×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
18. decembris, 2014
Drukāt

Andrejs Veisbergs: Kremļa valodiskā programmēšana (29)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Autors – Andrejs Veisbergs, valodnieks

Kremļa informatīvajā karā redzam dažādus satura manipulācijas paņēmienus – melus, faktu pārspīlēšanu, sagrozīšanu, selektīvu atlasi, viltus korespondentus, ekspertus u. c. Vērojami sižeti par Ukrainas “fašistu” briesmu darbiem, Krievijas armijas kaujas gatavību, dzirdami stāsti par pāridarījumu ārzemēs atkal kādam no Krievijas adoptētam bērnam vai Rietumu importa pārtikas kaitīgumu. Šāda agresīva propaganda vērsta ne tikai uz Krievijas auditoriju, bet arī uz tā saucamajiem krievvalodīgajiem citur pasaulē, arī Latvijā.

Taču līdzās informatīvi saturiskai apstrādei notiek arī zombēšana valodas līmenī. Turklāt tā sākās jau krietni pirms Ukrainas notikumiem. Monopolizējot valsts informatīvo telpu, pirmkārt televīziju, tiek izstrādāti propagandas valodas standarti, vienādoti vārdi un terminoloģija, kas jau kodu, konotāciju un emociju līmenī programmē cilvēku uztveri.

Jau 2005. gadā tika pieņemtas valodas vadlīnijas par islāma piekritējiem un kaujiniekiem. Kopš tā laika oficiālu lēmumu it kā nav bijis, bet vienādotā valoda Kremļa medijos skaidri liecina par tās pastāvēšanu.

Daudzi ziņu raidījumi veidoti aprautā, militārā naratīvā, tos papildina attēli un klipi ar ugunsgēkiem, sprādzieniem, šaušanu, kritušajiem. Plaši izmantota kara terminoloģija – štābi, fronte, kauja, manevri, pavēlnieks, pulkvedis, komandieri, ierindnieki, cīnītāji, kaujinieki, kaujas gars, uzvara par katru cenu, satriekt, sagraut, kalpot, kaut arī runa ir par politiskām kustībām, sportu, medicīnu vai lauku darbiem. To savulaik praktizēja arī padomju režīms, un, iespējams, Krievijas auditorija pie tā ir pieradusi.

Cits virziens ir negatīvi ietonētu vārdu juridiska piešķiršana Kremlim nevēlamām parādībām. Kopš zināma laika nevalstiskās organizācijas pārvērtušās par aģentiem, starptautiski atbalstītas organizācijas – par ārvalstu aģentiem. Tiesu darbos iesaistītie tagad ir aizdomīgi figuranti. Ukrainas rietumdaļas iedzīvotāji ir pārkodēti, ģenētiski modificēti un tāpēc arī nesaprot, ka būtībā taču tie paši krievi vien ir.

Ārzemēs ražotas automašīnas tiek dēvētas par inomarkām, šis vārds tiek regulāri lietots, runājot par nelaimes gadījumiem, sevišķi, kad inomarka uzbraukusi kādam gājējam. Vai tā būtu liela vai maza, lēta vai dārga, iespējams pat, Krievijā ražota, tik un tā inomarka ir bīstama un ļauna un, kā tāda tiek kodēta apziņā.

Visplašāk tiek izmantoti apzīmētāji fašisms un fašisti. Vārds jau sen krievu valodā ir ļoti negatīvi ietonēts, turklāt ar neskaidru nozīmi – to lieto, runājot par visu, kas neatbilst Kremļa vēlmēm un sevišķi, ja kaut kas tiek uztverts kā pretkrievisks. Paradoksāli, bet vārda reālajai nozīmei vistuvākās politiskās ievirzes ir Krievijā pašā – spēcīgs līderis, uzkurbulēto masu atbalsts, hitlerjūgenda un hunveibinu tipa jauniešu kustība, neapvaldīta propaganda, ekonomikas valstiskošana, krievu zemju atpakaļsavākšana, krievu īpašs genotips, Krievijas īpašā civilizācija. Tiesa, kad prezidentam bija jāformulē šī īpatnība, vienīgais, ko viņš varēja pateikt – ir jauki par Krieviju nomirt… Arī sauklis “Krievija ir Putins, un Putins ir Krievija” ir nozagta nacistu formula.

