×
Mobilā versija
+16.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
30. aprīlis, 2013
Drukāt

Koristi gatavojas Dziesmu svētkiem un bauda dziedātprieku

Foto no gribudziedat.lvFoto no gribudziedat.lv

Rīt publiskajā tirdzniecībā nonāks 2058 iepriekšējā rezervācijā neizpirktās biļetes un ielūgumiem paredzētās vietas uz šīsvasaras Dziesmu un deju svētku pasākumiem, kā arī 
16 000 biļešu uz otru noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumu, kas notiks sestdien, 6. jūlija rītā.

 

Kā zināms, uz sestdienas vakara ģenerālmēģinājumu un 7. jūlija noslēguma koncertu Mežaparka Lielajā estrādē biļetes ātri tika izpirktas.

Koristiem tas būs liels pārbaudījums – divās dienās publikai dziedāt trīs koncertus. Dziedātājiem atlikuši vien divi mēneši, lai nospodrinātu dziesmu izpildījumu un sagatavotu tautastērpus. Kā koristi svētkiem gatavojas, un ko domā arī par jezgu, kas tika sacelta ap biļetēm? To devos noskaidrot pie Siguldas pagasta kultūras nama jauktā kora “Sigulda”.

Aprīļa sākumā Siguldā notikušajā koru skatē koris “Sigulda” pierādīja savu gatavību vasarā gaidāmajiem Dziesmu un deju svētkiem – ieguva 36,67 punktus, 2. pakāpi un iespēju dziedāt svētku kopkorī.

Koristi tam gatavojoties čakli, taču arī ne pārmērīgi. Pie Dziesmu svētku repertuāra siguldieši strādā jau divus gadus, līdz ar to šobrīd neforsē ar papildu mēģinājumiem – dziedātāji tiekas regulāros iknedēļas mēģinājumos un periodiski – apriņķa kopmēģinājumos. Pieredzējusī kordziedātāja Rita Tumša teic, ka tik lielu krājumu pa vienu ziemu nemaz nevarot apgūt. Rita dažādos koros dziedājusi jau kopš skolas gadiem un tagad 84 gadu vecumā ar entuziasmu kora vadītājai teikusi, ka, lai nu kas, bet kori šogad viņa nepametīšot, jo vēl pēdējo reizi grib izbaudīt Dziesmu svētku burvību. Rita izrēķina, ka piedalījusies vismaz 12 Dziesmu svētkos. Viņa dalās atmiņās par estrādes rotāšanai paredzētu kilometriem garu ozolzaru vītņu pīšanu un jautrām izdarībām kopmītnēs – apdziedāšanu, izjokošanu utt. Arī citi kolēģi, kuriem šie nebūs pirmie svētki, stāsta, ka ļoti vienojošs pasākums un liels piedzīvojums parasti ir visa svētku nedēļa, ne vien lielie koncerti. Rita teic, ka nemainīgi Dziesmu svētku koncerta noslēgumā lielajam korim nekad negribas šķirties, tāpēc emociju virpulī dziedāšana turpinās arī pēc tam, taču pēdējie svētki bijuši īpaši vienojoši, jo dziedāšana pēc koncerta virsdiriģentu vadībā turpinājusies līdz pat rīta gaismai.

Svētku repertuārs neesot viegls, taču daudzveidīgs un interesants. Neraugoties uz daudzu jauno komponistu skaņdarbu iekļaušanu svētku repertuārā, koristiem nemainīgi tuvas paliekot arī vecās, labās, sen zināmās dziesmas. Sarežģītākas dziesmas koristiem palīdz iemācīties internetā pieejamās kora “Maska” iedziedātās katras balss partijas.

Kora dalībnieki pauž, ka trenēšanās notiekot, gan gludinot veļu, gan veicot citus saimnieciskus mājas darbus ārpus mēģinājumiem.

“Veciem kordziedātājiem gan ļoti sāp sirds, ka repertuārā šogad nav iekļauta Raimonda Paula dziesma “Manai dzimtenei”,” teic Rita. Dziesma dziedāta arī stagnācijas laikos un vienmēr izraisījusi kopkorī milzīgu emocionālo pacēlumu. Taču gan Rita, gan viņas kora kolēģe Silvija Grapmane smej, ka ir dziesmas, kuras varot nodziedāt bez mēģinājumiem, un abas ir gandrīz pārliecinātas, ka koncerta neoficiālajā daļā “Manai dzimtenei” skanēs tik un tā. “Lielais koris ir vadāms… bet reizēm arī nevadāms,” teic Silvija. Kundzes vienlaikus gan priecājas par jaunajām dziesmām repertuārā un nenoliedz, ka kaut kādas pārmaiņas ik pa laikam vajagot.

