×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
28. oktobris, 2014
Drukāt

Krāsainie plūškoki – kā tos pasargāt no nosalšanas? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pagājušajā ziemā stipri apsala melnais plūškoks. Izdzīvoja tikai viens zars, kam bija ogas, bet vasarā plūškoks izdzina daudz skaistu atvašu. Kas jādara tagad rudenī, lai ziemā pasargātu šīs atvases? Apgriezt galus, izretināt, aptīt ar agrotīklu būs grūti, jo krūms ir paliels. DAGMĀRAIesakiet labas dekoratīvās plūškoku šķirnes, kam ir laba ziemcietība! V. KĀRKLIŅA

Melnajam plūškokam par aukstu

– Atšķirībā no sarkanā plūškoka, kas ir ziemcietīgs un aug visā Latvijā, gan piejūras smiltājos, gan mežos, melnais plūškoks ir salīgāks, tāpēc nav īsti piemērots Austrumlatvijai. Vislabāk tam patīk Kurzemē, kur ir vismaigākās ziemas. Ziemeļu un austrumu rajonos melnais plūškoks aukstās ziemās apsalst, bet neizsalst un parasti ātri ataug no atvasēm. Lai krūms neciestu bargā salā, ieteicams to stādīt siltā, no vējiem aizsargātā vietā, – saka Nacionālā botāniskā dārza pētniece Dzintra Knape.

Arī šajā dārzā melnie plūškoki dažkārt stipri apsalst, tomēr tos nepiesedz, lai pasargātu no sala. Aukstumjutīgajiem krūmiem gan patīk, ja vēlu rudenī sakņu sistēmu mulčē. Šim nolūkam der nobirušās koku lapas. Lai veidotos kuplāks krūms, pašlaik nevajag retināt un īsināt atvases, jo bargākā ziemā dzinumu gali var apsalt. Nelielu krūmu, tuvojoties ziemai, var mēģināt tīstīt un tuntuļot agrotīklā. Parasti gan šādi ieziemo tikai eksotiskākas sugas un šķirnes, kam ir vēl sliktāka ziemcietība.

Melnais plūškoks zied uz kārtējā gada dzinumiem, tāpēc jāpanāk, lai veidotos spēcīgi ikgadējie pieaugumi. To nodrošina trūdaina, mitra augsne un slāpekļa mēslojums, ko lieto pēc ziedēšanas. Plūškokam patīk mulčēšana (var izmantot nopļauto zāli). Pieaugušam krūmam pavasarī izgriež sausos zarus. Vecos zarus vēlams spēcīgi atsēdināt, lai krūms labāk atjaunotos.

Plūškoku šķirnes

Melnajam plūškokam ir selekcionētas vairākas pārtikā izmantojamas šķirnes un dekoratīvās šķirnes ar šķeltām un krāsainām lapām. Šķirnes, it īpaši raib­­lapainās, ir daudz neizturīgākas pret salu nekā suga – bieži apsalst un tad dzen jaunas atvases. Raiblapu plūškoki parasti Latvijā izaug līdz pusotra metra augsti un, regulāri ziemā ciešot, lielāku augumu arī neveido.

‘Aurea’ – liels, 2–2,5 m augsts krūms ar ļoti skaistām, koši dzeltenām (noēnojumā zaļganām) lapām un baltiem ziediem skrajākās ziedkopās nekā pamatsugai.

‘Eva’ (‘Black Lace’) – krūms ar šķeltām, tumši violetsarkanām lapām un sārti baltiem ziediem.

‘Gerda’ (‘Black Beauty’) – liels krūms (līdz 3 m), lapas ir tumšā bordo, ziedi – rozā krāsā.

‘Guincho Purple’ – spēcīgi augošs krūms ar plaukstot zaļām, vēlāk tumši violetsarkanām lapām. Ziedi ir rozā krāsā.

‘Laciniata’ – liels krūms ar regulāri un dziļi šķeltām, zaļām lapiņām.

‘Linearis’ – lapiņas neregulāri un gandrīz līdz vidusdzīslai šķeltas.

‘Madonna’ – ar dzeltenraibām lapām.

‘Variegata’ – ar baltraibām lapām.

Apstādījumos nozīmīgas ir arī vairākas sarkanā plūškoka šķirnes. Tām ir atšķirīga lapu krāsa un forma.

‘Plumosa’ – krūms ar plaukstot violetām, vēlāk zaļām, dziļi šķeltām lapām.

‘Plumosa Aurea’ – liels, sazarojies krūms ar dziļi šķeltām, dzeltenām lapām. Ziedi ir zaļgandzelteni, necili, veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem. Spilgti sarkanie augļi (nav lietojami uzturā) skaisti kontrastē ar dzeltenajām lapām. Nav ieteicams stādīt vietā, ko visu laiku apspīd saule.

‘Sutherland Gold’ – liels krūms ar dziļi šķeltām, dzeltenām lapām. Nedrīkst stādīt saulainā vietā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kā tagad atceros. Kad es biju puika, Jelgava, karā sagrauta, gulēja drupās vien. Tur mēs pavadījam savas spēles. Starp drupām viss bija apaudzis ar plūškoku biezumiem. Jādomā, ka tie ir bijuši ļoti populāri pirmskara Jelgavā. Domāju, ka arī klīmats piemērots.

Draugiem Facebook Twitter Google+