Kultūra
Mūzika

Krāsains orķestra “Rīga” skanējums Rīgas Domā 16

Publicitātes foto

15. augustā ar koncertprogrammu “Bahs, Dvoržāks, Debisī” Rīgas Doma velves pieskandinās orķestris “Rīga” diriģenta Valda Butāna vadībā, dziedātāja Sonora Vaice un ērģelniece Diāna Jaunzeme-Portnaja. Koncertā klausītājiem būs iespēja dzirdēt trīs izcilu komponistu – Johana Sebastiāna Baha, Antonīna Dvoržāka un Kloda Debisī skaņdarbus.

Augustā jau par tradīciju kļuvuši orķestra “Rīga” koncerti Rīgas Domā, kuros klausītājiem tiek piedāvāta klasiskā mūzika orķestra un ērģeļu skanējumā. “Ērģeles būtībā ir daudzas stabules, ko spēlē viens cilvēks – ērģelnieks. Pūtēju orķestris – tās ir daudzas “stabules”, ko spēlē orķestranti. Gan ērģeles, gan pūtēju orķestris lieliski skan plašajā baznīcas akustikā un virkne skaņdarbu, kas pazīstami kā ērģeļmūzika, pūtēju orķestra sniegumā iegūst krāsainu un smalku skanējumu,” teic orķestra pārstāve Simona Ruska.

Diriģents Valdis Butāns programmā iekļāvis Johana Sebastiāna Baha 1793. gadā sacerēto Prelūdiju un fūgu Mi-bemol mažorā, BWV 552, ko orķestrējis amerikāņu komponists un diriģents Donalds Hansbergers. Līdzās tai – Baha ērģeļkoncerts re minorā, BWV 596 Diānas Jaunzemes-Portnajas izpildījumā.

“Īpašs skanējums ir sagaidāms Kloda Debisī skaņdarbu versijām. Koncertā orķestra “Rīga” sniegumā būs iespēja dzirdēt miniatūru “Mākoņi” no 1900. gadā pirmatskaņotā simfoniskā cikla “Trīs noktirnes” un prelūdiju “Fauna diendusa”, kas tapusi 1894. gadā un kuras izcilu pārlikumu tieši orķestrim “Rīga” pirms vairākiem gadu desmitiem radījis komponists un diriģents Mendelis Bašs. Savukārt K. Debisī klavierprelūdija “Nogrimusī katedrāle” tiks atskaņota ērģeļu versijā,” stāsta S. Ruska.

Koncertā piedalīsies operdziedātāja Sonora Vaice, atskaņojot čehu komponista Antonīna Dvoržāka slaveno Nāras dziesmu “Mesičku na nebi hlubokém” no operas “Nāra” un Johana Sebastiāna Baha āriju “Welt und Himmel, nehmt zu Ohren” no Marka pasijas. “Klausītājus allaž aizkustina brīnumskaistā lēnā daļa “Largo” no Antonīna Dvoržāka 9. simfonijas “No Jaunās pasaules”, kas tiks spēlēta Marka Koninksa pārlikumā pūtēju koncertorķestrim,” atklāj S. Ruska.

Orķestra “Rīga” mākslinieciskais vadītājs Valdis Butāns ir aizvadījis divas piesātinātas un dinamiskas koncertsezonas ar orķestri. Kopā ar viņu orķestris par programmu “Merkūrijs uz Mēness” saņēmusi publikas simpātiju godalgu “Latvijas Lielās mūzikas balva 2016”. Klausītājiem atmiņā palikušas programmas “Celebrating Ella Fitzgerald”, “Tango, flamenko, džezs” un vēl virkne citu skaņdarbu atskaņojumu, starp tiem bijuši arī latviešu komponistu darbi – Imanta Kalniņa oratorija “Rīta cēliens”, Selgas Mences oratorija “Laika vējos”, Pētera Vaska “Dona nobis pacem”, Andra Sējāna “Karavāna”.

 

15. VIII 19.00 Rīgas Doms

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv, kā arī Rīgas Doma kasē.

Cena: EUR 10; 15; 20

LA.lv