×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
23. jūlijs, 2015
Drukāt

Linda Lapa internetā ķer bērnu drēbīšu krāpnieces. Pieredzes stāsti (15)

Foto-Artis DrēziņšFoto-Artis Drēziņš

Valmieriete Linda Lapa interneta sociālajā tīklā “Facebook” izveidojusi saziņas vietni “Krāpnieku saraksts tirgotājiem”. Tā ir slēgta vietne jeb grupa, bet Linda kā tās administratore jebkuru cilvēku, kurš vēlas tajā pieteikties, aktivizē. Ļaudis var stāstīt savus piedzīvojumus ar blēžiem, minēt viņu vārdus, lasīt citu stāstus un komentārus, vienkārši tur būt. Izveidots arī 21 cilvēka krāpnieku saraksts (vārds, uzvārds, ko sliktu darījis – sk. uzziņu). Mūsdienu laikmetā, kad ikviens internetā var par jebkuru sarakstīt gandrīz jebko, arī pamatoti minēt apmānītāju vārdus un viņu grēkus, tas varbūt nav nekas īpašs. Ir arī vairākas citas vietnes internetā, kur var sūdzēties par krāpniekiem. Lindas saziņas vietne ir īpaša ar to, ka tā darbojas pēc stingriem noteikumiem, tiek rūpīgi uzmanīts, lai blēžu sarakstā neiekļūst nevainīgs cilvēks. Grupā īsā laikā iesaistījušies vairāk nekā 3000 cilvēku.

– Sākums bija pirms pieciem gadiem. Portālā draugiem.lv es tirgojos ar jauniem bērnu apģērbiem un apaviem. Aizsūtīju pa pastu ar pēcapmaksu sievietei preci par 15 latiem, bet viņa neņēma to no pasta ārā, neatbildēja uz manām vēstulēm. Pēc mēneša paka atnāca man atpakaļ. Biju zaudējusi laiku, nervus un četrus latus pasta izdevumiem. Tad arī radās ideja draugiem.lv izveidot domubiedru grupu “Krāpnieku saraksts māmiņām tirgotājām”. Man ir bērni, un es zinu, ka daudzas māmiņas pērk, pārdod, maina, dāvina savu bērnu preces, un nevienam nav tiesību viņas apkrāpt. Pamazām saradās 400 domubiedru.

Tagad šī domubiedru grupa ir mazaktīva – daudz aktīvāks ir “Krāpnieku saraksts tirgotājiem”, ko pagājušā gada nogalē izveidoju “Facebook” – tur ir vairāk nekā 3000 sekotāju – aktivizēju jebkuru, kurš grib pievienoties. Nu jau izveidots 21 blēža saraksts, un tas nav maz tik īsā laika posmā. Var sūdzēties par jebkādu krāpniecību, bet galvenokārt runa ir par blēdībām, kas notiek interneta vidē, izmantojot pasta pakalpojumus, un attiecas uz bērnu lietām.

– Kā var nokļūt krāpnieku sarakstā?

– Vispirms apkrāptajam jāizveido diskusija grupā. Jāuzraksta blēža vārds, uzvārds un stāsts par notikušo. Tas domubiedru grupai ir pieejams, un es skatos, kādas raisās diskusijas, vai pats blēdis arī ko saka vai taisnojas. Un iznākums parasti ir tāds, ka stāsts ir bijis patiess, krāpnieks ir krāpnieks un nokļūst krāpnieku sarakstā. Tikai vienā gadījumā meitene mēģināja sevi attaisnot, citi apkrāptie nepieteicās, naudu viņa ar nokavēšanos atdeva un blēžu sarakstā nenokļuva.

– Jūs esat kā tāda tiesnese. Vai jums nav bail, ka kāds no krāpnieku sarak­sta var vērsties pret jums kādā īstā Latvijas tiesībsargājošā iestādē?

