×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
23. marts, 2015
Drukāt

Kopīpašuma apsaimniekošana: ja viens mantinieks par īpašumu neliekas ne zinis

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Mantojumā saņēmu 5 ha lauksaimniecības zemes Daugavpils novadā. To mantoju kopīpašumā ar vīra dēlu no pirmās laulības. Es regulāri veicu visus nodokļu maksājumus, taču sava vecuma dēļ (75 gadi) nespēju zemi pienācīgi apsaimniekot. Vīra dēls nedara neko un negrib ne maksāt, ne īpašumu pārdot un dalīt. Kā rīkoties šajā situācijā, jo savu domājamo daļu gribu atstāt mantojumā mazdēlam? Vai vīra dēlam vai man var atņemt zemi, ja to neapsaimniekosim? VALENTĪNA RĪGĀ

Vienojoties vai ar tiesas lēmumu

Zvērināts advokāts Jānis Dzanuškāns (zvērinātu advokātu birojs “Dzanuškāns & Partneri”) precizē, ka kopīpašums uzskatāms par īpašuma aprobežojumu, jo saskaņā ar Civillikuma 1068. panta pirmo daļu rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu gan kopumā, gan arī noteiktās atsevišķās daļās drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu. Tas nozīmē, ka jūs nevarat zemi pat apstrādāt, kamēr neesat saņēmusi otra kopīpašnieka atļauju. Šo nelabvēlīgo situāciju var mainīt, vienojoties par kopīpašuma lietošanas kārtību vai to izbeidzot (piemēram, sadalot īpašumu reālās daļās).

Ja ar otru kopīpašnieku neizdodas vienoties, jāceļ prasība tiesā par kopīpašuma izbeigšanu. Civillikuma 1074. pantā teikts, ka nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā, turpretī katrs kopīpašnieks var katrā laikā prasīt dalīšanu. Savukārt Civillikuma 1075. pantā paredzēts: ja dalot kopīpašnieki nevar vienoties par veidu, kā to izdarīt, tiesa, raugoties pēc dalāmā priekšmeta īpašībām un lietas apstākļiem, vai nu piespriež katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus par labu otra daļai, vai atdod visu lietu vienam kopīpašniekam ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļas naudā, vai nosaka lietu pārdot, ieņemto naudu izdalot starp kopīpašniekiem, vai arī izšķir jautājumu ar lozi, it īpaši tad, ja jāizšķir, kuram no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu un kuram par viņa daļu jāpiešķir nauda.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+