvijas sabiedrība. Portālā, man liekas, ir daudzas sabiedrībai derīgākas tēmas, par kurām būtu jāparakstās vai katram internetbankas turētājam, bet klusums ir neaptverams.

  (3) Sekss un lielpilsēta valda pār pasauli?

  (4) Normālām, laulību nereģistrētām ģimenēm nav problēmu to stundas laikā sareģistrēt. Par vieglprātīgu attieksmi ir jāmaksā vai jāzaudē,

  (5) Šis nelikumīgais projekts ir (1) dzīvniecisko attiecību reģistrācijas mēginājuma iedibināšana; (2) biznesa projekts, galvenokārt krāpnieciskām attiecībām ar valsti nodokļu nemaksāšanai un/ vai slēpšanai; (3) seksa biznesa izplatīšanas projekts.

 6. gluži kā vairs netik populārās tradicionālās laulības ir primāri nepieciešams lai aizsargātu un atbalstītu apbērnojušos sievietes. Citādi pārāk viegli tās bezatbildīgi pamest. … kā tas tagad tiek arvien vairāk darīts. Šādi civillikumi citur ir gluži normāli

 7. Kāpēc atkal dubulta sistēma??? Ja jāiet pie notāra, kāpēc nevar aiziet uzreiz uz “zagsu”?
  Vai vēl tās dubulfunkcijas nevarētu kādam izsniegt?! Tā mēs šajā valstī nevienu jautājumu tā skaidri un saprotoši, pēc visiem likumiem NEGRIBAM ATRISINĀT. MUMS VISU VAJAG SAREŽĢĪT, lai veselai ierēdņu grupai IR KO ATPAKAĻ MEŽĢĪT.
  Viena neizprotama valsts ar MŪŽĪGI GROZĀMIEM LIKUMIEM PILNĪGI VISOS DZĪVES un sadzīves PROCESOS.

 8. kopdzīvi varēs ar vairākiem……..

 9. Tik nesaprotu vienu, tāpat kā var noslēgt to līgumu, var taču aiziet un sarakstīties-kas tur atšķiras????
  Iespējams, ka pie notāra tas būs dārgāk. Vienīgais, kam der tas ir, kad precas vecāka gada gājuma cilvēki , tad pie reizes var visas mantiskās lietas sakārtot. Bet man šķiet-to jau tāpat var. ja cilvēki neaizies uz dzimsarakstu biroju, kāpēc viņi lai ietu pie notāra????

 10. Puce un citi šī likuma dzemdētāji ir pārliecināti, ka jau esošās ģimenes kas dzīvo kopā un ir biologiski kopigi bērni, un kuri nav laulājušies skries pie notāra reģistrēt savo kopdzīvi. Būs tikai atsevišķi gadījumi. Galvenais uz ko cer un kam ir pievērsta vislielāka uzmanība no šī projekta autoriem, ir iedzivināt reklamēt homoseku kopošanos par likumīgām un skaistām, kur sabiedrībai tas ir jāpieņem un jāslavina. Šī projekta bīdītāji caur Pūces un PAr partijām bruģē ceļu nākošā gada, uz LAtvijas simtgadi homoseku praidam LAtvijā. Viņiem ir pie kājas tautas morālētiskās normas. Viņiem ir pie kājas ka samazinās ģimenes kur mīlestībā dzimsts mūsu tautas nākotne. Vini iestājas ka vienīgais apmierināt savas seksuālās kaisles, par visu pārējo lai rūpējas tās ģimenes kuriem ir daudz bērņiņu, uz kuriem ir pamats LAtvijas valsts pastāvēšana. Tas ir murgs un tautas iznīcība.

  • Pūce, protams, ir kretīns, bet domāt, ka, nepieņemot Kopdzīves likumu, dzims vairāk bērnu un izbeigsies geji, ir vēl lielāks stulbums.

  • Tipisks austrumslāvu domāšanas veids! Man, piemēram, nu galīgi nebūs žēl, ja arī homoseksuāļi sagribēs reģistrēt savas attiecības. Lai viņi dara to, kāds man no tā sliktums!!!!!!!!! Lai cilvēki dzīvo, kā paši vēlas un prot un, ja grib savas attiecības kaut kā noformēt, man atšķirībā no Venas it nemaz nav žēl! Pie tam raksta autoram taisnība – maz būs tādu, kas izmantos šo iespēju. Taču, ja arī būtu daudz – kāds ļaunums no tā celtos latvietim parastajam???!!!

 11. Vai nemsim piemeru no merkakiem -ierauga tikamu matiti,seksuali papriecajamies un skatamies pec nakosas. Tikai stipra gimene-stipra valsts.

 12. Grozies kā gribi, kopdzīves slēgšana savā ziņā tāds pats “zīmodziņš pasē” vien ir un visticamāk, tie, kas apzināti negrib saistīties, uz šo arī neparakstīsies.. un bildinājuma vietā – mīļais, a davai reģistrējam kopdzīvi? Nu nezinu, var jau arī pavisam klusām sareģistrēties zagsā, ja grib ieekonomēt?

  • Kāpēc nē, kopo’\snās likums vajadzīgs. Sadomājām, uz nedēļu noslēdzam līgumu un visiem rādam – mēs godīgi pārojamies. Paghāja nedēļa, es atvedu citu un atkal līgums, tā katru nedēļu esmu lkumīigs laulātais.

   Un kādēlļnedrīkst sareģistrēt trīs, četru, piecus un vairāk – tas taču cilvēktiesības.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+