Pasaulē
Citur

Kremlis ieslēdz atpakaļgājienu0


Latvijas žurnāliste Sanita Jemberga (no kreisās), programmas “Nekā personīga” producente Arta Ģiga un Latvijas Televīzijas redaktore Anna Platpīre vakar piedalījās Latvijas Žurnālistu asociācijas rīkotajā piketā Rīgā pie Krievijas vēstniecības, lai atbalstītu Krievijā aizturētā Rīgā izvietotā interneta izdevuma “Meduza” žurnālistu Ivanu Golunovu.
Latvijas žurnāliste Sanita Jemberga (no kreisās), programmas “Nekā personīga” producente Arta Ģiga un Latvijas Televīzijas redaktore Anna Platpīre vakar piedalījās Latvijas Žurnālistu asociācijas rīkotajā piketā Rīgā pie Krievijas vēstniecības, lai atbalstītu Krievijā aizturētā Rīgā izvietotā interneta izdevuma “Meduza” žurnālistu Ivanu Golunovu.
Foto: Zane Bitere/LETA

Krievijas pētnieciskā žurnālista Ivana Golunova arests izraisījis bezprecedenta atbalsta akciju Krievijas presē, valsts ietekmīgākajiem laikrakstiem “Kommersant”, “Vedomosti” un
“RBK” pirmdienas izdevumos pirmajā lapā paziņojot “Es esmu/mēs esam Ivans Golunovs”. Bažas par Krievijas žurnālista aizturēšanu izteikušas ES un ASV amatpersonas.

Krievijas iekšlietu ministrs Vladimirs Kolokoļcevs vakar paziņojis, ka pieņemts lēmums aizturēto “Meduza” žurnālistu Ivanu Golunovu atbrīvot no mājas aresta un izbeigt krimināllietu, jo nav pierādīta viņa vaina. Ministrs arī pavēstīja, ka no amata atstādināti tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, kas nodarbojās ar Golunova lietu. Pret policistiem, kas aizturēja žurnālistu, uzsākta pārbaude.

Pētīja darījumus dzīvokļu tirgū

Krievijas varas iestādes sadūrušās ar nopietnu pretsparu sakarā ar žurnālista Golunova arestu it kā par narkotiku apriti. Krievijas žurnālistu kopiena un pat ar Kremli saistītas amatpersonas apšauba apsūdzības pamatotību un aicina atbrīvot žurnālistu. Saduroties ar nepieredzēti plašu solidaritātes kampaņu, Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka “ir svarīgi atzīt kļūdas un neatkārtot tās”, vienlaikus aizstāvot valsts tiesībsargāšanas iestādes. Krievijas trīs ietekmīgāko laikrakstu virsraksti atveidoja saukli “Es esmu Čārlijs”, kas parādījās franču žurnālā “Charlie Hebdo” pēc teroraktiem Parīzē 2015. gadā, atzīmē aģentūra AFP.

Trīsdesmit sešus gadus vecais pētnieciskais žurnālists Ivans Golunovs, kura darba devējs ir Rīgā izvietotā tīmekļa ziņu vietne “Meduza”, bija apsūdzēts narkotiku izgatavošanā un izplatīšanā. Viņam var tikt piespriests cietumsods līdz 20 gadiem, taču žurnālista advokāti apgalvo, ka narkotikas viņam “piesviestas”. Viņa kolēģi uzskata apsūdzību par iebiedēšanas mēģinājumu, kas saistīts ar viņa profesionālo darbību. Golunovs veicis plašu pētījumu par šaubīgiem darījumiem dzīvokļu tirgū Maskavā, kā arī Rīgā, kur līdzdarbojušās vairākas bankas, tajā skaitā Rietumu banka.

Trīs redaktori solidarizējas ar Golunovu

Avīžu speciālizdevumi ar solidaritātes apliecinājumu tika ātri izpārdoti, atzīmē laikraksts “The Moscow Times”. Laikrakstu “Kommersant”, “Vedomosti” un “RBK” īpašnieki ir privātpersonas, pret kurām tiek veikts arvien lielāks spiediens valdības nostājas ievērošanā. Krievijas prezidents Vladimirs Putins savas valdīšanas 20 gados ir apklusinājis vairākumu savu kritiķu un centies nosmacēt preses brīvību. Trīs Krievijas vadošie laikraksti vēl nebijušā solidaritātes pasākumā iznāca ar vienādiem virsrakstiem un pieprasīja detalizēti izmeklēt policijas darbības Ivana Golunova aizturēšanā.

“Es uzskatu, ka šajā situācijā ir ļoti būtiski jebkuram civilizētam laikrakstam rīkoties un apliecināt solidaritāti ar Ivanu, pret kuru izvirzītās apsūdzības ir ļoti apšaubāmas,” intervijā laikrakstam “The Moscow Times” paziņojis avīzes “Vedomosti” izpilddirektors Gļebs Prozorovs.

“Tas (vienāda virsraksta izvēle) bija spontāns lēmums, ko bija pavisam viegli saskaņot, jo to pieņēmām mēs, trīs redaktori, kas pazinuši viens otru ilgu laiku,” “MT” teica “RBK” galvenais redaktors Igors Trosnikovs. “Šī krimināllieta ir smieklīga un, visdrīzāk, saistīta ar Golunova darbu,” uzskata Trosnikovs. “Mums bija būtiski uzsvērt, ka šī problēma ir plašāka nekā konkrētais arests.”

LA.lv