×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
2. decembris, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Kremļa ģeogrāfijas stunda (33)

Foto AP/Scanpix/LETAFoto AP/Scanpix/LETA

Ir tāda visai populāra padomju laiku dziesma – “Ar ko gan iesākas dzimtene?”. Pirmo reizi tā izskanēja 1968. gadā uzņemtajā spiegu filmā “Vairogs un šķēps”. Patiesībā pašai dziesmai nav ne vainas, pārsteidzošā kārtā tās vārdos pat nav nevienas atsauces uz tā laika ideoloģiskajiem štampiem. Jaunu ievērību šī dziesma guva pēc tam, kad pie klavierēm publikas priekšā to nospēlēja un nodziedāja Krievijas prezidents Vladimirs Putins. “Ar ko gan iesākas dzimtene?” esot viens no viņa mīļākajiem skaņdarbiem.

Dziesma apgalvo, ka dzimtene sākoties ar “ābeci, mātes dziedāto dziesmu un kaimiņu pagalmu, kurā dzīvo uzticami draugi”. Bet, ja jau dzimtenei ir sākums, tad kur ir tās beigas? Arī uz to aizvadītajā nedēļā Krievijas Ģeogrāfijas biedrības sēdē atbildēja Putins. Labojot kāda centīga puišeļa atbildi, kurš sāka runāt par Beringa jūras šaurumu un Aļasku, prezidents pateica: “Krievijas robežas nekur nebeidzas.” Medijos sākās diskusija – ko gan Putins ar to esot domājis? Un ko vispār Krievija šodien saprot ar vārdiem “valsts robeža”? Ukraina un Gruzija tūlīt atcerējās Krievijas iejaukšanos šo valstu iekšējos konfliktos, kas beidzās ar robežu maiņu “de facto”.

Bet robežstabi nav vienīgie valsts suverenitātes atribūti. Pati svarīgākā valsts sastāvdaļa ir tās pilsoņu kopums. To var salīdzināt ar izplūdušu robežu, difūzu masu, kas spēj iespiesties citu valstu teritorijā. Ar to var lieliski manipulēt un izmantot kā ietekmes instrumentu, īpaši gadījumos, ja cilvēkiem ir dubulta pilsonība. Piemēram, vēlēšanās, iesakot vai pat dodot instrukcijas, par kuru partiju vai kandidātu balsot. Pēc Padomju Savienības sabrukuma Krievijai visai veiksmīgi izdevies radīt šādu pilsoņu kopumu vairākās separātiskās teritorijās – Abhāzijā, Dienvidosetijā, Pie­dņestrā, Krimā un nu jau arī Doņeckas un Luhanskas apgabalā Ukrainā.

Pēc dažiem vērtējumiem, Latvijā šodien dzīvo ap 50 000 Krievijas pilsoņu. To skaits turpina pieaugt, gan visai lēni, kam par iemeslu ir ekonomiskā krīze un rubļa vērtības (tātad arī Krievijas pensiju) kritums. Tomēr nelielajai Latvijai tas ir milzīgs skaitlis. Pat ja šie cilvēki paši nepiedalās vēlēšanās, viņi var iespaidot ģimenes locekļus – Latvijas pilsoņus.

Taisnību sakot, Krievija gan nav vienīgā Eiropas valsts, kas ar pasu izdalīšanu mēģina nostiprināt politisko ietekmi kaimiņvalstīs. Daudziem moldāviem kabatā ir arī Rumānijas pase. Rumānija sākusi izdot pases arī Bukovinas (tagadējais Černivcu apgabals, kurš starpkaru periodā piederēja Rumānijai) iedzīvotājiem Ukrainā. Savukārt Ungārija aktīvi izdod pases etniskajiem ungāriem, kuri lielā skaitā (ap 150 000) kompakti dzīvo Ukrainas Aizkarpatu apgabalā.

