Praktiski
Mājas

Krāsainas, ilgi kalpo un ir lētas. Tās ir gaismas diožu lentes. Izgaismo savu mājokli!0

Foto – Shutterstock

Veidojot interjeru, gaismekļi ir viens no veidiem, kā izmainīt noskaņu telpā. Gaismas diožu lentes ar gaismas starpniecību ne tikai spēj radīt jaunu, bet arī atsvaidzināt jau esošu iekštelpu iekārtojumu.

Stiprina ar līmlenti

Gaismas diožu jeb LED lente ir elastīga materiāla strēmele, kam vienā pusē piestiprinātas gaismas diodes un citas elektriskajā ķēdē nepieciešamās detaļas, bet otrā pusē – divpusēji lipīga lente, ar ko gaismekli piestiprina pie izvēlētās virsmas.

Dažādu modeļu gaismas diožu lentēm mēdz būt atšķirīgs gan LED diožu skaits, gan to izvietojums un izmērs. Piemēram, griestiem domātajās bieži izmanto diodes SMD 3528 vai SMD 5050. Burti SMD ir saīsinājums no angļu valodas Surface Mounted Device (“uz virsmas ierīkota ierīce”). Savukārt cipari nozīmē gaismas diodes izmēru attiecīgi 3,5×2,8 mm vai 5×5 mm.

Gaismas plūsma un temperatūra

Tāpat kā citām LED lampām, arī LED lentēm svarīgākie raksturlielumi ir gaismas plūsma, ko mēra lūmenos, un gaismas temperatūra. Gaismas plūsma metru garai lentei variē no 300 līdz 3000 lūmeniem. Gaismas temperatūras krāsas: silti balta 3000K, auksti balta 6000–6400K, neitrāli balta 4000–4500K.

Savukārt gaismas krāsa atkarīga no gaismas diodēs izmantoto kristālu veida un skaita.

Ja diodē ir trīs kristāli: sarkanais, zaļais un zilais, marķējumā bieži pievieno trīs burtus – RGB. Ar elektriskās shēmas starpniecību var mainīt šādas diodes izstarotās gaismas krāsu. Ja visi trīs kristāli mirdz vienlīdz spoži, diode dos baltu gaismu. Izmainot kāda kristāla mirdzēšanas intensitāti, gaismas krāsa mainīsies. Šādas LED lentes krāsu gammu parasti var mainīt ar vadības pulti.

Protams ir lentes, kurām ir viens konkrēts gaismas tonis.

Speciālisti iesaka griestu apgaismojumam izvēlēties gaismas diožu lentes, kurās ir gan baltās gaismas diodes, gan trīskrāsu elementi. Tas ļaus radīt mazāk intensīvus gaismas toņus pasteļkrāsās.

Baltās nav

Gaismas diodes, kuras dotu baltu gaismu, gan neeksistē. Balto gaismu iegūst no diodes ar zilu kristālu, kuru pārklāj ar luminoforu – gaiši dzeltenu vielu, kas spēj pārvērst zilo gaismu baltajā.

Ar laiku luminofors gan zaudē savas īpašības, un zilā gaisma pamazām gūst virsroku.

LED lentes priekšrocības:
• pietiekami zema cena un ievērojams elektroenerģijas ietaupījums, vienlaikus iegūstot pietiekami spožu apgais­mojumu (lētākie LED lenšu modeļi maksā ap 1 eiro metrā);
• vienkārša montāža, ko var paveikt paša spēkiem, rūpīgi ievērojot ražotāju norādījumus;
• plaša gaismas krāsu palete;
• ilgs ekspluatācijas laiks – kvalitatīvas gaismas diodes var kalpot 10 un vairāk gadu.

Iekštelpām un āram – savas

Vēl viens LED lentes raksturlielums ir diožu skaits metrā – jo to vairāk un diodes lielākas, jo gaisma spožāka. Taču jāņem vērā, ka pārāk intensīva gaisma kļūs kaitinoša un var apžilbināt. Jaudīgākām lentēm būs vajadzīgs attiecīgs un līdz ar to lielāks barošanas bloks, kuru paslēpt būs daudz grūtāk. Diožu lentes darbina ar 12 vai 24 voltu spriegumu.

Jāņem vērā, ka ir LED lentes, kuras paredzētas lietošanai tikai iekštelpās. Tās nav ūdensdrošas, un to aizsardzības klase ir IP 20. Nav arī silikona pārklājuma. Savukārt lentēm lietošanai ārpus mājas ir silikona pārklājums, un to aizsardzības klase ir IP 65. Ierīcei nekaitēs pat ūdens strūklas bez liela spiediena, un tā ir pilnībā aizsargāta pret putekļu ietekmi.

Standarta garums – 5 metri

Gaismas diožu lentes var iegādāties jau pilnībā nokomplektētas ar nepieciešamajām ierīcēm: barošanas bloku un kontrolieri, taču komponentus var iegādāties arī atsevišķi.

LED lentes pieejamas piecus metrus garos ruļļos. Šāds izmērs nav nejaušība – jau garākos posmos ir strāvas kritums, kas ietekmē lentes spilgtumu. Līdz ar to garākām lentēm nepieciešama papildu enerģija no strāvas pastiprinātāja. Konkrētu risinājumu ieteiks pieredzējis speciālists. Lentes ir iespējams dalīt vairākās daļās – uz lentes ir iezīmētas vietas, paredzētas dalīšanai vai griešanai īsākos posmos.

Protams, var arī pats aprēķināt, cik jaudīgs barošanas bloks LED lentei nepieciešams. Gaismas diožu lentes aprakstā ir norādīts enerģijas patēriņš W/m. Šis skaitlis jāreizina ar paredzēto uzstādāmo metru skaitu un vēl jāpieskaita 10% rezerve. Visām lentēm nepieciešams līdzstrāvas barošanas bloks.

Uzstādot LED lentes, speciālisti iesaka izmantot arī LED profilus. Tie nodrošina lentes papildu dzesēšanu, līdz ar to būtiski pagarinot gaismekļa kalpošanas laiku.

Lenti ir ērti ierīkot no ģipškartona veidotā karnīzē, kas izkliedēs gaismu. Tajā var paslēpt arī citas ierīces, kas nepieciešanas lentes darbināšanai.

LA.lv