Jau no kara laikiem negatīvi ietonētā piektā kolonna apzīmē visus režīmam nepakļāvīgos, tie arī bieži saukti par ASV algotņiem, nodevējiem, prettautiskiem elementiem, juku sējējiem, kūdītājiem/musinātājiem. Radīti arī jauni apzīmējumi – liberāļi ir liberasti, ukraiņi kļuvuši par ukriem, ukrašistiem, Eiropa ir geiropa.

Režīms plaši izmanto eifēmismus – robežu atvirzīšana vai teritorijas paplašināšana apzīmē kaimiņu iekarošanu. Lidmašīnas un helikopteru avārijas Krievijā ir cietās piezemēšanās, ārzemēs – katastrofas.

Plaši izmantoti kontrasti un pretstati saturā, nomelnojot vai noniecinot pretinieku, attaisnojot savu rīcību. Krievija – lielvalsts, ģeržava, liela, nesalaužama, pasaules glābēja, īpaša civilizācija, uzvarētāja, tai vienmēr taisnība, ar stipru un nemainīgu morālo kodu pret Rietumu materiālismu un deģenerāciju, tās prezidents sācis jaunu ēru pasaules attīstībā. Toties Ukrainā pie varas ir fašisti, banderieši, nacisti, hunta, teroristi, ASV vai vietējo oligarhu algotņi. Mirstošajā un trūdošajā Eiropā valda geji, homoseki, pedofili un citi deģenerāti. ASV Fašingtonā gosdeps (valsts departaments) plāno Krievijas un visas pasaules pakļaušanu, genocīdu, liekuļo, zaimo. Orveliskajā jaunvalodā uzbrukums ir aizsardzība, okupantu armija ir laipnie zaļie cilvēciņi, dumpinieki un separātisti ir zemessargi (opolčenci).

Tiesa, rūpīgāk ieskatoties, saskatāmas acīmredzamas pretrunas – federālisms Ukrainā ir vēlams, tāpat kā Katalonijas un Skotijas neatkarība, bet pašā Krievijā apkarojams ar visu bardzību, lai gan šis vārds ir pat valsts nosaukumā. Ja Ukrainas vēlēšanās nobalso 50 procenti iedzīvotāju, tās ir neleģitīmas un ataino cilvēku protestu, ja Krievijas vēlēšanās nobalso 20 procenti, tas liecina par apmierinātību ar pastāvošo kārtību.

Krievijā pašā vismaz vārdos tiek slavētas centriski konservatīvas vērtības, bet ziņās no ārzemēm kā pozitīvi tiek uzdoti labējie vai kreisie radikāļi. Boļševisms tiek nosodīts kā nekrievisks, taču Ļeņina pieminekļu aizvākšana tiek saukta par zaimošanu un izcilās pagātnes apgānīšanu.

Apzīmējumus var strauji mainīt atkarībā no politiskās konjunktūras. Šajā ziņā orveliska transformācija skārusi Francijas Nacionālo fronti – vēl pirms dažiem gadiem Krievijai Lepēna bija fašiste, tagad franču labējā politiķe ir Eiropas veselīgo spēku iemiesojums.

Daži termini un vārdi pēdējā laikā ir mainījuši lietojumu: siloviki – jēdziens, ko agrāk lietoja, runājot par Krievijas militarizēto un KGB aprindu pārstāvjiem, un bija ieguvis negatīvu konotāciju, tagad tas tiek attiecināts uz Ukrainas armiju. Totalitārs režīms var panākt šādu vārdu semantikas pārbīdi, jo monopolizētā informācijas plūsma nodrošina sistemātisku vārdu lietojumu. Ja tas sevi definē par antifašistisku, tad automātiski pretējais viedoklis ir fašistisks.

