×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
12. augusts, 2014
Drukāt

Es kā sociāldemokrāts sirdī. Saruna ar Aivaru Kreitusu (52)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Politikā AIVARS KREITUSS darbojies jau pagājušajā gadsimtā – bijis ekonomikas ministrs I. Godmaņa valdībā un finanšu ministrs no Čevera “Saimnieka” partijas, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks no Darba partijas, Saeimas deputāts. Beidzamajā laikā vairāk pievērsies zinātniskajai un uzņēmējdarbībai, politiski vien atzīmēdamies ar faktu, ka 2011. gadā iestājies “Saskaņas” partijā. Tagad Kreituss, iekļauts saskaņiešu Saeimas vēlēšanu listē, kandidēs Vidzemes apgabalā. Ar viņu sarunājās Voldemārs Krustiņš un Egils Līcītis.

V. Krustiņš: – Kopš ilgākas prombūtnes esat atgriezies – ar visu savu bagāto politisko biogrāfiju…


– … kurš gan nav atgriezies, skatos – visi nāk, veci paziņas.

– Jā, taču ne visi varēs paskaidrot, kāpēc viņi būtu jāievēl. Jūs esat nopietns cilvēks, jūsu atgriešanās nevar būt nejauša?


– Es sociāldemokrātiskās lietas labā no laika gala esmu centies ko darīt un uzskatījis, ka politikā jādarbojas svārsta principam – pie varas labējos spēkus nomaina kreisāki un otrādi. Savulaik dibinātā Darba partija bija iecerēta pēc leiboristu parauga, un to radījām tai brīdī, kad LSDSP taisīja ziepes – lūza un šķēlās uz visām pusēm. No otras puses, tā bija turpinājums partijai “Saimnieks”, kuras taisīšanā un programmas rakstīšanā piedalījos, – šodien tā izskatās pilnīgi sociāldemokrātiska programma. Arī Eiropā šīs kreisās partijas daudzviet ir pie varas un dažās valstīs – pat ļoti ilgus gadus. Mūsu valstī uzrāviens bijis vienreiz – Jura Bojāra LSDSP vadības laikā un ar Gundara Bojāra vadību Rīgas domē.

– Bija arī “atrāviens”.


– Bija, bet Gundaru Bojāru varu pozitīvi vērtēt. Viņš bija jauns vadītājs, ļoti demokrātisks, kurš ļāva darīt lielas lietas, sīkumos nejaucās, netraucēja. Man, vicemēram, bija pakļauta Attīstības komiteja – ar lieliem plāniem, projektiem. Bojāram teicu – jādara tas, ko Kārlis Ulmanis gribēja darīt 1938. gadā. Viņš gribēja celt Dienvidu tiltu, ko arh. Lamze jau bija iezīmējis Rīgas kartē. Kara un krievu laiki neļāva īstenot tilta būvi, bet Daugavas abās pusēs jau bija loģiski iekārtoti pievadmezgli un izejas. Norunājām, ka būvēt tuneli būtu muļķošanās, jo to Latvija nemaz nemāk. Būtu jāslēdz līgums ar holandiešiem, bet sociāldemokrātiem pie varas likās, ka jādod darbs saviem uzņēmējiem, tilts jābūvē pašiem. Gundars atbalstīja, teica – Kreitus, darām to un tu atbildi par celšanu. Mūsu pilnvaru beigās tiltam jau bija iedzīti pāļi, celtniecība gāja vaļā pilnā sparā. Tam nav nekāda sakara ar teicienu “zelta tilts”, jo mūsu laikā tāds tas nebija. Zelta tilts radās pēc tam, citi par to atbildīgi.

