×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
8. aprīlis, 2016
Drukāt

Krāšņs balets austrumnieciskās noskaņās: šodien pirmizrāde “Šeherezādei”

Andra Tones fotoAndra Tones foto

Šovakar plkst.19 Latvijas Nacionālajā operā pasaules pirmizrādi piedzīvos Leo Mujica horeogrāfijā veidotā izrāde “Šeherezāde un viņas stāsti” ar Latvijas Nacionālā baleta dejotājiem.

Jauniestudējumā skanēs Nikolaja Rimska-Korsakova un Zoltāna Kodāja mūzika, kā arī turku klasiskā mūzika Latvijas Nacionālās operas muzikālā vadītāja un diriģenta Mārtiņa Ozoliņa interpretācijā, iepriekš stāstīja iestudējuma horeogrāfs.

Šeherezādes lomu atveidos Ieva Rācene vai Alise Prudāne, Šahrijāra lomā būs Raimonds Martinovs vai Ringolds Žigis. Lomās piedalīsies arī Baiba Kokina, Viktorija Jansone, Elza Leimane-Martinova, Jolanta Lubēja, Laine Paiķe, Andris Pudāns, Arturs Sokolovs, Sergejs Neikšins, Viktors Seiko, Zigmārs Kirilko un citi.

Austrumu sultānu Šahrijāru pievīlusi neuzticīgā sieva, tāpēc ik nakti viņš apprec nevainīgu jaunavu un ik rītu liek to nogalināt. Tā turpinās, līdz viņš sastop sava vezīra vecāko meitu Šeherezādi, kurai ar pasakām un mītiem izdodas iekarot valdnieka nocietināto sirdi, iestudējuma sižetu ieskicē tā autori.

Horeogrāfs atklāja, ka jauniestudējumā vēlas uzsvērt stāstošā baleta būtību, kurā galvenais ir tēli un to attiecības. Lai to realizētu, katram personāžam viņš piešķīris vienu īpašību, tās apvienojas veselumā kā figūras, kas parādās no smiltīm un kuru ceļojums ved līdz pat Zīda ceļam.

“Šis balets nav tikai par stāstiem, kurus, kā visiem zināms, radīja Šeherezāde. Mani interesē viņas likteņa neizpaustais stāsts. Un tā ietvaros gribu pētīt sievietes stāvokli sabiedrībā Tuvajos Austrumos, atklāt viņas sirdi, prātu, vēlmes un ilgas,” pauda Mujica.

Līdz šim Mujica veidojis iestudējumus teātros Vācijā, Austrijā, ASV, Horvātijā, Slovēnijā, Slovākijā, Ungārijā un citur. Ar Latvijas Nacionālo baletu horeogrāfs iepriekš sadarbojies 2014.gadā, kopā ar Valentīnu Turku radot Sergeja Prokofjeva baleta “Romeo un Džuljeta” iestudējumu.

Uzveduma “Šeherezāde un viņas stāsti” radošajā komandā strādā arī diriģents Jānis Liepiņš, scenogrāfe Dinka Jeričeviča un kostīmu māksliniece Manuela Paladina Šabanoviča.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+