Apbrīno

Kosters Valdau iejuties cietumnieka lomā krimināldrāmā “Dūzis” 16

Kā Džeimijs Lanisters kulta seriālā “Troņu spēle” pasaules slavu guvušais dāņu aktieris Nikolajs Kosters Valdau nospēlējis vienu no savas kino karjeras jēdzīgākajām lomām – noziedznieku Džeikobu krimināldrāmā “Dūzis”.

Kareivja visbīstamākais ierocis ir viņa prāts, jau aiz cietuma restēm viena no kriminālajām autoritātēm saka Džeikobam, kura dzīve sagriezās kājām gaisā pēc autokatastrofas. Pēc vakariņām kopā ar ģimenes draugiem atgriežoties mājās, viņš, sarunā iegrimis, nepamanīja sarkano gaismu luksoforā, un Džeikoba labākā drauga nāve kļuva par iemeslu viņa cietumsodam, kas tika arvien pagarināts, pateicoties bijušā biznesmeņa nesavaldīgajam raksturam. Taču tur, aiz restēm visstingrākā režīma cietumā, valda pavisam cita pasaule un par savu vietu jārūpējas pašam ar visām četrām. Džeikobam tas lieliski padodas, un jau drīz viņš kļūst par autoritāti, taču, atsēdējis piespriestos desmit gadus, par kuriem atgādina bagātīgais tetovējumu slānis uz viņa miesas, brīvībā ir spiests izdarīt noziegumu bandas vārdā, citādi viņa sieva un dēls vairs nebūs dzīvotāji. Viņa sirdsapziņas protesti jau sen kā pieklusuši, un Džeikobs, atstāts bez izvēles, dodas cīņā.

Drūmas drāmas par cietuma ikdienu pirmo modes vilni sasniedza pagājušā gadsimta 30. gados, un tas sakrita ar Lielās depresijas laiku, kas lieliskas iespējas sniedza lielā ekrāna gangsteriem. Losandželosas kino festivālā izrādītā drāma “Dūzis” ir Rika Romāna Vo vien ceturtā pilnmetrāžas mākslas filma, turklāt – ne pirmā viņa karjerā, kas atklāj kriminālo pasauli, un tā ir nevainojami veidota, fokusējoties uz veiksmīga ģimenes cilvēka morālo pagrimumu, kad viņš sastopas ar nepārvaramiem pārbaudījumiem. Protams, režisora rokās lielais trumpis ir “Troņu spēles” zvaigzne Nikolajs Kosters Valdau, kura kinokarjeru ASV līdz šim par ļoti izdevušos grūti saukt, taču arī “HBO” seriālā iegūtais rūdījums pret ekrāna vardarbību viņa harismai devis plusus, no sejas ar tik sen kā lauzto degunu ļaujot nolasīt dažnedažādas domas. Kosters Valdau savā vīrišķīgajā tēlā šajā lentē arī ienes ziemeļniecisku atmosfēru, kas komplektā ar cietuma sistēmas portretu, ieroču un narkotiku tirgoņiem, ne tikai nakts aizsegā notiekošiem noziegumiem un bezcerību, kā arī sociālu komentāru sniedz kārtējo drūmo priekšstatu par kinematogrāfistu vīziju plaukstošajai noziedzībai.

“Dūzis”/”Shot Caller”

ASV, 2017.

Režisors: Riks Romāns Vo

Lomās: Nikolajs Kosters Valdau, Leika Bella, Džons Berntāls, Bendžamins Brets, Džefrijs Donovans

No 7. jūlija “Kino Citadele”, “Cinamon”

LA.lv