Foto-LETA/AFP

Krasts: arī citās valstīs vērojama cilvēku aizplūšana 0

Darba spēka brīva kustība ir kā viens no četriem pamatprincipiem iekļauta Eiropas Savienības (ES) līgumā kopā ar brīvu preču, kapitāla un pakalpojumu kustību, intervijā aģentūrai LETA atgādina ekspremjers, bijušais eiroparlamentārietis Guntars Krasts.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Arī Grieķijā, Spānijā un Portugālē aizbraucēju procentuāli nav mazāk kā Latvijā. Tikai viņi meklē iespējas strādāt savā specialitātē, ko citās ES dalībvalstīs nav vienkārši atrast, un tāpēc viņi biežāk izvēlas doties uz Austrāliju, Kanādu, ASV, Brazīliju, kuras ir iebraucējus daudz integrējošākas nekā ES. Darba spēka kustība, pēc Krasta domām, ES joprojām ir ierobežota. Vēl aizvien ES tikai apmēram viens procents cilvēku darbaspējīgā vecumā dzīvo ārpus savas valsts.

Brīdī, kad ekonomiskā situācija kādā valstī ir labāka, uz to dodas strādāt cilvēki no citām ES dalībvalstīm, kurās darba tirgus konjunktūra nav tik laba. Ieguvēji teorētiski ir visi. Kustīgais darba spēks diezgan ātri atgriežas savā valstī. 60.-70.gados bija vērojama masveidīga itāļu izbraukšana darbā uz Vāciju, bet tagad gandrīz visi viņi ir atgriezušies Itālijā. Tas pats attiecas uz daudzajiem spāņiem un portugāļiem, kuri 70.-80.gados strādāja Nīderlandē un Skandināvijas valstīs. Līdz 2007. gadam Londonas finanšu sektors nodarbināja gandrīz pusmiljonu frančus. Tagad gandrīz visi viņi ir atgriezušies dzimtenē, stāstīja ekspremjers.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Krasta domām, darba spēka migrāciju nevajadzētu uzskatīt par “iedzīvotāju zaudēšanu”, kā tas patlaban tiek saasināti uztverts Latvijā.

“Mums tā ir pirmā pieredze, mēs nezinām, kā izturēsies latvieši, kas devušies darbā uz ārzemēm, kā attīstīsies Latvija. Protams, pārlieku optimismam nav vietas, bet arī krist izmisumā, manuprāt, nevajadzētu. Katrā ziņā jāatceras, ka brīva darbaspēka kustība ir ielikta ES dibināšanas pamatā, bet tas nenozīmē emigrāciju un palikšanu uz dzīvi citā valstī,” norāda Krasts.