Es pats esmu sastapis neatzītās Pie­dņestras republikas iedzīvotāju, kurš man lepni nodemonstrēja savas četras pases – Moldovas, Rumānijas, Krievijas un pašas Piedņestras. Šāds pasu komplekts ir visai pievilcīgs, tas ļauj brīvi, bez vīzas ceļot no Lisabonas līdz Vladivostokai. Arī Latvijas un Igaunijas nepilsoņiem vīzas iebraukšanai Krievijā nav vajadzīgas.

Un tagad nedaudz pafantazēsim. Krievija bieži izcēlusies ar neparastiem (kā paši saka – asimetriskiem) ietekmes nostiprināšanas gājieniem. Un ja nu šī valsts kādu dienu paziņo – kā PSRS tiesiskā mantiniece tā dāvina savu pilsonību bijušo padomju republiku iedzīvotājiem un uzņemas par tiem arī noteiktas sociālās garantijas? Piemēram – izmaksā minimālo pensiju. Jauna naftas buma laikā tas būtu paceļams. Kādas politiskas sekas izraisītu šāda rīcība, varam tikai minēt. Pēdējā laika notikumi Eiropā un pasaulē gan māca, ka šodien jābūt gataviem uz visu.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Чего тебе, болезный? С твоей упоротостью и отсутствием чувства юмора жить очень трудно.

 2. И это говориться в стране, где допускается (!) существование неграждан.

 3. Господа, Путин повторил загадку-шутку из 6 класса уроков географии…
  “Где кончается граница Латвии (Габона, Канады. США)?
  Правильный ответ:
  “Граница Латвии нигде не кончается”, потому что граница – это замкнутая линия.
  Побольше юмора, господа…

  • Да нет у них чувства юмора, совсем нет. Эти господа предпочитают искать во всём скрытый тайный смысл, сами себе выдумывают угрозы и сами же их дружно бояться потом. Такова их природа.

   • vēl gvelztu par paranoju.Kura valsts vēl -izņemot Krieviju-visu laiku bruņojas un raud par savas valsts apdraudēšanu pat no tādu valstu puses kā Latvija ,Igaunija un Lietuva?Cik reizes Baltijas valstis ir iebrukušas Krievijā?To gan nevar teikt par Krievijas ” miermīlīgo attieksmi” pret Baltijas valstīm.

 4. man ir vairak bailes no musulmanjiem nekaa no krieviem

 5. Raksts loti saprotams. krievijas robeža nekur nebeidzas, tāpēc, ka visur ir iedēti krieviski runājosie un visur var izdarīt spiedienus lai njeuscemljajut.
  Bet sī logika ir ačgārna. Valstīm ja Krievijas imigranti traucē jāizstāda pretenzijas un jādeportē.
  Tāpat tas attiecas manuprāt ari uz pārējiem imigrantiem pārējāz zemēs.
  Par so sodien runaju saistībā ar angliju. anglijai NAV jātaisnojas nevienam, kā tur sagrūztie imigranti jūtas. Uz sahtam tos imigrantus strādāt bez maksas sabiedrības labā!! Kamēr labi apdomāsies un notīsies. un būs izbeigts bardaks.

  • masu migrācijas mode ir jaizbeidz. t.sk. jāviec lēna repatriācija arī padomju imigrantiem. un tas pats attiecas uz visām zemēm.

 6. loti nesaprotams murgojums, mums jau vairak valsti problemu nav, ka publicet stulbus rakstus.

 7. Atvainojiet, bet izskatās pēc paranojas pēdējā stadijā. Valstu robežām(ne tikai Krievijas) tiešām nav ne sākuma ne gala, jo tās iet apkārt teritorijai. Un arī par pilsonību fantazēt nav vajadzīgs. Ja Krievija piešķirtu pilsonību visiem aiz(nevis galā) tās robežām dzīvojošiem krieviem, tas nebūtu nekas neparasts. Latvijā taču dzīvo daudz cilvēku, kam ir citas valsts vai dubultā pilsonība.

