×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
25. decembris, 2012
Drukāt

Kožu ķēniņš – kurš augs?

plectranthus_fruticosus

“Vai varat pastāstīt par istabas augu, ko iesaka audzēt kožu atbaidīšanai? Diemžēl kodes tas neatbaida, taču nobeidzas gan mazās, gan arī lielās mušas, jo augs zied sīkiem ziediņiem, kas sakārtoti vālītē un nejauki ož. Arī lapām nav patīkams aromāts, ja tās paberzē. Augs ir ļoti ātraudzīgs un pavairojams ar spraudeņiem.”
 Rita P. Rīgā

 

Pēc LU Botāniskā dārza Tropu un subtropu laboratorijas vadītājas Daces Grīviņas domām, žurnāla lasītāja iegādājusies krūmu plektrantu (Plectranthus fruticosus), ko mēdz dēvēt arī par kožu ķēniņu. Šāds nosaukums augam dots specifiskās smaržas dēļ: ja lapas saberž, telpa pildās ar intensīvu, nepatīkamu aromātu. Ir novērots, ka tas nepatīk kodēm, taču jāšaubās, vai spētu nobendēt mušas.

Plektrants ir mazprasīgs, nātrveidīgs lūpziežu dzimtas istabas augs, cēlies Dienvid­āfrikā. Tam ir platas, gandrīz sirdsveida lapas ar zobainu apmali, klātas īsiem, mīk­stiem matiņiem. Dzinumi gari, zaraini, augs sasniedz pat metra augstumu. Sīkie zilie ziedi novietoti uz vertikāla ziedneša.

Augs piemērots gaišām, labi vēdināmām telpām, pa ziemu vajadzētu turēt pavēsā istabā, kur temperatūra ir ap +15 °C. Augšanas periodā plektrants jālaista regulāri, ziemā – mazāk, bet nedrīkst pieļaut vīšanu. Ik pa 14 dienām jāmēslo. Vasarā augu var iznest ārā.

Labi apsakņojas ar galotnes spraudeņiem. Stāda vieglā, auglīgā augsnē. Ja jaunie augi izaug par garu, tos var vairākkārt apgriezt. Krūmu plektrants nav pieskaitāms pie ļoti dekoratīviem augiem, bet sava pievilcība tam ir, īpaši, ja iestādīts iekarināmā podā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+