Kultūra
Māksla

Krāšņa Eiropas jūgendstila izlase0

Karīnas Miezājas foto

Līdz 5. augustam Mākslas muzejā “Rīgas Birža” var apmeklēt Latvijas valsts simtgadei veltītu izstādi “Jūgendstils. Sākotne. Ietekmes. Savdabība”.

Pasaules mākslas kopainā Latvija ar saviem spožajiem jūgendstila paraugiem ierakstījusi paliekošu stāstu. Izceļot jūgendstila mantojumu, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs vēlas parādīt Rīgas īpašo vietu Eiropas kultūras paletē 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā – laikā, kad veidojās Latvijas tautas valstiskā apziņa.

Tāpat ekspozīcija rada priekšstatu par jūgendstila spilgtākajām izpausmēm Eiropā, vizualizējot tās caur glezniecību, grafiku, tēlniecību un dekoratīvi lietišķo mākslu. Tajā līdz ar Latvijas pienesumu sevišķi akcentētas valstis un iedvesmas avoti, kas palīdzējuši stilam tapt un attīstīties mūsu reģionā. Tas ir stāsts par Franciju un japānismu, Luī Mažorela, Ektora Gimāra un Emila Galē izsmalcinātajām trauku, mēbeļu un arhitektūras detaļu formām, Beļģiju un “Kongo stilu”, florālajiem motīviem Viljama Morisa un Voltera Kreina rakstos Lielbritānijā, Faberžē greznību Krievijā, kā arī par jūgendstila perioda mākslu Vācijā, Austrijā, Čehijā, Dānijā, Zviedrijā, Nīderlandē un Šveicē.

Šī ir vienreizīga iespēja vienkopus aplūkot darbus, kas parasti glabājas Orsē muzejā un Pompidū centrā Parīzē, Viktorijas un Alberta muzejā Londonā, Seinsberija Vizuālās mākslas centrā Noridžā, Karaliskajā mākslas un vēstures muzejā Briselē, Mikolaja Konstantīna Čurļoņa Nacionālajā mākslas muzejā Kauņā un citviet.

LA.lv