  • Autors ļoti pareizi raksturo situāciju. Nekādas paranojas te nav. Gribu atzīmēt vēl dažas nianses, proti, ja pie varas Kremlī nebūtu zagļi un piedāvātu lielākus materialus labumus – piekrišana būtu nesalīdzinami lielāka. Vēl viens aspekts ir tas, ka Krievija ir ieinteresēta tirgū, kur iesmērēt savu, saražotu ar novecojušām tehnoloģijām un ražotnēm, brāķi. Ar rietumiem godīgā konkurencē viņa vairs nevar spēkoties tātad atlicis bijušais psrs tirgus. Kremlis un Putins jebkurās starptautiskās uzstāšanās nemitīgi atkārto, ka gatavi sadarboties ar visiem, tikai nevienam neļaus viņus mācīt. To jāsaprot tā, ka nevienam neļaus traucēt varu sagrābušajiem laupīt savu tautu.

   • Par paranoju es uzskatu saskatīt politiskus draudus nevainīgā frāzē, pie tam izteiktā ar humoru.

   • В каком веке вы застряли? Говорите устарелые технологии да устарелое производство? Ну, ну. Вот пусть американские ракеты полетают без российских двигателей, а все боинги без российского титана. Про военную технику вообще не говорю. А реакторы на быстрых нейтронах. Можете ещё Касперского не покупать, живите без антивируса.

    • Kā patiesi kāds rakstīja komentos: „parādiet man uz pasaules kaut vienu vietu, kuru krievi ir labiekārtojuši, padarījuši turīgus iedzīvotājus, laimīgus? Nu nav tādas.” Krima arī tā nebūs. Krieviem Krievijā nav naftas, tā ir jakutiem, tatāriem, evenkiem. Bet vai jakuti, evenki ir labi pārtikuši, laimīgi, vai viņu valodas un kultūra plaukst un zeļ? Nu nepavisam. Pirms 1. krievu okupācijas 1940. gadā Latvija bija Eiropas valstu priekšgalā pēc daudziem rādītājiem.

     • Dura i est dura nezavisimo gde zivet,Cto ti znaes pro Krim?

     • Да вы ещё та фантазёрка и сказочница оказывается. Такие сказки расказываете, особенно про свою страну, дух захватывает.

 8. Ir dzirdēts, ka lielai daļai Latvijas nepilsoņu ir arī izņemtas, Latvijas varas iestādēm, protams, nezinot, Krievijas pases. Lūk arī atbilde uz mūsu varas vīru naivo neizpratni, kurš tad LV kontrolē situāciju. Lielā mērā (noteikti lielākā, nekā mums varētu likties) Krievijas vēstniecība. Kamēr Saeimā dala 20 milj. un palielina sev algas…..

 9. Latviešu nācija ietver visas tautības, arī krievu valodā runājošās. Viņi tikai nezina, ka patiesībā ir LATVIEŠI. Vienīgi ne visai apzinīgi, ja ikdienā nelieto latviešu valodu. Faktiski vienīgais latviešu ierocis ilgtermiņā ir ikdienā lietot, izkopt skaidru latviešu valodu. Tāpēc Krievija pasūta uzbrukumus Šadurska reformai, jo apzinās, ka tās tā ir.

  • Совсем вы помешались со своим языком. А экономика значит не важна и развивать её не нужно.

   • Kāpēc visā pasaulē daļa impērisko krievu izceļas ar savu bezkaunību? Kāpēc nepaceļas, piemēram armeņvalodīgo, baltkrievvalodīgo, ukraiņvalodīgo privilēģijas valstīs, ārpus savas teritorijas? Bija teiciens –„mi za mir, lučše bsevo ves mir.” Tā arī simtiem tautas ir pakļautas, pārkrievotas, iznīcinātas. Krievu zinātnieki zina ka , piemēram, Maskava, ir toponīms baltiešu –lēnā upe. Ekspansējošā krievu šovinisma apstākļos mums ir jābūt dabīgam, veselīgam nacionālismam. Jāatbalsta ir arī vāja krievu demokrātija, ne ja visi viņi ir šovinisti

    • Какой правильный ник у вас! Даже удивительно, как ваш ник совпадает с содержанием комментария.