Kā jau pieaugušiem cilvēkiem visiem kora dalībniekiem ir sadzīves lietas, kuras reizēm nākas pakārtot kora mēģinājumu dēļ. “Nenoliedzu, ka reizēm negribas neko, arī nākt uz mēģinājumu, bet, kad tomēr saņemos un atnāku, kļūst neizsakāmi viegli, jo izdziedāt var visu negatīvo, savu sāpi un dziedāšana rada prieku,” teic kora otrais soprāns Maija Zandovska.

Par lielo ažiotāžu ap biļešu tirdzniecību koristi savā starpā līdz šim nemaz neesot runājuši un īsti neizprot, kāpēc kādreiz vietu koncertā visiem gribētājiem pieticis, bet tagad tāda cīkstēšanās.

Maijai Zandovskai šie būs pirmie Dziesmu svētki, un viņai bija šķitis, ka biļešu tirdzniecība izvērtīsies daudz cilvēcīgāk. Viņa ierosina nākamreiz atļaut vienam cilvēkam iegādāties tikai vienu vai divas biļetes, nevis astoņas. “Tā jau būtu liela pretimnākšana tiem cilvēkiem, kuri nostāvēja vairākas stundas rindā, bet pie biļetes netika.”

Tomēr sakāpinātā situācija nav noslāpējusi korī pacilātības garu, kas valda, gaidot lielo notikumu, jo ne jau tas šai procesā esot svarīgākais. “Es tāpat zinu, ka mums būs kam dziedāt – būs sanācis daudz cilvēku un galu galā mīļie pilnīgi noteikti jutīs un dziedās līdzi, vērojot koncertus televizora ekrānos,” stāsta Maija.

Vai neuztrauc lielā slodze, ja reiz publikai pie-
ejams būs arī otrs ģenerālmēģinājums sestdien no rīta? Koristi par to neraizējas, katrs, kurš dodas uz svētkiem, ar to rēķinoties. “Sirds drapītēm jābūt līdzi, un viss būs labi,” smaidot noteic Rita Tumša. Koristi jokojot spriež, ka vienīgā izmaiņa būšot tā, ka katram jāpaņem līdzi vēl viena lieka baltā blūze vai krekls.

Dziesmu svētku dalībnieku darba devēji, sevišķi valsts iestādēs, esot saprotoši un svētku laikā atbrīvošot no darba pienākumiem. Daži izvēlējušies šajā laikā ņemt ikgadējo atvaļinājumu, citi vienojušies ar priekšniecību, ka ilgāk pastrādās pirms svētku nedēļas. “Tikai divas manas kolēģes nedzied nevienā korī, turklāt arī pats darba devējs ir kora pirmrindnieks,” saka Silvija.

Siguldieši arī aicina visus, kuri netika pie biļetēm, neskumt un droši nākt uz Mežaparka estrādi pēc no-slēguma koncerta beigām, jo tad sākšoties neorganizētā sadziedāšanās un ikviens varēšot izjust dziesmas enerģiju. Par kora dvēseli dēvētā Silvija saka: “Tur, augšā, estrādē – mēs visi esam pa īstam latvieši…”

 

Uzziņa

XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki notiks no 30. jūnija līdz 7. jūlijam. Svētkiem gatavojas 40 000 dalībnieku.

Rīt tirdzniecībā būs pieejamas 27 563 biļetes uz svētkiem, no kurām

3991 biļetes vokāli simfoniskās mūzikas koncertu “Arēnā Rīga”;

1435 biļetes uz tautas mūzikas koncertu “Raksti”;

329 biļetes var iegādāties uz tautas tērpu skati;

277 – uz kokļu ansambļu koncertu;

3399 – uz pasākumiem Saieta namā;

480 – uz deju lieluzvedumu “Tēvu laipas” koncertiem;

74 – uz svētku gājiena tribīnēm;

700 – uz noslēguma koncerta vakara ģenerālmēģinājumu 6. jūlijā plkst. 19;

878 biļetes uz noslēguma koncertu “Līgo”.

Visās “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās Dziesmu un deju svētku biļešu pārdošana un telefoniska rezervācija (tālr. 67371000) 1. maijā sāksies plkst. 11, bet interneta veikalā bilesuparadize.lv – no plkst. 12.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+