Šāda lingvistiska programmēšana ilgtermiņā nevar neatstāt iespaidu pat uz nobriedušiem cilvēkiem. Ne velti Viktors Klempe­rers “Trešās impērijas valodā” norādīja, ka arī pats nav spējis izvairīties no nacistu jaunvalodas. Cilvēks, kas nedomā, šo valodu uzsūc kā sūklis. Par to liecina arī Latvijas interneta komentāri, kuros sistēmiski tiek atkārtota Krievijas jaunvaloda – tas attiecas gan uz interneta krievvalodīgo “troļļu” armiju, gan uz neapzinātiem lietotājiem.

Kad ideoloģiskā cīņa pāriet neatgriezenisko punktu, arī otrai pusei jāpieņem šie spēles noteikumi un jāspēlē pretī. Ne velti Otrā pasaules kara laikā arī Anglijā un ASV izveidoja koncentrācijas nometnes, tika internēti vācieši un japāņi, bija plaša cenzūra un propagandas kampaņas. Varbūt tieši to Putins vēlas, jo tad pasaule atbildīs viņa izpratnei.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. fakti=krievu piepludums skaitļi. Atbildēt

  Pēc demogrāfu aplēsēm — kopš Otrā Pasaules kara beigām galīgais migrācijas pieaugums Latvijā bija apmēram 700 000 (tie ir visaugstākie migrācijas rādītāji ne vien PSRS, bet arī visā Eiropā).

 2. taču vairak jarakst par šādām lietām.

 3. Fakti par defektiem Atbildēt

  4 paudzē Pilsonis 19. decembris, 2014 17:37 Atbildēt

  Kad autoram būs dūša arī par psrs kolonistu nelikumīgo atrašano Latvijā runat un par nepieciešamo un noteikti izdarāmo dekolonizaciju, tad viņu cienīšu ne tikai es, bet desmiti tūkstoši mūsējo

  DOMĀJU, KA SIMTI TŪKSTOŠI AR NEPACIETĪBU, AR PAT NAIDU JAU GAIDA NĪSTĀS OKUPĀCIJAS UN TĀS SEKU LIKVIDĀCIJU, KO KATRS VALDOŠO NOVILCINĀŠANAS MĒNESIS TIKAI PASTIPRINA

  • paga, paga, kāpēc šim autoram šai rakstā būtu jāraksta arī par kolonistiem. Piekrītu, ka kolonisti ir problēma. Bet tikpat labi varētu prasīt, lai šis valodnieks šajā rakstā runātu par cenām, vai Domburšovu. vai Āboltiņu, vai Ulmani. Visam sava vieta.

 4. Paldies autoram par rakstu! Reti gadās lasīt tik labu situācijas analīzi. Vēlreiz paldies! Jau sāku gaidīt nākošo ! Priecīgus Ziemassvētkus un laimīgu Jauno gadu!

 5. diemžēl nacionāliste Lepēna tiešām ir Eiropas veselīgo spēku iemiesojums. Pagaidu koķetēšana ar Putinu neko nenozīmē.

 6. Liberasti nav nosodāms, jo skan labāk nekā rietumu libtards.
  Vispār raksts ir labs.

  Bet Rietumos liberasti uzkonstruējuši vārdu homofobs. Kas to lieto, tas pozicionē sevi par homofašistu.

  • jāsaka, ka Rietumu libtardu neomarksistu newspeak nemaz daudz neatpaliek no Kremļa. Tas pats “rasists”, ko konstruēja masu slepkava Trockis, tas pats fašists, ar ko kreisie apzīmē visus nacionālistus.

