Latvijā
Politika

“KPV LV” izslīd no tās dibinātāja rokām0


Ja Saeimas sēžu zālē operatīvi būs nepieciešama koalīcijas viedokļu saskaņošana, tad “KPV LV” frakciju pārstāvēs frakcijas vadītāja jaunais vietnieks Ēriks Pucens (otrais no kreisās).
Ja Saeimas sēžu zālē operatīvi būs nepieciešama koalīcijas viedokļu saskaņošana, tad “KPV LV” frakciju pārstāvēs frakcijas vadītāja jaunais vietnieks Ēriks Pucens (otrais no kreisās).
Foto: Ieva Ābele/LETA

Viena no piecām valdību veidojošajām partijām “KPV LV” jau ilgstoši dzīvo pārmaiņu procesā, kādu tā piedzīvoja arī šonedēļ, kad atklātībā nāca ziņa par tās ministru lēmumu nomainīt parlamentāros sekretārus.

Notiekošais rada iespaidu par plašākiem procesiem partijā, kas saistīti ar centieniem mazināt “KPV LV” dibinātāja Artusa Kaimiņa un viņa domubiedru ietekmi, veidojot jaunu varas centru ap cilvēkiem, kuru vārdi agrāk plašākai sabiedrībai nebija zināmi.

Viņu vidū varētu būt arī Saeimas deputāts Kaspars Ģirģens un viņa brālis – iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, kurš uz “Latvijas Avīzes” lūgumu komentēt šādu varbūtību atbildēja ar pateicību par viņa un brāļa spēju novērtējumu. S. Ģirģens tagad koncentrējoties tikai uz pienākumiem iekšlietu resorā.

“Man ir vajadzīgi cilvēki, kas nevis nodarbojas ar politiku, bet praktiski risina jautājumus. Mums ir pilna valsts ar politiķiem, beidzot ir jāsāk strādāt,”

teica S. Ģirģens, kura piebilde jau bija adresēta bijušajam parlamentārajam sekretāram Aldim Blumbergam, ar kuru ministrs vienojies pārtraukt sadarbību. Tā pat bijusi A. Blumberga iniciatīva, jo viņš ir Saeimas deputāts un neesot varējis izpildīt ministra vēlmi strādāt katru dienu ministrijā.

Jāpiebilst, ka parlamentārais sekretārs ir otra augstākā politiskā amatpersona ministrijā, kurai ir tiesības uzstāties arī Saeimas tribīnē. Daļa parlamentāro sekretāru ir Saeimas deputāti, kuru uzdevums ir aizstāvēt ministrijas iniciatīvas Saeimā.

Rezonansi šonedēļ izraisīja arī labklājības ministres Ramonas Petravičas lēmums atbrīvot parlamentāro sekretāru, ārstu Robertu Spruču, kurš jau pirms vēlēšanām tika pieteikts kā viens no “KPV LV” profesionāļiem. Viņš tāpat kā A. Blumbergs ir A. Kaimiņa domubiedri.

Uz “LA” jautājumu, vai varētu būt tā, ka partijā veidojas jauns varas centrs, A. Blumbergs atbildēja apstiprinoši. Pašlaik tam ir labvēlīga augsne, jo abi “KPV LV” līderi – A. Kaimiņš un frakcijas vadītājs Atis Zakatistovs, kurš ir izdots kriminālvajāšanai, – vairs nevar pilnvērtīgi veikt šos pienākumus. Viņus arī vairs nevar uzskatīt par domubiedriem.

 

Frakcijas kodols plus divi

No “KPV LV” 13. Saeimā ievēlēja 16 deputātus. Tagad viņi ir sadalījušies trīs daļās.

Pirmais frakciju atstāja Aldis Gobzems, kuram sekoja Linda Liepiņa un Karina Sprūda. Viņiem šonedēļ piebiedrojās arī deputāts Didzis Šmits. Ceturtdien Saeimas sēdē, uzstājoties par izmaiņām parlamentārās izmeklēšanas komisijas sastāvā, D. Šmits uzrunāja “KPV LV” deputātus:

“Kad jums apniks būt par mēslojumu “Vienotības” krizantēmām, tad jūs zināsiet, kur mani atrast.”

