×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.9°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
11. februāris, 2017
Drukāt

Kremļa kritiķim sarkanā kartīte

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Piecu gadu nosacīts cietumsods par safabricētu apsūdzību naudas piesavināšanā ir Krievijas varturu atriebība Kremļa kritiķim un korupcijas apkarotājam Aleksejam Navaļnijam, kuram tagad liegts kandidēt uz prezidenta amatu nākamgad paredzētajās vēlēšanās.

Navaļnijs grib turpināt kampaņu

Kampaņa pirms 2018. gada prezidenta vēlēšanām vēl nav sākusies, bet Krievijas tiesa jau diskvalificējusi pirmo pretendentu, kas varētu konkurēt ar pašreizējo prezidentu Vladimiru Putinu cīņā par valsts galvas amatu.

Analītiķi atgādina, ka 2013. gadā Maskavas mēra vēlēšanās Navaļnijs spēja savākt 27 procentus balsu, lai gan viņa kandidatūra tika noklusēta Kremļa kontrolētajos televīzijas kanālos. Tiesas spriedums Navaļnija lietā ir politiski motivēts un uzskatāms par mēģinājumu apklusināt vēl vienu neatkarīgu politisku balsi Krievijā, paziņojis Eiropas Savienības Ārlietu dienests. Tiesas spriedums ierobežo politisko plurālismu Krievijā un raisa nopietnus jautājumus par demokrātisko procesu eroziju valstī. Navaļnijs, kurš paziņojis, ka tiesa vadījās pēc rīkojumiem no Kremļa, savu vainu neatzina un ir iesniedzis apelācijas prasību. Ja spriedums stāsies spēkā, viņš zaudēs tiesības kandidēt 2018. gada Krievijas prezidenta vēlēšanās. Politiķis norādījis, ka lietas atkārtota izskatīšana bijusi vajadzīga, lai neļautu viņam kandidēt, tomēr neatkarīgi no tiesas lēmuma viņš gatavojas turpināt vēlēšanu kampaņu. “Putins un viņa zagļu banda baidās tikties ar mums vēlēšanās. Pareizi dara: mēs uzvarēsim,” saka Krievijas analītiķis Vladislavs Inozemcevs, “jo viņa piedalīšanās vēlēšanās dotu iespēju plaši izklāstīt savus pretkorupcijas pētījumus, kas ļoti kaitina Putinu un viņa bandu.”

Opozicionāriem jāspēj izdzīvot

“Jaunās paaudzes politiskajiem aktīvistiem Krievijā, tajā skaitā Navaļnijam, jāapzinās: lai panāktu pārmaiņas Krievijā, ir jābūt gatavam ilgai cīņai, turklāt spēt tajā izdzīvot,” raksta britu avīze “The Times”. Krievijas politologs Gļebs Pavlovskis sarkastiski atzīmējis, ka “Navaļniju atstūma no vēlēšanām maigāk nekā Givi”, kā dēvēja Donbasa separātistu komandieri, kurš tika nogalināts atentātā Doņeckā trešdien.

Analītiķi uzskata, ka 64 gadus vecais Putins plāno uzvarēt 2018. gada vēlēšanās un iegūt ceturto prezidenta mandātu, lai paliktu pie varas līdz 2024. gadam. Kremļa polittehnologi kārtējo reizi gatavo ierasto scenāriju, kandidātu sarakstā ievietojot padzīvojušus politiķus bez ambīcijām un harismas, kas nekādi neapdraud Putina varas vertikāli. Tā dēvētās Liberāldemokrātiskās partijas vadonis Vladimirs Žirinovskis, sociālists Sergejs Mironovs un kompartijas vadonis Genadijs Zjuganovs piedalās vēlēšanās jau kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, radot demokrātiskas sāncensības un politiskas izvēles iespaidu, taču izvairoties kritizēt valdošo partiju “Vienotā Krievija” un nekad neuzbrūkot personiski Putinam. Tiesas spriedums Navaļnija lietā liedz kandidēt uz prezidenta amatu šobrīd vienīgajam Putina reālajam sāncensim vēlēšanās, kas paredzētas 2018. gada martā, secina laikraksts “The New York Times”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+