Kriminālziņas

Korupcijā apsūdzēto Stabiņu izsludina starptautiskajā meklēšanā0


Ārija Stabiņa pirms vairākiem gadiem Latvijā. 2013. gadā
Ārija Stabiņa pirms vairākiem gadiem Latvijā. 2013. gadā
Foto: LETA

Tiesībsargājošās iestādes starptautiskajā meklēšanā izsludinājušas kukuļņemšanā apsūdzēto bijušo Rīgas domes Dzīvokļu pārvaldes priekšnieci Āriju Stabiņu.

Stabiņas iespējamie noziegumi tiek izmeklēti gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, gan prokuratūrā. Lai saprātīgos termiņos panāktu krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu, kā arī pērn septembrī ierosinātās lietas lielā apjoma dēļ KNAB izmeklētājs ierosināja un Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors krimināllietu sadalīja.

Līdz prokuratūrai nonākušajā lietā Stabiņa apsūdzēta pēc četriem Krimināllikuma pantiem, tostarp, par kukuļu pieņemšanu.

KNAB un prokuratūra vēl jūlijā paziņoja, ka Stabiņa nav izsludināta starptautiskā meklēšanā un viņas meklēšanas pasākumi tiek veikti Latvijā. Tagad prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe aģentūru LETA informēja, ka 22. jūlijā Ģenerālprokuratūrā pēc procesa virzītāja ierosinājuma attiecībā uz Stabiņu pieņemts Eiropas apcietinājuma lēmums.

Ņemot vērā, ka Stabiņas atrašanās vieta nav zināma, apcietinājuma lēmums nosūtīts Valsts policijas Starptautiskās sadarbības birojam bijušās amatpersonas starptautiskās meklēšanas nodrošināšanai gan Eiropas Savienības dalībvalstīs, gan citur pasaule.

Tiesībsargi vēlas panākt, ka pēc atrašanas Stabiņa tiktu izdota Latvijai. Tiesa, presē iepriekš izskanēja informācija, ka Stabiņa varētu būt devusies uz Ēģipti, kurai ar Latviju nav noslēgts izdošanas līgums.

KNAB Stabiņu rosināja saukt pie kriminālatbildības, jo uzskata, ka bijusī Dzīvokļu pārvaldes amatpersona, izmantojot starpniekus, iespējams, ilgstoši pieņēmusi kukuļus saistībā ar iesniegumu izskatīšanas organizēšanu un lēmumu pieņemšanu par pašvaldības dzīvokļu beztermiņa īres tiesību piešķiršanu.

Stabiņu aizturēja 2012.gada septembrī, un pēc tam bijusī ierēdne divus mēnešus atradās apcietinājumā. 31.maijā prokuratūra pret Stabiņu sāka kriminālvajāšanu, taču pēc apsūdzības raksta viņa neatnāca un atsūtīja slimības lapu, bet vēlāk pazuda no izmeklētāju redzesloka.

Dažas dienas vēlāk viņas bērni saņēma Stabiņas ziņu, kurā viņa rakstīja, ka šī ir pērkama valsts un pēc ilgām pārdomām viņa to pamet, iepriekš vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”. No vēstules konteksta bijis nojaušams, ka viņa neatgriezīsies.

Stabiņas ģimenes savrupmājai Ādažos līdz aprīlim bija uzlikts arests, bet, līdzko KNAB to noņēma, Stabiņa pusi mājas nodeva meitai. Radinieki netika vērsušies policijā, lai tā sāktu Stabiņas meklēšanu, vienīgi darījuši tiesībsargiem zināmu viņas atstātās vēstules saturu.

LA.lv