Pievienot komentāru

Komentāri (52)

 1. VISI POLITISKIE LĪĶI CEĻAS AUGŠĀ UN BĀRSTA NEDERĪGĀS ŠIM LAIKAM GUDRĪBAS PA LABI UN PA KREISI… VAI KREITUSA KUNGAM NAV JĀPIEMĒRO VECUMA IEROBEŽOJUMS, KĀ TAS NOTIEK AR DAŽĀDAM APTAUJĀM, KUR VIEDOKLI DRĪKST IZTEIKT TIKAI “NORMĀLA”VECUMA LATVIJAS IEDZĪVOTĀJI??? ARĪ OVERDRAFT VECAJIEM MUĻĶIEM NEVIENA BANKA LATVIJĀ NEUZTIC PĒC 65 DZĪVĪBAS GADIEM!!! CIK JAUKA UN IESPĒJĀM BAGĀTA VALSTS ATSEVIŠĶIEM ĻAUDĪM, BET CIK NEŽĒLĪGA PRET PĀRĒJIEM??? Taču, kad nāk SAEIMAS vēlēšanas, tad VISI DERĪGI…pat nomirušie balso…

 2. visi tādi sirds cilvēki, tikai smdzeņu nav

 3. Vecais komunists Aivars ar komunisti Ilgu jau nav kaut kas unikāls latvānijā. Nav arī muļķi vai pajoliņi, kādi diemžēl ir virkne jenotu un naciķu, Ar alkatības trūkumu arī nesirgst 🙂 Tāpēc centrālais jautājums ir: cik gribēs paturēt sev un cik atstās tautai. Un, lai cik skumji tas neizklausītos, parastajiem iedzīvotājiem viņi nav tā sliktākā izvēle ….

 4. Viens no tiem, ko Saskaņa varētu likt par ministru. Galīgi balts nav neviens.

 5. … Nekauna … !

 6. Ak mii un zhee lapsa Alise un runcis
  Bazilio atradushi Muljkju Zemi kur
  renjgeedaaji nezina kaa savus saldos noglabaat . Nu baigie humorinji.

 7. Viltvārdis neapkauno sociāldemokrātus, kopā ar Rubiku Krievijas lielimpērijas atjaunotājs,tāpat kā Augusts Voss, Roberts Pelše, saskaņas centra kongresā bufetē dzēri kafiju, ēdi lašmaizes.

 8. Sakarīga intervija. Un zociķu kritiķi – pastāviet pie ratiem!

 9. Un vēl – Saskaņas Centrs ir izteikti prokrieviska partija. To tikai no jums vien dzird: nekaitiniet krievus, nekaitiniet Krieviju! Protams, ja tu sāc aizstāvēt kādu no huligāna uzbrukuma, pats arī vari ciest. Ko tad darīt: stāvēt malā, kad viena valsts iznīcina otru! Un mierīgi noskatīties, gan jau, kad lieta būs darīta, varēs izspriest, kurš vainīgs, kurš – nē! Labi, sekošu jūsu padomam, protams, Dievs, nedod, taču, ja būs kāds gadījums, kad jums būs vajadzīga palīdzība – un es būšu tuvumā, obligāti neiejaukšos! Pilnīgā saskaņā ar Saskaņas centra nostādnēm.

 10. Es mazliet nesapratu! Kādā veidā Latvijā: de facto – divkopienu valstī – iespējama īsta sociāldemokrātija: ne latviešu, ne krievu. Mums jau tāda viena it kā sociāldemokrātiska partija ir – Saskaņas Centrs. Pēc partijas nosaukuma gan to nekādi nevar spriest – tieši otrādi, jo sociāldemokrāti ir tā kā vairāk pa kreisi, nevis centrā. Bet runa nav par to. Kādā valodā tad tie īstie sociāldemokrāti runās, ja – ne latviešu, ne krievu?

 11. Nupat šeit LA bij jauks pastāsts par to, kādēļ daži politiķi, naftalīna smakas pavadīti, atkal un atkal kārpās samta krēslos … Garš laiks pensijā? Kāda rebe aizrunāta? Nu kam tu esi vajadzīgs, Kreitus?

