Tehnoloģijas

Koris – sirdsdarbības stiprinātājs
 0

Foto – LETA

Dziedāšana korī sniedz ne tikai garīgo baudījumu, bet stiprina arī sirdsdarbību, un tā uzskatāma par tādu pašu veselības uzlabošanas nodarbi kā joga, secinājuši Gēteborgas universitātes zinātnieki.


 

Zviedrijas universitātes pētnieks Bjerns Vikofs uzaicināja pētījumā piedalīties 15 kora dziedātājus. Viņiem bija jāizpilda virkne dziedājumu, sākot ar monotonu dungošanu un beidzot ar meditatīvu mantru dziedāšanu. Dziedātāju priekšnesumu laikā tika novērota viņu sirdsdarbība un pulsa ritms. Zviedru pētnieki noskaidroja, ka līdz ar dziedāšanu unisonā vienāds kļūst arī dziedoņu sirds un pulsa ritms, teikts žurnālā “Frontiers in Neuroscience” publicētajā pētījumā. “Esam pārliecināti, ka dziedāšana ir regulāra un kontrolēta elpošanas forma,” skaidrojis Vikofs. “Visiem dziedātājiem sirdspuksti un pulsa ritms kļuva straujāki vai lēnāki vienlaikus. Jaunākiem un veselākiem cilvēkiem sirdspukstu ritmam ir lielāks mainīgums, tas ir niansētāks. Un šis sirdspukstu ritms ir iespējamu sirdsslimību pareģis.” Viņš norādījis, ka dziedāšana korī tāpēc sniedz līdzīgu efektu kā joga, jo dziedāšana ļauj relaksēties. “Visai dziedātāju grupai sirds sitās aptuveni vienādā līmenī,” paskaidroja zviedru zinātnieks. Viņš arī piebilda, ka dziedāšana korī tikai pozitīvi ietekmē uz sirds darbību.

“Jau iepriekš zinājām, ka dziedāšana korī sinhronizē cilvēku muskuļu un nervu aktivitātes. Tagad noskaidrojām, ka tādu pašu ietekmi tā atstāj arī uz sirdsdarbību,” apstiprināja Vikofs, norādot, ka dziedāšana arī citādos veidos var krietni uzlabot cilvēka labsajūtu. “Dziedāšana sniedz prieku, un tas ir ļoti labi. Turklāt cilvēks tādējādi trenē savas plaušas. Kad cilvēki dzied korī, viņi sinhronizējas ar citiem un harmoniski kļūst arī viņu sirds puksti. Tas savukārt ļaudis padara atvērtākus un iejūtīgākus,” pēc pētījuma secināja zviedru zinātnieki.

 

LA.lv