Latvijā
Kriminālziņas

Krapša kabinetā nav bijusi ugunsdrošības signalizācija 16


Tiesībsargājošo iestāžu ēka Stabu ielā pēc ugunsgrēka, kurā pilnībā izdeguši Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka Normunda Krapša un viņa palīdzes kabineti.
Tiesībsargājošo iestāžu ēka Stabu ielā pēc ugunsgrēka, kurā pilnībā izdeguši Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka Normunda Krapša un viņa palīdzes kabineti.
Foto LETA

Iespējams ugunsnelaime tiesībsargājošo iestāžu apdzīvotajā ēkā Stabu ielā 89 būtu bijusi mazāka, ja tā būtu pilnībā aprīkota ar ugunsdrošības signalizāciju. Pēc LA.lv rīcībā esošas neoficiālas informācijas Valsts policijas (VP) Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka Normunda Krapša un viņa palīdzes kabineti ēkas ceturtajā stāvā, kur arī ugunsnelaime sākusies, ar šīm iekārtām nebija aprīkoti. Signalizācija nostrādājusi tikai tad, kad liesmas jau sasniegušas piekto stāvu, jo tur izvietotā Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) nesen aprīkota ar ugunsdrošības iekārtām. Jauna ēka ar šādiem trūkumiem visticamāk netiktu nodota ekspluatācijā (atceramies, cik ilgi ar ugunsdrošības prasībām mocījās Nacionālā bibliotēka), bet attiecībām uz vecākām ēkām drošības prasības netiek tik stingri piemērotas.

Cietušajā ēkā Stabu ielā atrodas vairākas Valsts policijas struktūrvienības, kā arī Valsts robežsardzes un Ieslodzījuma vietu pārvaldes darba telpas. Taču ēka nav VP īpašumā, to apsaimnieko Nodrošinājuma valsts aģentūra (NVA). Kā informēja NVA pārstāve Ieva Rekšņa, aģentūra jau 2016. gadā ziņojusi Ministru kabinetam par nepilnībām iekšlietu sektora ēku nodrošinājumā un lūgusi piešķirt aptuveni pusotru miljonu eiro, lai visas šīs ēkas aprīkotu ar ugunsdrošības iekārtām. Valdība informāciju “pieņēma zināšanai” un lūgumu apmierināja tikai daļēji – pērn šiem mērķiem piešķirti 299 000 eiro, šogad – 271 400 eiro. Tādēļ NVA kopā ar iekšlietu dienestiem nākas izvēlēties, kuru struktūrvienību aprīkot ar signalizācijām un kuru ne. Stabu ielas gadījumā NEAP tikusi pie šim iekārtām, bet Satiksmes drošības ārvalde palikusi bešā, jo tai tāpat pēc dažiem mēnešiem paredzēti “jurģi” uz jaunām telpām Ezermalas ielā. Nodegušās telpas ir apdrošinātas. NVA pārstāve pauda pārliecību, ka ugunsdrošības signalizāciju neesamība neradīs problēmas ar apdrošinātājiem.

Ugunsgrēks Stabu ielas ēkā sācies naktī no otrdienas uz trešdienu, ēkas ceturtajā stāvā. Liesmas skārušas arī piekto stāvu, kur atrodas ENAP darba eklpas. VP priekšnieks Ints Ķuzis gan mierinājis, ka ENAP izmeklēšanā esošo lietu materiāli un pierādījumi nav cietuši. Toties dzēšanas darbu rezultātā pamatīgi nopludināts ēkas trešais stāvs, kur atrodas uzskaites grupa, kas analizē sūdzības par satiksmes noteikumu pārkāpumiem, tostarp par fotoradaru konstatētajiem. Policija tuvākajās dienās vēl skaidros, vai un kādi materiāli tikuši iznīcināti. Lielākoties gan materiāli atradušies ugunsdrošajos seifos vai digitalizētā veidā serveros, kas ugunsnelaimē nav cietuši. Savu portatīvo datoru Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Krapsis liktenīgajā naktī bija paņēmis līdzi uz mājām, tādēļ tas palicis neskarts. Toties bojā gājušas daudzas ar viņa 25 gadu dienestu policijā saistītās lietas – apbalvojumi, pateicības, fotogrāfijas un pat formas tērps.

Saistībā ar ugunsgrēku ierosināts kriminālprocess un tiks veiktas ekspertīzes. VP priekšnieks pagājušo trešdien preses brīfingā izteica pieļāvumu, ka ugunsnelaime varēja izcelties elektroinstalācijas problēmu dēļ. Par ļaunprātīgu dedzināšanu vai nelikumīgu iekļūšanu pagaidām nekas neliecinot. Arī nekādi adventes vainagi vai nepieskatītas sveces telpās neesot bijuši.

LA.lv