 12. Saskaniesiem gruti laiki Atbildēt

  Ka jamekle tik nepievilcigus varonus ka sadus tipus… pensionetos komunistus, pseidosocdemokratus,, izcibejusus nomenklaturistus, luuzerus… aizvakardienas “virus”.

 13. Kreitusam nav ko darīt. Līdīs atpakaļ politikā.NU NEVAJAG BIJUŠOS -TAGADĒJOS PENSIONĀRUS, NE TĀ DOMĀ’DSANA NE DARĪŠANA

 14. Es tam Kreitusam neticu ! Ja balsošu par Saskaņu svītrošu , viņu ārā! Man Saskaņas programmā patīk tas , ka viņi sola samazināt PVN pārtikai . Uzmanīgu dara tikai tas , ka viņi sasolījuši daudz naudas veselībai u.t.t. Bet kur viņi ņems naudu ? Aizņemoties ? Aizņemties , lai izčurātu un izkakātu ? Tā aizņemtā nauda agri vai vēlu taču būs jāatdod un vēl jāmaksā procenti !

  • sOLĪT SOLA, BET NEDEVA

  • Kur vini nems naudu? Atbildēt

   Uz isu laiku no visuzeliga glabeja sveta vladimira kurs tad to driz prasis atpakal pec saviem noteikumiem.

  • Esi savas tautas nodevējs, ka par Kremļa Saskaņu taisies balsot?

  • Vai tad saskaņas solītais tev jau iekritis makā? Labāk izlasi, ko vēl viņi sola: pārskatīt budžetu, paņemt cik vajag savām vajadzībām, likvidēt valsts bankas naudas rezerves un pievākt naudu no pensiju fonda otrā līmeņa, kā to tagad dara Krievija sava deficīta lāpīšanai.
   Vārdu sakot, sākt uzdzīvi par citu uzkrāto naudu. Tāpat kā Rīgas domē.
   Sagrābtās naudas daļu kaut kam došot biznesa uzsākšanai, tikai būšot labi jāapskatās, kam…Nu saviem drauģeļiem, kam gan citam.
   Tas jau ir sociķu dabā – tērēt, tērēt, kamēr vien ir ko… Kad nebūs, nāks citi un sakrās no jauna…
   Tā Kreituss sacerējies pēc lielās naudas, ka ir gluži vienalga, kādā cilpā bāzt galvu iekšā…

  • Sociāldemokrātu plānos ir labi daudz naudas aizņemties. Valsts ārējais parāds – 47% jau tāds nieks vien esot…
   Citas valstis to darot ar daudz lielāku vērienu, tāpēc “nav ko žņaugties”, taisām to parādu vēl lielāku! – tāds ir Kreitusa plāns, dodoties iekarot saskaņiešu valdībā finanšu ministra krēslu.

 15. kāpēc LA cenzē???Krustiņ, Krustiņ… skumji…

 16. Ilgas kundze laikam pavirzīja, kur vajag, kur drošāk (bija jau viens iznāciens iepriekšējās vēlēšanās, kad viņa katru vakaru LNT Ulmani un co slavināja kā Latvijas glābējus), citādi šī kunga sociāldemokrātismu nevar izskaidrot

 17. Darba partiju (DP) izveidoja vienreizējai tikšanai pie siles. Tagad DP ir likvidēta. Kāpēc? Vienkārši Kreitusu pāris nav ne līderi ne teorētiķi politikā, ir sīka interese -tikt pie naudas vieglā ceļā. Dienvidu tiltam tika dota priekšroka, jo no holandiešiem būtu sarežģītāk izspiest procentus. Draugs Bojārs juniors slavens arī ar Rīgas kuģi, kas lieliski demonstrē sociāldemokrātu ideju muļķību un nespēju radīt efektīgu saimniecisko darbību. Kreitusa zvaigžņu stunda bija zinātnieku kongresa naudas pārraudzīšana, viņam pārmeta manipulācijas ar ārzemju dalībnieku iemaksātās naudas nobēdzināšanu un valūtu kursu mahinācijām, kad tajā laikā vietējās naudas vērtība kritās ļoti strauji. Drīz pēc tam viņš darbojās dažādās biržās, politikā. Tagad runā par budžeta pārskatīšanu -savējiem un lūdzējiem! Nedod dievs, ja tas realizējas!