– Pa šo laiku tāda gadījuma nav bijis. Jo visām blēdībām apakšā ir pierādījumi – naudas pārskaitījumi caur kontu, vārdi, adreses, pasta dokumenti, sarakste interneta vidē, saņemtā prece, cilvēku liecības. Es jau visu rūpīgi pārbaudu, iekams cilvēku ievietoju krāpnieku sarakstā. Un, ja cilvēks tiešām ir blēdis, ko tad viņš skries uz tiesu sūdzēties? Lai tur dabūtu oficiālu sodu? Tā ir spēle uz vieniem vārtiem, un šie vārti ir krāpnieka vārti. Man ir bijuši daži lūgumi no blēžiem, lai viņus izņem ārā no saraksta. Tad saku: jā, to varu, bet lai vienojas ar apkrāpto. Tādi gadījumi ir bijuši. Man krāpnieku nav žēl. Daudz cilvēku, daudz jauno māmiņu tiek apkrāptas. Liela daļa no viņām klusē. Kādas tiesības ir vienam cilvēkam otru apkrāpt?

– Kāds ir krāpnieka raksturojums?

– Neesmu analizējusi, tāpēc nav ne jausmas. Līdz šim visas ir bijušas sievietes, bet tas jau tāpēc, ka profils lielākoties tāds – bērnu lietas –, un arī tirgotājas pārsvarā ir sievietes. Domubiedru grupā gan arī ir vīrieši.

– Kāpēc cilvēki krāpjas?

– Tāpēc, ka daudziem galvā ir tarakāni. Ko es citu varu teikt? Dara neiedomājamas lietas. Saņem naudu, bet preci neaizsūta. Vai aizsūta pavisam ko citu: jaunas mantas vietā vecu, labas mantas vietā netīru, saplēstu. Atrod internetā kādas mantas bildi, uzdod to par savējo un tad brīnās, ka pircējs ir neapmierināts. Vienu mantu pārdod diviem, piemēram, kāda sieviete par 50 eiro pārdeva mazlietotu ziemas kostīmu – viena pircēja pie kostīma tika, otra netika un palika bez naudas. Vēl kāda sieviete saņem dāvinājumā divstāvu bērnu gultiņu, kas viņai esot tik ļoti nepieciešama, bet jau nākamajā dienā tirgo to internetā par 110 eiro. Bija gadījums – kāda sieviete saņēma 10,80 eiro par kurpītēm, bet tās neaizsūtīja. Apkrāptā ievietoja diskusiju. Sākās debates grupā, kas beidzās ar to, ka krāpniece atdeva 9 eiro. Bet es viņu ieliku blēžu sarak­stā, jo atdot vajadzēja taču 10,80 eiro! Apkrāptā solīja iet sūdzēties uz policiju par tiem 1,80 eiro. Kāpēc tā bija jārīkojas, vai tiešām nebija 1,80 eiro? Ja nu patiešām nebija un cilvēks varbūt mirst badā, tad vajag to pateikt, un vienmēr jau var rast risinājumu. Bet tā – par 1,80 eiro kauns pa visu seju!

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. šo Lindu Lapu pašu jāved uz policiju.Ar kādām tiesībām šī atļaujas publicēt internetā privātu informaciju,foto,bankas kontus.Viņa ir prokurore vai tiesnese?

 2. Saderam, ka šī kundze nav neko dzirdējusi par nepieciešamību reģistrēt savu komercdarbību vai atļaujas saņemšanu Datu valsts inspekcijā, lai vāktu kaut kādus personu datus. Nekas, atliek tikai “noķert kādu” krāpnieku, kurš nav tāds pats muļķis kā pati un nāksies uzzināt visas šīs lietas. LA žurnālisti tādi paši plānā galdiņa urbēji!

 3. Ieliec internetā tās krāpnieces, aizbrauksim un “””pabārsim”””ka vairāk ne sapņos nenāks krāpties!

 4. Nesaprotu priekš kam ir jāpērk internetā kaķi maisā un pēc tam jākladzina apkārt pa pasauli, ka viss ir slikti, ka vsiādi krāpnieki, utt.? Ja naudiņas maz, tad ejam uz tām pašām humpalu bodēm, kur visu var redzēt, aptaustīt un piemērīt, un viss ir bez pretenzijām. Arī bērnu drēbīšu nodaļas tur ir.

