×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
30. maijs, 2013
Drukāt

Krāšņi skanēs “Rīgas festivāls” 


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jau trešo gadu šīs vasaras sākumu Rīgā un tās apkārtnē ieskandinās vērienīgs klasiskās mūzikas notikums – “Latvijas koncertu” organizētais “Rīgas festivāls”, no 3. līdz 20. jūnijam pulcējot izcilus Latvijas un citvalstu māksliniekus.


 

“Rīgas festivālu” šogad atklās publikas iemīļotais pianists Vestards Šimkus, pirmoreiz pašmāju klausītājiem prezentējot savu jauno soloalbumu “Wagner Idyll” jeb “Vāgnera idille”. “Kopš deviņu gadu vecumā ar sirdstrīsām noklausījos Vāgnera operu “Klīstošais holandietis”, vienmēr esmu mazliet apskaudis dziedātājus, orķestra mūziķus un diriģentus par viņu privilēģiju atskaņot Vāgnera mūziku,” stāsta pianists.

Viens no festivāla vērienīgākajiem notikumiem būs Valsts akadēmiskā kora “Latvija” un tā mākslinieciskā vadītāja Māra Sirmā koncerts Sv. Pētera baznīcā (5. VI), kurā skanēs Sergeja Rahmaņinova grandiozā nakts lūgšana “Vesperes”, viens no 20. gadsimta sakrālās mūzikas stūrakmeņiem.

“Rīgas festivāla” starptautisko viesu vidū šovasar būs arī izcilais vokālais kvartets no ASV “Anonymous 4”, kuru izpildītie viduslaiku dziedājumi skanēs Sv. Pētera baznīcā (6. VI). Koncertā dzirdēsim skaņdarbu programmu, kas izveidota par godu “Anonymous 4” pastāvēšanas 25. gadadienai.

“Rīgas festivāls” aicina paviesoties arī ārpus Rīgas – Saulkrastos koncertā “Lielpilsētas stāsts” (7. VI) uz muzikālu ceļojumu pilsētas džungļos aicinās trīs dažādu mūzikas pasauļu pārstāvji: saksofonists Arvīds Kazlausks, komponists Edgars Raginskis un elektroniskās pasaules pārstāvis Dj Krii. “Koncertā sastapsim urbānās skaņas, ārprātīgu dzīves tempu, krasus kontrastus, kā arī meditatīvus skaņu audumus un patvēruma meklējumus dabā,” atklāj E. Raginskis. Saulkrastos, Saules laukumā, skanēs arī “Rīgas saksofonu kvarteta” un komponista Raimonda Tigula jaunā elektroakustiskā programma “Labyrinthus”, kuras daudzslāņainā muzikālā faktūra kopā ar Ginta Apsīša videoprojekcijām aicinās klausītājus apskaidrības pilnā ceļojumā (9.VI). Savukārt Mazajā Mežotnes pilī uz vasarīgu koncertu “Džons Keidžs un videomāksla” (14. VI) aicina trio “Opera” – pianiste Svetlana Okuņa, čelliste Inga Sunepa un pianists Juris Žvikovs, kā arī videomākslinieks Roberts Rubīns.

Skaistākos Doniceti, Pučīni un Rosīni operfragmentus un populārākās dziesmas Spīķeru koncertzālē izdziedās Latvijas Nacionālās operas solisti Inga Šļubovska, Jānis Apeinis un pianists Mārtiņš Zilberts (8. VI). Uz sarunām par vīnu un mūziku aicinās “Latvijas koncertu” direktors, “Rīgas festivāla” mākslinieciskais vadītājs Guntars Ķirsis, restorāna “Kitchen” līdzīpašnieks Jānis Jenzis un vīnzinis Mārtiņš Jerums.

Komponista Džona Keidža skaņdarbu programma izskanēs unikālā audiovizuālā performancē četrām klavierēm (parastās un preparētās klavieres, bērnu spēļu klavieres) pianista Jura Žvikova un videorežisora Roberta Rubīna redzējumā Spīķeru koncertzālē (11. VI).

Pētera Vaska Imanta Ziedoņa piemiņai komponētā skaņdarba “Klusās dziesmas 2” pirmatskaņojums līdz ar Arvo Perta un Valentīna Silvestrova eksistenciālo mūziku festivālā izskanēs “Latvijas Radio kora” un diriģenta Sigvarda Kļavas sniegumā (12. VI) Rīgas Sv. Pētera baznīcā.

Unikāls koncerts “Sitaminstrumentu zvaigznes” gaidāms Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā (13. VI), pulcējot izcilākos Latvijas sitaminstrumentālistu virtuozus – Edgaru Saksonu, Rihardu Zaļupi, Guntaru Freibergu un Elīnu Endzeli, kā arī jaunās paaudzes pārstāvjus Miku Bāliņu un Elviju Endeli. Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā (18. VI) “Rīgas festivāls” aicina uz mūzikas un dzejas uzvedumu “Imants un Ziedonis”, kurā skanēs gan labi zināmas, gan jaunas Imanta Kalniņa dziesmas ar Imanta Ziedoņa vārdiem Kopā ar “Latvijas Radio kori” un solistiem uzvedumā piedalīsies Renārs Kaupers. Koncerts jau izpārdots.

Pilnībā izpārdoti ir starptautiski atzītās Latvijas akordeona burves Ksenijas Sidorovas un talantīgās čellistes Gunas Āboltiņas koncerti “Čella un akordeona burvība” Spīķeru koncertzālē (17., 19. VI).

“Rīgas festivālu” Dzintaru koncertzālē (20. VI) noslēgs pasaulslavenās latviešu vijolnieces Baibas Skrides, pasaulslavenā Kanādas soprāna Mišas Brigergosmanes, kā arī Lietuvas Nacionālā simfoniskā orķestra un diriģenta Modesta Pitrena koncerts, kurā dzirdēsim izcilu Riharda Vāgnera, Pētera Čaikovska un Joza Groda skaņdarbu programmu.

“Rīgas festivāla” muzikālo līniju papildinās izstāde “Alternatīvā mode pirms glancētajiem žurnāliem, 1985 – 1995” (7.VI – 14.VII, kim? Laikmetīgās mākslas centrā).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+