 18. “Partijas maina pēc pieprasījuma un personīgā izdevīguma” /A.Kreituss, Latvijas avīze,12.augusts /.
  Lūk, arī visa atbilde.

 19. “ja tu esi gudrs, tad pasaki kāpēc esi nabags” – atceries Aivar?

 20. Kreitus ,zinātnes laikos bijām pazīstami.Ja tiksi cauri, pieteikšos,bet intervija kopumā ir pavāja.Nekļuva pat skaidrs vai esi ar Ušakovu vai Ameriku ! Rīgā neapšaubāmi ir piezemētāka konkrētā ekonomiskā politika, bet stāstiem par pagātni šobrīd nav vieta.Laiki citi.Valsts mērogā ir jāformulē mūsdienīgāki iespējamās attīstības meti.Un Brisele,kur nu vēl Maskava ,pilnīgi nav noteicēji.Mūsu būs tikai mūsu izdarītais un sasniegtais. Lai nu veicās.Un tad jau tiksimies.

 21. Mazliet brīnos par Līcīti (par Krustiņu ne), ka tik viegli ļāva izsprukt no Zelta tilta tēmas!

  Vispār, varēja šo pašpasludināto “sociāldemokrātu” mazliet patirināt par Rīgas Domes otkatu shēmām. Ne jau Mr.Tventijs visu viens izgudroja.

 22. Kas tad ir komunisti, no s-d atšķēlušies radikāļi. PSRS laikos jau par s.-d. nemaz nevarēji būt. Tagad normāli komunisti atgriežas pie savām saknēm sociāldemokrātijas. Kas pārstāv strādājošo intereses -sociāldemokrāti. Labējās partijas pārstāv uzņēmēju intereses ne strādājošo.

 23. Prātā nojūdzies vecis- jaārstejās.

 24. SC izveidojies par latviešu politiķu politisko miskasti. Tikai žēl ka mums vēl pārāk daudz bomžu un miskastnieku sirdī, kas mīl pie tām zvilnēt.

 25. Atceraties šos uzvārdus, labie ļaudis!!!!! kreituss, cimdiņa,letškalns,zariņš,razentāle,k.peters u.t.t.

  • Vai Kreitusiem par šauru kļuvis dzīvot par trūcīgajiem sociāldemokrāta līdzekļiem grandiozi uzceltajā pilī?
   Bagāts viņš, bet mīkstu sirdi –
   Dzird par grūtdienīšiem raudot,
   Tūdaļ kabatā bāž roku ….izvelk savu NĒZDODZIŅU. /J.Rainis/

  • Kur rodas šie hameleoni – populāru tēvu nekam nederīgi dēli?
   “…ko tu, cilvēk, domā, kad tu GARĀM ej,
   Savai vienīgajai, savai DZIMTENEI”? / J.Peters/

 26. Vai totalitārs komunists var kļūt par sociāldemokrātu?Tikai caur Tvaika ielu,jo tik krasa personības pārmaiņa ir iespējama tikai orāli.Un visi šo bijušo komunistu pekstiņi ir pārāk prasts teātris,kurš tomēr ir radījis mulsinoši lielu iespaidu uz sabiedrību.

