Kultūra
Mūzika

Kori saviļņo Vecrīgu + FOTOGALERIJA 16

Foto-Dainis Bušmanis

Ceturtdien, 20.jūlijā, 3. Eiropas koru olimpiādes ietvaros jau no paša rīta pie Kongresu nama un Vērmanes dārzā uzstājās kori no Brazīlijas, Fēru salām, Izraēlas, Krievijas un Beļģijas, bet “Arēnā Rīga” notika bērnu un jauniešu koru lielkoncerts “Tiltiem pāri”. Bet krāšņākais notikums bija dalībnieku gājiens, kurā atšķirībā no, piemēram, draudzības koncerta pie Kongresu nama, varējām baudīt tautastērpus visā to krāšņumā. Kā sacīja diriģents Romāns Vanags, atšķirībā no mūsu Dziesmu un deju svētku dažreiz pat sešu stundu ilgā gājiena līdz pat Dailes teātrim un ņemot vērā, ka ārzemniekiem šādas pieredzes var arī nebūt, gājiens ilga apmēram stundu.

Ne vienam vien olimpiādes dalībniekam šis pasākums bija viens no skaistākajiem šajā vasarā. Dziedātāji no Fēru salām izcēlās ar balto ādas krāsu, jo arī vasarā saules tur maz un gaisa temperatūra nepaceļas virs divdesmit grādiem. Angeline Punzure no “Gotu Kirju Ungodomskor”, kas latviskojot nozīmē “Dieva baznīcas jauniešu koris”, Latvijā nav pirmo reizi. 2015. gadā viņa astoņas nedēļas pavadījusi praksē Jelgavā un tagad ir diplomēta medmāsa. Pārējais koris gan Latvijā ir pirmo reizi. Šurpceļš nav izmaksājis dārgi, jo atrasti sponsori. Dziedātājiem patīkot Rīgas vecpilsēta, zoodārzs un tas, ka pilsēta ir tīra. Kā stāsta Angelina, Fēru salās ir ļoti daudz koru, Šodien koris no Fēru salām dziedās atklātajā konkursā Pētera baznīcā. “Mūsu mērķis ir dabūt kaut par vienu punktu vairāk nekā pērn 2. Eiropas koru olimpiādē Austrijā!” saka kora pārstāve. Vidusskolēns Jungs Čoijs no Korejas “Insheon Seorgu” kora teic, ka Rīgā ir skaisti cilvēki, īpaši meitenes. “Šajā olimpiādē ceram uz zelta medaļu bērnu un jauniešu koru kategorijā,” puisis saka bez mazākās šaubīšanās. Turpretim Amilkārs de Kastro no Riodežaneiro kora “Bova Que USA” Brazīlijā teic, ka uz Latviju kā zemi ar bagātām kordziedāšanas tradīcijām atbraukuši, lai mācītos. Tieši Brazīlijas koris mērojis vistālāko ceļu. Sava uzvārda sakarā puisis atjoko: “Kastro ir ne tikai Kubā izplatīts uzvārds! Esmu ļoti laimīgs, te nokļuvis.” Brazīlijā dziedāšana esot ļoti populāra nevis korī, bet atsevišķās grupās. “Taču viens draugs mani aizveda uz kori, un, kad pirmo reizi dzirdēju kora izpildījumu, mani savaldzināja tā daudzbalsība, un tā korī dziedu jau trīsdesmit gadu,” stāsta Amilkārs. “Uz Latviju gribēju nokļūt tādēļ, ka iepriekšējā kora, kurā dzied apmēram septiņdesmit procenti no šī kora sastāva, diriģentes Elzas Lakševicas vecāki bija no Latvijas.” Koris dzied renesanses un moderno mūziku, šai olimpiādei gatavojies pusotru gadu, bet iepriekš koncertējis Karēlijā, Spānijā, Argentīnā un, protams, Brazīlijā.

… Gājiens pieskandināja Vecrīgu, rīdzinieki nebija skopojušies ar ovācijām, īpaši jau parādoties pirmajam korim – no Austrijas. Bet pēc gājiena saviļņotas ir tukumnieces, sieviešu kora “Irlava” dziedātājas: gājiens īsāks, nekā esam raduši, cik krāšņs cittautu tērpu vilnī un dziesmās! Pašām irlavietēm mugurā Irlavas tautastērps ar svītraino brunci, bet kora vadītājai Dacei Perševicai, kā jau no Tukuma nākušai, Zemgales tautastērps ar rozītēm: “Šajā olimpiādē mēs pirmoreiz izjutīsim, kas tas tāds – meistarklase. Tā notiks svētdien, vadīs divi slaveni ārvalstu diriģenti un latviešu komponists Uģis Prauliņš. Uzvilksim savas rudzupuķu zilās kleitas, jo tūlīt pēc tam ceremonija “Arēnā Rīga”.”

VĒRTS PIEDZĪVOT

PIEKTDIEN, 21. jūlijā:

* Draudzības koncerti: plkst. 14 – pie Kongresu nama; plkst. 16 – Vērmanes dārzā; plkst. 17 – Origo “Summer stage”; plkst. 20 – Vērmanes dārzā.

* Kopdziedāšanas koncerts. J. Haidna oratorija “Pasaules radīšana”, plkst. 18 Rīgas Domā.

* Reģionālais koncerts Rēzeknē, plkst. 19 Latgales vēstniecībā “Gors”.

* XXVI Vispārējo latviešu dziesmu un XVI Deju svētku ieskaņu koncerts “Pa zvaigžņu ceļu”, plkst. 21 pie Brīvības pieminekļa.

SESTDIEN, 22. jūlijā:

* Draudzības koncerti: plkst. 10, plkst. 15 un plkst. 20 – pie Rīgas Kongresu nama; plkst. 11, plkst. 16 un plkst. 20 – Vērmanes dārzā; plkst. 11 – atpūtas centrā “Lido”.

* Reģionālais koncerts Cēsīs, plkst. 19 Vidzemes koncertzālē “Cēsis”.

* Eirovīzijas gada koris, plkst. 21 “Arēnā Rīga”.

SVĒTDIEN, 23. jūlijā:

* Draudzības koncerti: plkst. 11 – Vērmanes dārzā; plkst. 11 – atpūtas centrā “Lido”; plkst. 11 – pie Rīgas Kongresu nama.

* Noslēguma koncerts, plkst. 20.30 “Arēnā Rīga”.

PIRMĀS KĀRTAS REZULTĀTI

* Latvijas kori olimpiādes pirmajā kārtā izcīnījuši divus “Nāciju Grand Prix Rīga 2017” uzvarētāja titulus – sieviešu koris “Balta” un jauktais koris “Ventspils”; 17 zelta un divas sudraba medaļas, divus 3. Eiropas koru olimpiādes čempiona titulus – jauktais koris “Laiks” un bērnu un jauniešu studija “Gaismiņa” –, sešas zelta un četras sudraba medaļas, kā arī astoņus zelta un desmit sudraba diplomus Atklātajā konkursā.

Saistītie raksti

* “Nāciju Grand Prix Rīga 2017” gospeļu, spiričuelu, garīga satura mūzikas čempions – “Barnsley Youth Choir” no Lielbritānijas; pieaugušo koru kategorijā – sieviešu koris “Balta” no Latvijas; jauniešu koru kategorijā – Pretorijas universitātes koris “Camerata” no Dienvidāfrikas; folklora a cappella – jauktais koris “Ventspils” no Latvijas; sakrālā mūzika ar pavadījumu – bērnu koris “Alye Parusa” no Krievijas.

Galerijas nosaukums
LA.lv