Pārējie 12 deputāti atbalsta Krišjāņa Kariņa (“JV”) valdību, bet arī viņi ir sadalījušies divās daļās – desmit ir frakcijas kodolā, bet A. Kaimiņš un arī A. Blumbergs ir ārpus tā, arī Saeimas sēžu zālē viņi sēž atsevišķi.

Pirms kāda laika A. Kaimiņš tika atbrīvots arī no frakcijas vadītāja vietnieka amata. Kā toreiz, tā arī šonedēļ A. Zakatistovs šo lēmumu saista ar A. Kaimiņa rakstura īpašībām un individuālo darbību – savu viedokli viņš pasniedzis kā frakcijas domas, to mēdzis arī uztiept pārējiem. “Frakcija tomēr vēlas prognozējamu darbu,” piebilda A. Zakatistovs.

A. Kaimiņa viedokli uzzināt “LA” neizdevās, bet A. Blumbergs teica, ka valdība būtisku lēmumu pieņemšanā var rēķināties ar abu deputātu balsīm.

Kā zināms, par atbalstu Egila Levita ievēlēšanai Valsts prezidenta amatā no “KPV LV” sākumā paziņoja tikai A. Kaimiņš un A. Blumbergs, bet frakcija lēmumu pieņēma pēdējā brīdī. A. Zakatistovs apgalvo, ka partneri varot rēķināties arī ar “frakcijas kodola” balsīm. Tajā ir desmit deputāti, bet A. Zakatistovs balsot nevar, jo ir izdots kriminālvajāšanai.

 

Frakcijai zālē jauns līderis

A. Zakatistovs turpinās vadīt frakciju, piedalīsies koalīcijas padomes sēdēs, bet vairs nebūs Saeimas sēžu zālē, kur nereti nepieciešama operatīva koalīcijas viedokļu saskaņošana. Tagad šos pienākumus veiks “KPV LV” frakcijas vadītāja jaunais vietnieks Ēriks Pucens, kurš pirms ievēlēšanas Saeimā bija Kuldīgas novada deputāts un vadīja lauku saimniecību.

Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā pieejamā informācija liecina, ka viņam ir vidējā izglītība. Ē. Pucens “Latvijas Avīzei” sacīja, ka apzinoties politisko atbildību, ko uzliekot jaunais pienākums. Uz vaicāto, vai partneri varēs uz viņu paļauties, Ē. Pucens atbildēja: “Vai par to ir šaubas? Partijas biedri balsojumā parādīja, ka es spēju šo darbu darīt.” To apgalvoja arī A. Zakatistovs, norādot, ka Ē. Pucens esot komandas spēlētājs. “KPV LV” cilvēki iepriekš neesot bijuši pazīstami un tagad viņi lēnām augot.

Saistītie raksti

A. Blumbergam gan nebija pārliecības par kolēģa gatavību jaunajam pienākumam – Ē. Pucens esot komunikabls un uzklausot citus, taču neesot gana izlēmīgs un ar skaidru savu viedokli. Ceturtdien bija pirmā sēde, kur frakcijas vārdā ar partneriem komunicēja Ē. Pucens.

Lūgts raksturot šo sadarbību, “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis “LA” apgalvoja, ka pirmais iespaids esot labs, jo “cilvēks cenšas”. Taču A. Latkovskis runājot kā ar A. Kaimiņu, tā A. Zakatistovu un citiem deputātiem. “KPV LV” frakcijas disciplīna esot labā līmenī, un tie, kas gaidot valdības sabrukumu, uz to tuvākajā laikā lai necerot, piebilda A. Latkovskis. Teikto varētu saistīt arī ar to, ka partijā “KPV LV” ietekmi nostiprina un palielina tie politiķi, kuri ir nonākuši amatos valdībā un Saeimas komisijās, kuru vadībā ir arī K. Ģirģens un Jānis Vitenbergs.

LA.lv