×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
2. jūlijs, 2015
Drukāt

Krāsu rotaļas dārzā. Kurām krāsām kāds efekts gaismā? Kuras krāsas sader?

Foto - LETAFoto - LETA

Nacionālā botāniskā dārza krizantēmu kolekcija izstādē "Mārtiņu rozes - krizantēmas" Latvijas Dabas muzejā.

Der zināt

*Jāuzmanās, kombinējot neizteiksmīgi sarkano krāsu ar blāvi rozā vai gaiši oranžo toni, jo var gadīties, ka šīs krāsas nelabprāt “sadzīvo” viena ar otru.
* Palīgs krāsu kombinēšanā ir krāsu spektrs.

* Būtiska nozīme ir ēkas krāsai, kā arī apkārtējā vidē dominējošiem toņiem. Dārzs ir pārejas elements no ēkas uz to ietverošo ainavu, tādēļ arī dārza krāsām jāietver attiecīga pakāpeniska pāreja.

Viena no pirmajām maņām, kas mums dota piedzimstot, ir spēja uztvert, sajust krāsu. Savus vecākus bērns sākumā uztver kā krāsas, smaržas un garšas apvienojumu. Un arī dārza plānojumā izšķiroša nozīme ir ne tikai formām, bet arī krāsām.

Krāsas ir nozīmīgs instruments dārza noskaņas veidošanā, tās jāizvēlas rūpīgi, lai paustu plānojuma koncepcijas pamatideju.

Dārzā izmantoto elementu vairākas krāsas var savstarpēji kontrastēt, bet citām ieteicams veidot toņu harmoniju, lai dārzs neizskatītos pārāk saraibināts. Krāsas spēcīgi ietekmē cilvēka uztveri, spēj optiski izmainīt dārza dimensijas. Aizpildot savu dzīves telpu ar vajadzīgajām krāsām, iespējams ietekmēt savu un apkārtējo cilvēku pašsajūtu. Mājoklis un dārzs ir īstā vieta, kur baudīt un bagātināt sevi ar krāsu dziedinošo ietekmi, bet dārzs šajā ziņā ir ļoti pateicīgs, jo tur samērā vieglā veidā varam ļauties augu krāsu maģijai – tās mainās arī līdz ar gadalaiku maiņu. Izteik-
smīgs krāsu salikums izraisa cilvēkos emocionālu pārdzīvojumu.\

Siltās krāsas telpā izskatās tuvāk, bet vēsās krāsas vizuāli attālinās. Tādēļ nozīmīgākajās skatu līnijās ieteicams priekšplānā izvietot elementus siltajos toņos, bet fonā izmantot vēsās krāsas, lai dārzs telpiski izskatītos plašāks.

Ja dārza apjoms ir mazs, svarīgi turēties pie kāda viena krāsu motīva, nevis izmantot pilnīgi visu paleti. Jāņem vērā augu ziedēšanas laiks un jāizvērtē krāsu kombinācijas, kas mainīsies sezonas gaitā.

 Balti ziedošu augu grupas uz zaļo toņu lapu fona īpaši iespaidīgu ainavu rada rietošas saules atspulgā.
 Dzeltenā un zeltainā ir saules krāsa. Saulainās vietās dzeltenā un citas siltās krāsas pastiprina saules staru radīto efektu, padara dārzu gaišāku un rada līksmāku atmosfēru. Šādas krāsas augi atdzīvinās ēnainas vietas.
 Raibas, košas un spilgtas dobes uzmundrina garu.
 Mierīgas un neuzkrītošas krāsas veicina atslābināšanos un mieru.
Atpūtas zonas redzes laukā ieteicams stādīt neuzkrītošas krāsas un ne pārāk daudzkrāsainas puķu dobes, bet spilgti un spēcīgi krāsu salikumi lieliski iederēsies terases malā un
priekšdārzā. Maigas krāsas un formas augi iedarbojas nomierinoši.
 Dažādu toņu sārtās krāsas, kombinētas ar tumšzaļi lapotiem augiem, radīs noslēpumainu, pat drūmu gaisotni.
 Zaļā krāsa nomierina. Tā ir harmoniska un rāma. Zaļš dārzs raisa meditatīvu sajūtu, kas spēj relaksēt.
Kombinējot dažādus zaļos toņus, var panākt interesantu dārza stilu, kurā pat nav nepieciešami spilgti kontrasti vai pārmērīgs ziedu košums. Zaļā krāsa dārzā parasti dominē, radot bažas, ka tas izskatīsies vienveidīgs. Taču tā nav, jo pastāv iespēja veidot augu lapu un augumu faktūru un formu saspēli, līdzās izmantojot kontrastējošas formas. Atsevišķi krāsas efekti sugu daudzveidībā piešķirs atraktivitāti dominējošajam zaļajam tonim.

Raksts no tematiskās avīzes “Citāds košumdārzs”. Autore Agrita Kalnozola

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+