×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
5. jūlijs, 2012
Drukāt

Kosmopolīti «X cilvēki»?

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Ministru padome šā gada 15. februārī nolēma, ka pasē vairs netiks rakstīta tautība. Tā ir latviešu tautas nosaukuma likvidēšana. Mūsu senču apdzīvotajā tagadējā teritorijā palikuši tikai aptuveni 1 miljons latviešu. Kā tad mēs tagad sauksimies – “X cilvēki” vai kā citādi? Kāds būs nosaukums tradicionālajiem Latviešu dziesmu svētkiem – kaut kādu nezināmu jaukteņu dziesmu svētki?

 

Kāds ir nolūks šādai izdomai? Kosmopolītu rīkojuma gļēva pildīšana vai ātrākas pārkrievošanas veicināšana? Tikai ne latviešu interesēs! Vai tiešām jāveicina ātrāka tautu sajaukšana?

Es nekādi nevaru pieļaut domu, ka mani mazbērni būs bez tautības un skaitīsies kosmopolīti. Man nav pieņemama neviena kosmopolītisma ideja. Lūk, pie kā esam nonākuši, 67 gadus nemācot pienācīgi Latvijas vēsturi. Tas nozīmē, ka visa darbīgā pasaule ir bez ideju, bez patriotisma orientēti cilvēki, tāpēc lielākā daļa klusē. Maz ir izņēmumu, un tos visādi cenšas apklusināt.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvja Andreja Rjabceva paskaidrojumi mūsu tautai nav pieņemami. Neceriet, ka kāds latvietis, kam kabatā ir vēl vecā pase, brauks atpakaļ. Es tādu pasi pretī neņemšu un aicinu visus latviešus boikotēt tādu pasu maiņu – bez tautības.

Mēs, latvieši, prasām nekavējoties šo rīkojumu atsaukt vai arī zaudēsiet daudz vēlētāju balsu! Mūs par kosmopolītiem nepārtaisīsiet!

A. Štromanis

 

Kā tiek iegūti dati par iedzīvotāju tautību?

Tā kā likumdošanā nav veiktas nekādas izmaiņas, joprojām jaunajās pasēs netiek ierakstīta personas tautība, informē PMLP pārstāvis A. Rjabcevs. Tomēr, cilvēkam piedzimstot, vecāki, ja vēlas, sniedz ziņas par bērna tautību, un tā tiek ierakstīta iedzīvotāju reģistrā un dzimšanas apliecībā. Ja vēlāk persona vēlas mainīt savu tautību, to var darīt līdzīgā kārtībā kā ar uzvārda maiņu, piebilst A. Rjabcevs.

Tas faktiski nozīmē to, ka nekad nebūs iespējams uzzināt pavisam precīzus datus, atzīst CSP Tautas skaitīšanas daļas vadītājs Pēteris Veģis. PMLP reģistra dati oficiālajai statistikai netiek izmantoti, bet gan tautas skaitīšanas dati, kas tiek iegūti ik pēc 10 gadiem. Tiesa, arī tautas skaitīšanas laikā bija iespējams tautību nenorādīt vai arī atzīmēt, ka tautība nav zināma. Nesakritības ar iedzīvotāju reģistru varētu būt skaidrojamas ar to, ka bērniem no jauktajām ģimenēm iedzīvotāju reģistrā pieņemts atzīmēt tautību pēc mātes, bet tautas skaitīšanas anketā, iespējams, norādīta tautība pēc tēva, spriež P. Veģis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+