×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
23. septembris, 2015
Drukāt

Košs dārzs pie jūras. Ciemos pie dārzā Rusnes salā, Lietuvā

lietuv-kopaa

Jo vairāk spilgtu krāsu, jo labāk – šādu dārzu modi var vērot kaimiņu lietuviešu dārzos. Dzīvespriecīgu vietu dzīvošanai Lietuvas vienīgajā Rusnes salā izveidojusi NAUSEDU ĢIMENE.

Skaistā dārza saimnieki Vaclavs un Laima saimnieko nepilnu hektāru lielā īpašumā “Skirvitele”, kas nosaukts netālās upītes vārdā. Vietu īpašu padara tas, ka no vienas puses ir upe Nemuna, no otras – Kuršu līcis, bet līdz Krievijas robežai – 300 metru. Mājas uzceltas pirms astoņiem gadiem senas etnogrāfiskas sētas vietā, ievērojot vietējās tradīcijas. Līdz tam ģimene dzīvojusi blokmājas standartdzīvoklī un kopusi mazdārziņu, bet, tiklīdz tikuši pie savas zemes, sākuši īstenot arī sapni par skaisto dārzu.

Par dārza plānojumu saimnieki lemj abi kopā, bet par puķēm zinošākā ir Laima. Viņas galvenais iedvesmas avots – daudzie dārzu žurnāli un grāmatas. Saimniece atzīst, ka, tos šķirstot, arī pati sāk domāt citādi, rodas īpašs redzējums, jaunas idejas augu kombinācijām, dārza dizaina elementiem. Kad visi galvenie būvniecības darbi paveikti, Vaclava galvenais pienākums ir pļaut zālienu. Siltā un mitrā laikā to dara reizi nedēļā, bet šī vasara bija īpaši sausa, tāpēc vajadzēja pļaut tikai reizi divās nedēļās.

Dārzā pie ēkām, zem kokiem nolikti soliņi, kur apsēsties un priecāties par veikumu. Tagad, kad ienākas āboli un bumbieri, saimnieki labprāt uzturas augļu dārzā. Par dienā darāmajiem darbiem viņi parasti spriež pie kopīgas rīta kafijas tases. Uz jaukajiem soliņiem sieva piesēž biežāk, jo viņai kafiju tīk baudīt vairākas reizes dienā.

Visbiežāk Laima un Vaclavs priecājas par aptuveni 100 rožu šķirnēm. Par labākajiem saimnieki atzīst Latvijā pirktos stādus, jo tie labi ieaug un pārziemo. Kolekcijā ir gan augsnes sedzējas, gan stīgotājrozes. Galvenais izvēles kritērijs – lai skaisti smaržo. Īpašā cieņā ir tās, kam piemīt maijrozītēm līdzīgā seno rožu smarža.

Arī Lietuvā šis rudens ir ļoti jauks, un patlaban rozes zied vēl košāk nekā vasarā. Citugad dārza karalienes bojājusi brūnplankumainība, tāpēc šogad Vaclavs meklējis palīdzību pie rožu lielaudzētājiem, jo ar veikalos nopērkamajiem augu aizsardzības preparātiem slimību neapturēt. Pēc speciālistu sniegtās palīdzības rozes ir koši zaļas vēl tagad.


Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+