 5. Laba iniciatīva! Man ir vēl viens priekšlikums – izveidot bezatbildīgo īrnieku sarakstu. Ir daudz gadījumu, kad viņi ne tikai nemaksā īri, bet arī sabojā dzīvokļa aprīkojumu, vakaros trokšņo, radot problēmas kaimiņiem, nopludina apaksštāva dzīvokli, salauž mēbeles, utt. Beigās dzīvokļa īpašnieks spiests viņus izmest laukā, no savas kabatas sedzot visus zaudējumus.Tikmēr brašie un inteliģentie jaunekļi, kuri labi izskatās un skaisti runā, īrē dzīvokli citā Rīgas daļā, un tā saimnieks neko nenojauš par gaidāmajām nepatikšanām.

  • Kur problēma ir noslēgt īres līgumu un zaudējumus no bezatbildīgajiem īrniekiem, civiltiesiskā ceļā piedzīt līdz pēdējam eirocentam? Ak piedodiet piemirsu: kurš gan grib slēgt oficiālu īres līgumu, jo nāksies reģistrēties VID un maksāt nodokļus.

   • Jā, jā un tad ej un tiesājies piecus gadus un mokies izlikt ārā ar tiesu izpildītāju palīdzību! Saprotu kāda ķēpa?

 6. Personīgi pazīstu vienu tādu “biznesa lēdiju”ar piecu klašu izglītību…Viņa internetā paskatās kur cilvēki par velti atdod bērnu drēbītes, ratiņus, mēbeles utt…Paņem tās un, tad par naudu notirgo tālāk…Pat suni notirgoja, cilvēki izbrauc uz ārzemēm un atdod dzīvnieku labās rokās, viņa paņēma un pēcāk notirgoja par labu naudu…

 7. vajag vēl izveidot internātā vietni par valsts (lasi “nodokļu maksātāju”!) kāposta izkrāpniekiem!

 8. nu no vienas puses protams ka krāpnieki jāzin Atbildēt

  no otras puses smiekligs apgalvojums ka kontrolē lai sarakstā nenonāktu nevainigi, kā to var izkontrolēt? zinot latviešus tur puse varetu but nevainigi. savulaik lietotus datorus tirgoju, tad pircēji kā tik krāpties nemēģināja- tad apgalvo ka brāķis, satos puse detaļu izņemtas, tad atnes atpakaļ vispār tādu datoru ko pārdevis neesmu….. tā ka pircēji mums ir vel lielāki krāpnieki nekā tirgotāji

 9. Atslēgas vārdi “Portālā draugiem.lv es tirgojos ar jauniem bērnu apģērbiem un apaviem. Aizsūtīju pa pastu ar pēcapmaksu sievietei preci ..”izsaka visu. Nelegāla komercdarbība, no kuras varu derēt ka neviens santīms nav nomaksāts nodokļos. Noveicās ka neuztrāpija uz VID kontrolpirkumu, tad neviss veidotu sarakstus, bet pati būtu sarakstā. To krāpnieku sarakstā, kuri apkrāpj valsti

  • labs komentārs, bet pirms izsaki savus secinājumus – pārliecinies vai tiek tirgots oficiāli vai nē!

   • Man nevajag pārliecināties. Zinot šāda tipa biznesa lēdiju darba stilu – varu ar lielu ticamības pakāpi apgalvot ka liela daļa, ja ne visi 100% ir pārdoti un naudas aprite notikusi – privātpersona ->privātpersona. Es pat to nenosodu, kurš gan grib maksāt nodokļus, bet ja pats neesi tīrs un pūkains, tad uz citiem rādīt ar pirkstu ka tie ir zagļi ir amorāli. Un ne tikai amorāli bet arī pašam kaitīgi, jo kādam var rasties izvilkt saulītē pašu svētuļu netīro vešiņu

    • uz doto brīdi centies apvainot mani – cilvēku, kurš to visu dara un uzņemas… varu apgāzt Tavu teoriju par 100% privāts uz privāts…. man ir uzņēmums un viss notiek privāts uz firmu… un arī draugos 5 gadus atpakaļ viss notika tieši tā… tā kā – vajag paklusēt ne aizvainot citus par to, ko nezini kundziņ…. un nodokļus es maksāju katru mēnesi un apzinīgi valstij…

  • Nu niks Peģikovs jau visu izsaka.

Latvijas avīze
25062018
Draugiem Facebook Twitter Google+