×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
2. februāris, 2015
Drukāt

Saimniecība kopīga, laulība – nereģistrēta

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Esmu šķīrusies, ir pieaugusi meita, kurai sava dzīve. Astoņus gadus ar draugu dzīvoju nereģistrētā laulībā īrētā dzīvoklī, ir kopīga mājsaimniecība, abi strādājam. Draugam bērnu nav, arī kopīgu bērnu mums nav un neplānojam. Draugs no vecvecākiem iegādājās īpašumu (māju ar zemi), par to noslēdza pirkuma līgumu. Īpašumu remontēsim, un šim nolūkam draugs bankā ņems kredītu. Īpašumu veidosim kopīgi un kopā vadīsim mājsaimniecību. Kā juridiski pareizi sakārtot dokumentus, jo dzīvē var rasties domstarpības un katram var būt savs ceļš ejams? Var gadīties, ka es savu laiku, darbu un ienākumus būšu ieguldījusi mūsu kopīgajā īpašumā, bet beigās man nebūs kur dzīvot (vienreiz esmu šķīrusies, un ir rūgta pieredze – dzīvoklis ar visu iedzīvi palika šķirtajam vīram). IEVA

Zvērināts advokāts Jānis Dzanuškāns (zvērinātu advokātu birojs “Dzanuškāns & Partneri”) brīdina: ja neesat noslēguši laulību, šķiršanās gadījumā nebūs piemērojami Civillikuma noteikumi par laulāto mantiskajām attiecībām, tostarp pamatnoteikums, ka viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta un šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Arī tiesu praksē atzīts, ka partnerattiecību tiesiskā regulējuma neesamības gadījumā tiesa nav kompetenta tiesību tālākveidošanas ceļā divu personu faktisko kopdzīvi pielīdzināt laulībai un kopdzīves partnerim noteikt tādas pašas tiesības kā laulātajam (LR Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta 2012. gada 1. februāra spriedums lietā Nr. SKC-4/2012).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+