×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
22. maijs, 2012
Drukāt

KP: ja aizliegtu apvienošanos, TV3 ar laiku dabiskā veidā kļūtu par monopolu

tv3_mikrofons_zakete

Ja Konkurences padome (KP) aizliegtu televīzijas kanāla “TV3 Latvia” īpašnieces “MTG Broadcasting AB” (MTG) apvienošanos ar Latvijas Neatkarīgo televīziju ( LNT), tad ar laiku TV3 dabiskā veidā kļūtu par monopolu, otrdien intervijā Latvijas Radio atzina KP  priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Dzintars Striks.

Viņš stāstīja, ka apvienošanās priekšnoteikumi nav KP izdomāti, bet tos ierosinājuši paši darījuma dalībnieki. “Apvienošanās dalībniekiem nopietni jāņem vērā mūsu nosacījumi. Jebkura noteikumu neievērošana var novest pie lēmuma par daļu atsavināšanu – šajā gadījumā lēmums par LNT daļu atsavināšanu varētu tikt pieņemts ātrāk nekā pašreiz noteiktais 2017.gads,” teica Striks.

KP priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs skaidroja, ka atsavināšanas gadījumā noteiktā laikā MTG būtu jāpārdod LNT aktīvi ar apvienošanās dalībniekiem nesaistītai trešajai personai vai pašreizējam LNT īpašniekam.

Striks piekrita, ka LNT nav bijis viegli atrast pircēju. “Ja mēs aizliegtu apvienošanos, tad mēs riskētu ar to, ka LNT tuvākajā laikā izietu no tirgus vispār,”  atzina KP vadītājs.

Jautāts, vai aizliedzot apvienoties, LNT tiktu likvidēts, KP priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs atzina, ka 100% šāda pārliecība konkurences uzraugiem nav radusies. “Tie signāli, kas mums pienāca – varbūt ne tuvākajā laikā, bet LNT varētu nesagaidīt 2014.gadu, kad būtiski mainās apraides nosacījumi. Tas lika mums izskatīt iespēju, ka šobrīd uzņēmumi varētu darboties kopā un tieši tāpēc ir atstāta iespēja, ka pēc zināma laika, kad tirgus ir daudzmaz sakārtojies, lemt par to, vai ir nepieciešams atsavināšana un nodošana trešajai personai,”  klāstīja Striks.

Viņš piekrita, ja LNT un TV3 apvienošanās netiktu atļauta, tad TV3 dabiskā veidā pēc laika kļūtu par monopolu Latvijas komerctelevīzijas tirgū. “Tādā gadījumā situācija būtu daudz nekontrolējamāka… Mūsu lēmums nozīmē, ka dominējošajam uzņēmumam uzliekam vēl papildus konkrētus saistošus noteikumus,” atzina Striks.

Jau vēsts, ka KP atļāvusi apvienoties MTG ar LNT, taču paturējusi tiesības līdz 2017.gada beigām likt apvienošanās dalībniekiem daļu savu aktīvu pārdot.

Tā kā apvienošanās dēļ būtiski palielināsies tirgus koncentrācija,   KP  paredzējusi saistošos noteikumus, kas novērš kaitējumu konkurencei un aizsargā reklāmdevēju, televīzijas satura izplatītāju un gala patērētāju – televīzijas skatītāju – intereses.

KP  lēmumu noteikts, ka apvienošanās gadījumā programmām TV3 un   LNT  jābūt pieejamām bezmaksas apraidē vismaz līdz 2013.gada 31.decembrim, turklāt abām programmām jāsaglabā neatkarīgas un patstāvīgas ziņu raidījumu redakcijas, kā arī jāsaglabā ziņu raidījumu daudzums pašlaik esošajā apmērā. Savukārt programmu redaktoriem amata aprakstā jābūt atsevišķi nostiprinātai redakcionālajai neatkarībai no mediju īpašnieka.   KP  arī noteikusi, ka programmām   LNT  un TV3 vismaz 21% no raidlaika jāaizpilda ar oriģinālu Latvijā veidotu saturu.

Pirms apvienošanās MTG Latvijā realizē izšķirošu ietekmi pār “TV3 Latvia”, “Viasat” un “Star FM”. Savukārt   LNT  ir izšķirošā ietekme “TV5”, “Latvijas Ziņu Kanālā” un “Mūzikas Kanālā”.

Jau vēstīts, ka   KP  12.janvārī saņēma TV3 īpašnieces MTG  ziņojumu par apvienošanos, MTG  iegūstot 100%   LNT  akciju no uzņēmuma “Neatkarīgie nacionālie mediji”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+