Latvijā
Sabiedrība

Kredītņēmēju asociācija aicina nepirkt dāvanas kredītā 16

Foto-Shutterstock

Ziemassvētku dāvanu pirkšanas drudžainākajā laikā ar aicinājumu “Nepērc dāvanu kredītā!” pie iedzīvotājiem vēršas Latvijas kredītņēmēju asociācija.

Pēc svētkiem, kad neapdomīgi un pārlieku viegli pieejamos kredītus būs jāsāk atdot, būs simtiem, pat tūkstošiem cilvēku, kuri to nespēs izdarīt. Iedzīvotāju grimšana parādu purvā turpināsies, skaidro asociācijas valdes loceklis Aivars Rudi.

Asociācija atsaucas uz datiem, kas liecina, ka 2016. gadā Latvijā uz kopumā 800 tūkstošiem strādājošo tika izsniegts 1 miljons 850 tūkstoši ātro kredītu par kopējo summu vairāk nekā 540 miljoni eiro. 2017. gads turpinās un dati par šogad izsniegtajiem kredītiem nav apkopoti, taču ir pamats uzskatīt, ka situācija ir līdzīga un grimšana parādos turpināsies, vēsta asociācija.

“Ja zinām, ka pie tiesu izpildītājiem aktīvā piedziņā ir lietas par 5,5 miljardiem eiro un katru gadu nebanku sektors kredītos izsniedz ap 500 miljoniem jeb pusmiljardu eiro, ir skaidrs, ka situācija ir dramatiska. Turklāt netiek darīts nekas, lai to uzlabotu. Vēl ļaunāk – ar priecīgiem un ne vienmēr, patiesiem reklāmas saukļiem cilvēki tiek mudināti ņemt aizvien jaunus ātros kredītus: “Nepietiek naudas dāvanai – ātrais palīdzēs”, “Paņem šodien, sāc atmaksāt nākamgad”, “Paņem, pamēģini, ja nepatīk – bez maksas atdod atpakaļ”. Ir lozungi, kurus dzirdam visur, un tas ir biedējoši. Apzināmies, ka ar savu kampaņu nostājamies pret ļoti jaudīgu un finansiāli spēcīgu spēku, bet kādam tas ir jādara,” uzskata A.Rudi.

Ar uzsākto sociālo kampaņu Latvijas kredītņēmēju asociācija vēršas pie iedzīvotājiem ar aicinājumu neļauties vilinošām reklāmām par ātro kredītu šķietamo vieglumu, nepadoties kārdinājumam ņemt kredītu dāvanu iegādei, pirms kredīta paņemšanas apstāties un padomāt.

“Visticamāk būs simti, pat tūkstoši cilvēku, kas milzīgajam reklāmas spiedienam nebūs spējuši turēties pretim un uzņemsies nesamērīgi dārgas ātro kredītu saistības, kādas patiesībā nespēj atļauties. Ja oficiāli jau tagad 40% strādājošo pelna minimālo algu, kas nav pietiekama ne rēķinu nomaksai, ne pilnvērtīgai pārtikai, nav nekāda pamata uzskatīt, ka cilvēks spēs pildīt vēl papildus saistības. Viss liecina, ka lielai daļai iedzīvotāju janvāris nāks ar smagām “paģirām”, jo būs jāsāk atdot ātrajos kredītos dāvanām paņemtā nauda, bet, kur to ņemt – daudziem, visticamāk, skaidrības nebūs,” prognozē A.Rudi. Tādēļ karstākajā dāvanu pirkšanas laikā Latvijas kredītņēmēju asociācija aicina būt apdomīgiem un nedāvināt dāvanas, ko nespēj atļauties.

LA.lv