   • «Любой захват территории, любое насилие, любое угнетение Россия осуществляла не иначе, как под предлогом просвещения, либерализма, освобождения народов.» (Фридрих Энгельс).

    • Опять вы! Вы вор! Вы воруете чужие ники. Вор должен сидеть в тюрьме.
     И вообще, вы повторяетесь, это уже было.

   • Ej 😀 ! Tu, grafist, esi apnicis visur bāzties iekšā ar saviem stulbajiem spriedelējumiem savā ķīniešu valodā. Bet izlasīt un saprast latviski tu proti.Labāk būtu, ja tu sēdētu uz poda un kasītu savu anālo atveri, nevis te kaut ko sprēgātu.

    • Ну очень интелегентно. Слышь, унылое гавно, иди нах со всеми своими советами, и сам сиди на горшке.

 10. Nu ar tiem Krievijas pilsoņiem Latvijā pārsvarā ir pensijas jautājums. Krievijā pensijas vecums pagaidām nav pagarināts 55-60gadi ,Latvijā cilvēki zaudēja darbu un 55 gadīgas sievietes ,pieņēma Krievijas pilsonību un tā dabūja Krievijas pensiju un vismaz kādu kapeiku no kā dzīvot.Nebrīnītos ja tagad Latvijas pensijas ievērojami pārsniegtu Krievijas pensijas daudzi atteiktos no Krievijas pensijas ,naturalizētos vai atgūtu Latvijas pilsonību. Kā tad hokejists Znaroks atteicās no Latvijas pilsonības lai saņemtu Vācijas pensiju.Patiesībā jau visi PSRS pilsoņi varēja iegūt Krievijas pilsonību un pat daži pazīstami latvieši ,kļuvuši bezdarbnieki ,apsvēra iespēju kļūt par Krievijas pilsoņiem

 11. PSRS savas robežas un ietekmi paplašināja balstoties un marksima-ļeņinisma mācību,kas bija diezgan populāra arī citās valstīs.Neskaitāmas tuvāko un tālāko valstu kompartijas saņēma ievērojamas naudas summas ,kuras ar čemodāniem pārvadāja čekisti ar diplomātu pasēm kabatās.
  Patreizējā krievija savas robežas grib paplašināt balstoties uz krievu pasaules ,,,vērtībām ,, balstītu ideoloģiju un ieroču spēku,kas ar ES un ASV bezdarbību izdodas lieliski.

 12. Var jau tur meklēt visādas divdomības, bet šajā konkrētajā gadījumā, kura klipu katrs var noskatīties internetā, Putins teica: “Krievijas robeža (nevis robežas – aut.) nekur nebeidzas”. “Robeža” ir noslēgta riņķa līnija ap valsti un tā patiešām nekur nesākas un nebeidzas kā Krievijas tā jebkuras valsts gadījumā. Tā ka tas, uzsveru, šajā konkrētajā gadījumā bija tikai puikas paķeršana “uz muļķi”. Bet pavilkās visa pasaule.
  Ja būtu teikts, ka Krievija (nevis robeža) nekur nebeidzas, lūk, tas jau būtu cits stāsts.

 13. “Krievijas robežas nekur nebeidzas.” Medijos sākās diskusija – ko gan Putins ar to esot domājis?
  ………….
  Katrai tautai pieder tiesi tik daudz zemes, cik tai pieticis drosmes ar zobenu roka iekarot!
  (Mein Kampf)

 14. Ja kādam vel nav skaidrs – ”prezidents (Putins ) pateica: “Krievijas robežas nekur nebeidzas.”
  Pārējais ir tikai kašķu meklēšana kaimiņu zemēs….

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+