 7. …..Ne velti Otrā pasaules kara laikā arī Anglijā un ASV izveidoja koncentrācijas nometnes, tika internēti vācieši un japāņi,…..
  ==========================================
  От этого шага местный режим, с коричневым оттенком ,удерживает только отсутствие команды из обкома.

 8. Kad autoram būs dūša arī par psrs kolonistu nelikumīgo atrašano Latvijā runat un par nepieciešamo un noteikti izdarāmo dekolonizaciju, tad viņu cienīšu ne tikai es, bet desmiti tūkstoši mūsējo

 9. 4 paaudzē Pilsonis Atbildēt

  Labi, ka no katra sliktuma ir savi labumi, mankurti no kremļa atbalstītājiem vai bailīgiem neitrāļiem, nu daudzi spiesti vervelēt “patriotiski” jūtot pārmaiņas pasaules politiskajās peripertijās un gribot palikt pie siles un amatos steigšus top lielaki katoļi pat pāvestu! Bet raksts labs, visai precīzs.

 10. Lielisks raksts, paldies.

 11. Andrejam Veisbergam Atbildēt

  Liels paldies. Labo darbu turpināt.

  • Tiešām paldies! Gaidām kaut ko līdzīgu arī par Rietumu pasauli sagrābušiem un politkorekto jaunrunu ieviesušiem kultūrmarksistiem, ne ar ko ne labākiem par putinistiem.

 12. Ja cilvēks ir domājošs, tad nekādi zombētāji viņam neko nepadarīs. Diemžēl, lielākai cilvēku daļai domāt ir slinkums, tāpēc viņi kā aksiomas pieņem to, ko stāsta citi un atkārto kā papagaiļj jeb mūsdienu valodā – troļļi. Par “pūstošo kapitālismu” rakstīja jau Ļeņins. Tā nu tas pūst jau vairāk nekā simts gadus un joprojām nav sapuvis. Toties troļļiem tā jau ir mantra. Ja Latvijas izglītības sistēmao mūsu vēsture visu šo laiku nebūtu mazsvarīga lieta, ko var mācīt tikai tā – starp citu, tad troļļus varētu uz pirkstiem saskaitīt. Diemžēl, Latvijā viss kā parasti notiek pēdējā brīdī un lēnāk nekā pie kaimiņiem.

 13. Ja valsts vadītājs uzskata ka viņa valsts apbruņotu pilsoņu došanās uz citu valsti lai veicinātu valsts vardarbīgu sadalīšanu un bruņotu pretestību šīs valsts armijas dislokācijas manevriem,tad rodās jautājums par šādu vadītāju bīstamību pārējai pasaulei.Ko šāds vadītājs darītu ja Pleskavas gubernātors aizliegtu Krievijas armijai uzturēties un pārvietoties guberņas robežās?

 14. pikrītu!latviešu tagat ta runa ,sezons,velosipeds,telefons ,pa lielu ,diaspora,….

  • Veel cita lieta: nevajaga tikdaudz lasiit krievu aviizes un krieviski runaat ar meeru. Citaadi latvieshu valodaa ievieshaas krieviskas izteiksmes formas,. Es zinu, ka rietumos Latv. enciklopeedijas Redaktors panjeema par paliidzi valodnieci no Latvijas un vinjam bija valodas jautaajumos biezhi ciinja ar sho skoloto sievieti.

 15. Man liekas, ka jasit pretī – ja putinists tevi sauc par fašistu, tad sauc viņu par fašistu. Tā artī ziņāsd vajadzētu laist — fašistiskajā Krievijā, fašistu vadonis Putins šodien sniedza preses konferenci – nu nemaz nav slikti.

 16. Burvīga lasāmviela. Jāatzīst kremļa troļļu armija strādā vareni. Nekrievam tas varbūt nepielīp, bet vidēju krievu dršvien ķer dziļi viņa īpašājā dvēselē.