 27. Visas vecās komunistu žurkas lien ārā no alām. Riebjas. Laikam iepriekš sazagtā aptrūcies.

 28. Kādi tik nelien ārā! Kā žurkas no sabumbotās Doņeckas.

 29. – Bija, bet Gundaru Bojāru varu pozitīvi vērtēt. Viņš bija jauns vadītājs, ļoti demokrātisks, kurš ļāva darīt lielas lietas…
  =====================
  Nu ja, nu ja. Zociķi…

 30. Jā, tipisks zociķis. Nav aizmirsti viņa izteikumi, kad žurnālisti prasīja, kur ieguva līdzekļus, šis teica – pārdevām ar Ilgu žiguli, viņas vecāku kartupeļus no mazdārziņa un uzbūvējām māju. Tipisks zociķis. Zociķis sirdī.

 31. Lielāku HAMEOLONU un DIENESTA STĀVOKĻA IZMANTOTĀJU par šo Kreitusu grūti atrast!
  Atradies sociāldemokrāts……nožēlojami.

 32. Vai tad vecas draudzības vārdā Gundars Bojārs ”neatškiebj” Kreitusiem no naudas, ,ko saņem uz valstij kopēji nozagtās zemes uzceltā valsts ieņēmuma dienesta ēkas. Summa daudz neatšķirās no kremļa uzturēšanai Maskavas centrā paredzētas naudas.

 33. Kreitusa sievu jāklausās arvien uzmanīgāk, jau iepriekš Ilga Kreituse pārlieku kritizēja valdības. Galīgi jēli argumenti kungam. Kā nāca, tā aizies.

 34. Kreitusiņiem laikam aptrūcies naudiņas, jātiek ātrāk pie siles.

 35. Drīz visi jutīs Putina sankciju sekas. Tad sāks domāt par saskaņu savā starpā.

 36. tilta nauda beigusies…

 37. Kāpēc šādiem pretīgiem Latvijas ienaidniekiem dod vārdu.Gadiem ilgi presē un citos saziņas līdzekļos latviešu publika tiek radināta,ka sakaņa ir it kā normāla partija.Cilvēki attopieties,tiem ar Latviju nav nekā kopīga.Vēl vairāk viņi darbojas kā mūsdienu kirhenšteini un lāči,un par jūdasa grašiem pārdos savu māti acis nepamirkšķinot.

  • Palasi, ko saka Im. Kalniņš un Straume par Latvijas neintralitāti un iespējām, dzīvojot bez kūdīšanas savā starpā.

 38. Kas viņš par socialdemokrātu, pārkrāsojies komunists viņš ir, tāpat kā viņa sieva. Tagad jau visi nometuši maskas un rāda savu īsto seju, kura Atmodas laikā bija paslēpta aiz demokrātijas lozunga. Kažoks tiek mainīts, bet ne jau tikums vai pārliecība! Ekskomunistiem vara pamazām slīd no rokām, tāpēc tagad arī tiek mobilizēti vecie kadri, kreitusi, jurkāni, un citi. Neuzķeraties atkal uz viņu makšķeres!

 39. Visi Saskaņas līdzskrējēji, kuri nu tā norūpējušies par mūsu Latvijas drošību nav nekas cits, kā nožēlojami cilvēciņi, pašlabuma meklētāji, kādu Saskaņā jau kaudzēm, Jermoloviča, Rozentāle, Cimdiņa, Leiškalns, tagad arī Kreituss. Paliek slikti lasot tos argumentus, ar kādiem kārtējais “glābējs” attaisno savu rīcību. Sauksim lietas īstajos vārdos- pašlabuma meklētāji, cerībā, ka tauta būs tik dumja un viņus ievēlēs.

  • Balso, antiņ, par naciķiem, kuriem pat pielaides nedod, jo priekšā runā vienu, bet aiz muguras draudzējas ne tikai ar krieviem… Drīz tevi izģērbs galīgi pliku!

  • Skumji,ka dažiem tas nepielec.Kamēr neļaus valdīt jauniem normāli domājošiem cilvēkiem,nekas nemainīsies. Pārāk ilgi bijām komunisma jūgā.

Draugiem Facebook Twitter Google+