Foto-LETA/AFP

Korupcija apdraud Krieviju 
 0

Krievijas Valsts domes deputāts no partijas “Taisnīgā Krievija” Iļja Ponomarjovs iesniedzis parlamentā likumprojektu, kas paredz kriminālatbildību deputātiem, senatoriem, gubernatoriem un citām amatpersonām, ja viņi atsakās atklāt savus noguldījumus ārzemju bankās, nekustamos īpašumus un citus ieguldījumus ārvalstīs.

Reklāma
Reklāma

 

Prasībām jābūt stingrākām

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Arī pašreiz spēkā esošais likums, kas tika pieņemts pēc bijušā prezidenta un pašreizējā premjera Dmitrija Medvedeva (attēla priekšplānā) ierosinājuma, paredz, ka amatpersonām ir jādeklarē šādi īpašumi. Taču Sanktpēterburgas universitātē tieslietu doktora grādu ieguvušais Medvedevs, kurš pasludinājis korupcijas apkarošanu par ļoti svarīgu valstisku uzdevumu, atstāja likumā būtisku spraugu, nenosakot sodu par īpašumu nedeklarēšanu.

Ponomarjovs grib aizvērt šo spraugu, par ārvalstīs esoša īpašuma nedeklarēšanu paredzot piecu miljonu rubļu (156 000 dolāru) naudassodu, 480 stundu piespiedu darbu un aizliegumu ieņemt amatu valdībā piecus gadus. Tas ir labs sākums reālai korupcijas apkarošanai, taču paredzētie sodi šķiet par maziem, lai būtu iedarbīgi, īpaši attiecībā uz naudīgākajiem pārkāpējiem, raksta avīze “The Moscow Times”. Ponomarjovs izteicis cerību, ka dome varētu sākt likumprojekta izskatīšanu septembrī.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Likumprojektā noteiktās prasības ir stingrākas nekā līdz šim un attiecas uz visiem 1,5 miljoniem ierēdņu – no pašvaldībām līdz Kremlim. Turklāt noteikumi attiecas arī uz amatpersonu ģimenes locekļiem, lai liegtu korumpētiem birokrātiem izmantot viņu iecienīto triku: noformēt ārzemju īpašumus uz sievu, bērnu vai citu radinieku vārda. Vienīgā problēma – ir maz iespēju, ka likumprojekts varētu tikt pieņemts, atzīmē “MT”.

 

Tvarsta “ārvalstu aģentus”, nevis korumpantus

Deputāts Ponomarjovs kopš pagājušā gada decembra ir aktīvi piedalījies opozīcijas protestos pret Kremļa polittehnologu mēģinājumiem jebkuriem līdzekļiem nodrošināt valdošās partijas “Vienotā Krievija” vairākumu domē, kā arī kritizējis likumu, kas pieprasa ārvalstu finansētām nevalstiskajām organizācijām, kas nododas “politiskām aktivitātēm”, reģistrēties tieslietu ministrijā kā “ārvalstu aģentiem”. Jūlija sākumā uzstājoties domes sēdē, viņš paziņoja, ka “lielākais ārzemju aģents” valstī faktiski ir partija “Vienotā Krievija”, jo daudzi no tās biedriem ir piedalījušies programmās, ko finansē ASV Valsts departaments. Ponomarjova iesniegtais likumprojekts par ārzemju īpašumu atklāšanu ir atbilstoša atbilde “Vienotajai Krievijai”, īpaši ņemot vērā Kremļa partijas apsēstību ar “ārzemju aģentu” atmaskošanu nevalstiskajās organizācijās. Labākā vieta, kur sākt meklēt ārvalstu aģentus, nav korupcijas atmaskotāja “Transparency International” vai cilvēktiesību aizstāve “Human Rights Watch”, bet gan Valsts dome, kur starp likumdevējiem ir aizdomīgā un slepenā ceļā pie bagātības tikušie parlamentārieši un citas amatpersonas, kas slēpj savus īpašumus ārzemēs. Likumprojekts paredz, ka publiskām amatpersonām jāsniedz informācija par saviem ārzemju īpašumiem interneta mājaslapā tajā iestādē, kur viņi nodarbināti, lai ļaudis redzētu šo “Krievijas patriotu” īstās sejas, ironizē “MT”. Nereti tie ir tie paši cilvēki, kas visskaļāk vēršas pret “ārvalstu aģentiem” NVO un opozīcijas grupās, kuru mērķis esot sagraut Krieviju, taču īstenībā lielākais drauds Krievijai ir korumpētas amatpersonas.

Reklāma
Reklāma

 

Navaļnijs atmasko Bastrikinu

Ponomarjova priekšlikuma kritiķi apgalvo, ka tas nebūs iedarbīgs, jo bieži esot grūti noteikt amatpersonu īpašumus ārzemēs. Taču kukuļņēmēju atmaskotājam Aleksejam Navaļnijam nebija sarežģīti atklāt, ka Krievijas izmeklēšanas komitejas (Kremļa izveidota iestāde, kas darbojas neatkarīgi no ģenerālprokuratūras) vadītājam Aleksandram Bastrikinam pieder nekustamais īpašums Čehijā, ko viņš nekad nav uzrādījis savā ienākumu deklarācijā. Taču Navaļnijs ar dažiem domubiedriem nespēj atmaskot korumpēto amatpersonu tīklu Krievijā, tāpēc ir ļoti nepieciešams pieņemt Ponomarjova likumprojektu. Protams, vēl ir iespēja uzdot Ponomarjovu par “ārvalstu aģentu” un viņa ierosinātā likumprojekta prasību Krievijas amatpersonām deklarēt savus ārzemēs esošos īpašumus par “Rietumu iejaukšanos Krievijas iekšlietās”, ironizē “The Moscow Times”.