 17. Superraksts, protams, krieviski viss skan daudz iespaidīgāk kā latviešu tulkojumā. Nebūtu krievu propogandas normālie cilvēki Krievijā pat nezinātu, kas noticis Ukrainā… brauktu pie radiem un draugiem ciemos. Bet ko nu

 18. Un No Rietumu puses mees netiekam zombeeti !! tikai nevajag !!No abam puseem zombeeshana juutama !! taakaa beidziet vainot 1 vai otru pusi !!

  • Rietumos mēs paši integrējamies, bet no Austrumiem tiekam zombēti…Vot takije pirogi, troļļuk!

  • kadu zombēšanu tu jūti no rietumiem? dodi piemeru..
   atceries, Krievijas propagandā tiek stastīti meli cilvēkiem tas ka Putins stastija ka tie nebija krievu zaldāti Krimā, un tagad stast ka tie nav krievu zaldāti Ukrainē… bet paga paga, tiko tagad atkal Putins main savus patarus un šodien press konfrencē teica ka tie ir brivprātigie kas nesaņem algu.. bet nez kapēc kritušos krievu zaldatu mātes stast parvisam ko citu.. kritušo zaldatu mātem krievijas varas iestades stast ka vinu kritušais dels tika nogalināts treniņu avarijā. un tad visiem 1000 krievu zaldātu ģimenēm tiek lieti visādi meli. to ka viņu deli Krievu karaviri taču pateica saviem senčiem pirms došanas uz krimu —– krieviem sanāk labi ta zombēšana seviški latvijā. Krievu izcelsmes cilvēks kas dzivo krievu medijas telpā pat nav pamanijis ka vinam tiek lieti meli pec meliem un tagad nabaga sančez ir neizpratnē,. aiztavot putina melus jo nabas neko citu nezin.
   Sančez, you should go, no! you should run to the nearest hospital.. you need pills, you need de-programing… it’s ok, we understand your types, 50 years of communist terror and propaganda during the soviet Union period and now 20 more years of the same has had it’s toll.. and you are one prime example.

 19. Эй вы, языковеды и нейропрограммисты! Вы на себя посмотрите и на свою собственную пропаганду. Сами такие же и делаете тоже самое. Точно также навешиваете ярлыки и шаблоны. Вам, значит можно, а другим – нельзя! Забавно получается….

  • козленок в молоке Atbildēt

   Вы, товарищ, пытаетесь рассуждать о таких вещах, о которых даже понятия не имеете. Латыши не могут зомбировать русских, поскольку русские и латышские зомби – существа совершенно разной природы и произошли от разных инопланетян. Предки русских прилетели с планетной системы Ригеля, а латышей – с Веги. Предки англичан прилетели с Арктура… Ну и так далее. При желании сами можете вычислить, откуда кто прилетел. Вот вы, скорее всего, русский. А вы пробовали хоть раз зазомбировать француза, немца или англичанина? Я уж не говорю об американцах, которые вообще произошли от инсектов, а не от гуманоидов… Так что не читайте газет, любезнейший. Никаких – ни русских, ни латышских. Врут все. 😉

 20. Interesanti ir tas ka šo tēmu es jau brīdināju kādus četrus gadus atpakal savos komentāros, jo citas auditorijas man vienkārši nav. Šo izstrādāto VDK paspārnē un pārņemto FDD sauc par NLP ( neiro linvistiskā programēša). JA nemaldos pat pie mums Rīga ir dažas FDD organizetas firmas, kas pieņem klausītajus šajos kursos. Tajos kursos ņemuši arī daži no tautas partijas biedri. SAvstarpejās cilveku komunikācijas, biznesa jautajumos. Skan ļoti nevainīgi. Pielietojot neiro-hipnozes formulas par tēmu, klausītāja zemapziņa tiek ievadīta vajadzīga informācija vai rīkojumi.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+