Reklāmraksti

Kredīts mājokļa iegādei – kā gatavoties šim svarīgajam solim0

Kredīts mājokļa iegādei parasti nav spontāns lēmums, kas vienā dienā iešaujas prātā, bet nākamajā tiek īstenots. Labā prakse būtu tāda, ka kredīts mājokļa iegādei tiek noformēts apdomīgi, izvērtējot dažādus būtiskus aspektus, izvēloties izdevīgākos risinājumus un rūpīgi arī gatavojoties šim solim. Kredīts mājokļa iegādei būs liela un ilgtermiņa finansiālā atbildība, tāpēc ir jāsamazina visi iespējamie riski. Ko vajadzētu darīt, domājot par sava mājokļa iegādi ar kredīta palīdzību?

Pārskatīt savas finanses

Lai izvērtētu, vai jūsu mājsaimniecība ir gatava uzņemties šādas apjomīgas ilgtermiņa finansiālās saistības, vajadzētu sākt ar savu finanšu auditu. Tas nozīmē, ka jums ir jāapzinās visi savi esošie ienākumu avoti, to stabilitāte un prognozējamība nākotnē. Tāpat ir jāuzskaita visi izdevumu veidi, summas un jau esošās finansiālās saistības. Tas ļaus izvērtēt, cik jums ir brīvo līdzekļu, ko varētu novirzīt šīm kredītsaistībām.

Bieži vien cilvēkiem ir tendence pārāk optimistiski novērtēt savu finansiālo situāciju, tāpēc šāds skrupulozs ienākumu un izdevumu audits ļaus ieraudzīt kopainu daudz skaidrāk. Var gadīties, ka šajā brīdī arī saprotat, ka finansiāli vēl neesat tik stabili, lai uzņemto šīs saistības. Bet tas nenozīmē, ka tuvākā vai tālākā nākotnē tas nevar notikt. Finanšu izvērtējums ļaus saprast, kas ir jāuzlabo, uz kādiem mērķiem jātiecas.

Izvērtēt un uzlabot savus finanšu paradumus

Ja šī brīža finansiālā situācija nav tāda, lai cerētu, ka kāds aizdevējs izsniegtu kredītu mājokļa iegādei, tad viens no veidiem, kā situāciju padarīt labāku, ir izvērtēt un uzlabot savus finanšu paradumus. Kur un kā jūs tērējat naudu? Vai darāt to plānveidīgi un atbildīgi? Varbūt jums ir pietiekami daudz līdzekļu, lai uzņemtos šādas saistības, bet jūs tikai neprasmīgi apsaimniekojat savu naudu? Te ir vērts papētīts savu ikdienu un naudas aprites paradumus. Atrodot negatīvos aspektus, vienmēr ir iespēja tos uzlabot, veicinot savu finanšu prātību un palielinot iespēju saņemt kredītu mājokļa iegādei.

Izpētīt kreditēšanas piedāvājumus, doties uz konsultācijām

Lai atrastu labāko un savām vajadzībām piemērotāko kreditēšanas pakalpojumu, vajadzēs meklēt, kur tiek piedāvāts izdevīgāks kredīts mājokļa iegādei – zemākas procentu likmes un labāki aizdevuma nosacījumi. Pirmais solis var būt informācijas izpēte aizdevēju mājaslapās. Noderīga opcija būs kredītu kalkulators aizdevēja mājaslapā, kas sniegs ieskatu precīzākos skaitļos. Tie gan jāuztver kā aptuveni, jo precīzu piedāvājumu aizdevējs izsaka pēc tam, kas iepazinies ar klienta kredīta pieteikumu, izvērtējis konkrēto īpašumu, klienta maksātspēju un citus aspektus.

Ja kāds no piedāvājumiem jau šķiet piemērots, droši varat pieteikties uz konsultāciju, kur varēsiet saņemt atbildes uz daudziem jautājumiem, saprast, vai šobrīd ir izredzes saņemt aizdevumu. Ja nē, tad aizdevējs var sniegt rekomendācijas, kādi faktori būtu jāuzlabo, lai pretendētu uz aizdevumu.

Veidot iekrājumus pirmajai iemaksai

Domājot par kredītu mājokļa iegādei, jāsaprot, ka bez pirmās iemaksas iztikt nevarēs. Tā var būt lielāka vai mazāk, bet tā būs nepieciešama. Aizdevējs neizsniedz pilnu summu īpašuma iegādei, parasti tie ir 50-85% no īpašuma vērtības, viss atkarīgs no aizdevēja un arī paša kredītņēmēja situācijas. Tāpēc vislabāk jau laikus veidot iekrājumus, ko varēs novirzīt pirmajai iemaksai. Ja jums jau būs iekrāta nauda šim nolūkam, tas aizdevējam būs pozitīvs signāls jūsu apņēmībai un finanšu disciplīnai.

Pārbaudīt un sakārtot kredītvēsturi

Sabojāta kredītvēsture mēdz būt viens no klupšanas akmeņiem, kāpēc neizdodas tikt pie kredīta mājokļa iegādei. Tāpēc jau laikus vajadzētu pārbaudīt savu kredītvēsturi, pārliecināties, ka nav nenomaksātu sodu, kavētu rēķinu vai citu nesmukumu, kas varētu kalpot par iemeslu atteikumam. Gatavojoties kredīta noformēšanai, arī rūpīgi jādomā par savām finansēm, lai netīšām neradītu kādus negatīvus ierakstus savā krēdītvēsturē. Pat neliels ātrai kredīts, kas noformēts kādu steidzamu vajadzību īstenošanai, var būt klupšanas akmens, jo tas liecinās, ka jums nav iekrājumu neplānotiem izdevumiem, ka nevarat ar ienākumiem segt savas vajadzības.

Domāt un meklēt, kā palielināt savu maksātspēju

Lielāki ienākumi un sakārtotas finanses vienmēr nozīmē arī lielāku iespēju saņemt pozitīvu atbildi savam kredīta pieteikumam. Tāpēc, ja arī zināt, ka šobrīd vēl nevarat vai negribat uzņemties hipotekārās kredītsaistības, bet nākotnē tas būs aktuāli, tad mērķtiecīgi vajadzētu tiekties uz pakāpenisku ienākumu palielināšanos un savas finanšu situācijas sakārtošanu, atbildīgu pārvaldību.

Ienākumu palielināšanos var panākt, veidojot karjeru, iegūstot papildu izglītību un jaunu darba vietu. Tā arī var būt papildu nodarbošanās, saimnieciskā darbība, hobijs, savs bizness, kas nākotnē varētu palielināt ienākumus. Jā, tas nozīmē strādāt, tomēr katrs var atrast savu pieeju, kā uzlabot finansiālo situāciju. Galvenais ir to gribēt, raudzīties apkārt, neapstāties savā attīstībā un nesamierināties ar mazumiņu. Nauda nav nekas apkaunojošs, gribēt pelnīt vairāk nav slikti. Atmetiet šo domāšanu un sāciet būvēt savu nākotni jau šodien!

LA.lv