×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
18. marts, 2014
Drukāt

Kremlis tēmē uz Moldovu (11)

Foto - Scanpix/RIAFoto - Scanpix/RIA

Moldova aicina ES pēc iespējas ātrāk parakstīt asociācijas līgumu. Ukrainas apgabalā Krimā aizvadītajā tā dēvētajā referendumā 97 procenti cilvēku esot nobalsojuši par apgabala pievienošanos Krievijai. Balsošanā varēja piedalīties visi – ­
gan Krimas iedzīvotāji, gan tādi interesenti, kuriem nebija pat pases. Krievijas agresija pret Ukrainu apliecina, ka Maskava vairs nebaidās izmantot ne tikai ekonomisko un politisko spiedienu uz savām kaimiņvalstīm, bet arī militāru uzbrukumu, lai panāktu savus stratēģiskos mērķus. Un ne ASV un vēl jo mazāk Eiropas Savienībai nav pa spēkam iebilst Krievijas agresijai pret kaimiņvalstīm.

Brīdina par Krievijas provokācijām


Kaut arī šobrīd starptautiskās sabiedrības nedalīta uzmanība ir pievērsta Ukrainai, par Krievijas agresiju baidās arī citas Austrumeiropas valstis. Viena no tādām ir Moldova, kura vasarā grasās ar Eiropas Savienību parakstīt politiskās asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu. Tādu pašu līgumu, kuru Viktors Janukovičs neparakstīja un kura dēļ, Kijevā aizsākās vērienīgas protesta akcijas, kas beidzās ar prezidenta gāšanu, kam sekoja Krievijas armijas ienākšana Ukrainas teritorijā.

Maskava kategoriski iebilst pret Moldovas tuvināšanos ES. Jau pērnajā decembrī par gaidāmajām provokācijām Moldovu brīdināja ASV valsts sekretārs Džons Kerijs. “Visu šo darbību mērķis būs panākt to, lai Moldova neparaksta līgumus ar ES, kā arī ietekmēt rudenī gaidāmo vēlēšanu rezultātus,” paziņoja Kerijs. “Saspringtā situācija Krimā ir drauds visa reģiona drošībai. Situācijas tālāka attīstība Moldovai radīs jaunas problēmas un draudus – gan tiešus, gan netiešus,” intervijā ziņu aģentūrai “Reuters” skaidroja Moldovas premjerministrs Jurijs Ļanke. Viņš norādīja, ka Krimas precedents var ar jaunu sparu uzjundīt separātismu Moldovai piederošajā Piedņestrā, kuru kopš deviņdesmito gadu sākuma okupējusi Krievija. Tur, pēc 2004. gadā veiktās tautskaites datiem, dzīvo aptuveni 168 tūkstoši etnisko krievu, kas ir 30 procenti no kopējā Piedņestras apgabala iedzīvotāju skaita. Apgabalā jau šobrīd atrodas vairāk nekā divi tūkstoši Krievijas armijas karavīru, kuri apsargā Piedņestrā esošās ieroču noliktavas.

Turpinājums 
sekos Gagauzijā?


Raidsabiedrības “Brīvā Eiropa” interneta vietne norāda, ka Krievija līdzīgu okupācijas scenāriju kā Krimā varētu izmantot arī Moldovas autonomajā apgabalā Gagauzijā. Tur jau 2. februārī notika referendums, kuru Moldovas valdība atzina par pretlikumīgu, bet kurā apgabala iedzīvotāji nobalsoja par ciešāku attiecību veidošanu ar Krievijas muitas savienību, nevis ES. Šī tā dēvētā referenduma rezultātus savā priekšvēlēšanu kampaņā varētu izmantot šobrīd opozīcijā esošā Komunistiskā partija, kura ir par ciešāku sadarbību ar Krieviju, nevis ES, un par kuru saskaņā ar sabiedriskās domas aptaujām šobrīd būtu gatavi balsot 35 procenti Moldovas iedzīvotāju.

Moldovas politiskie apskatnieki norāda, ka valstij, tuvojoties brīdim, kad tai jāparaksta līgums ar ES, var nākties saskarties arī ar ekonomisko spiedienu no Krievijas. Tas attiektos gan uz gāzes piegāžu traucējumiem, gan Moldovas vīna, kā arī augļu un dārzeņu tirdzniecības liegumiem Krievijā. Liegumu radīto ekonomisko seku dēļ varētu pieaugt Kremlim simpatizējošās Komunistiskās partijas popularitāte. Tāpat Maskava spiediena izdarīšanai uz Moldovu varētu izmantot arī lielo skaitu moldāvu strādnieku Krievijā. 2012. gadā Krievijā strādājošie Moldovas iedzīvotāji uz savu dzimteni pārskaitīja aptuveni miljardu dolāru. Ja Krievija izraidītu šos strādniekus, tas radītu nopietnas ekonomiskās grūtības. Tiesa, ES drošības politikas izpētes institūta analītiķis Niko Popes­ku sarunā ar radio “Brīvā Eiropa” norādījis, ka pēdējos gados Moldovai izdevies pārorientēt savu tirdzniecību uz ES. Tā tagad ir valsts galvenais ekonomiskais partneris.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. primitīvajam krievam Atbildēt

  Krievija ir tik atpalikusi valsts tieši tādēļ, ka ta nodarbojas ar 19.g.s. imperiālismu drīzāk ka savas etniskās Krievijas attīstību.

 2. “Русские – потомственные рабы”

  Глава московского землячества крымских татар Эрнст Кудусов публично назвал русских “потомственными рабами”. Соответствующее заявление Кудусов сделал в ходе своего выступления в эфире Общественного телевидения России.

  Отвечая на вопрос ведущего, насколько Крым, по его мнению, политически разделён между “русскоязычной” и крымско-татарской частями населения, Кудусов заявил: “Нам придётся немножечко обратиться к истории. Во-первых, крымско-татарский народ – это коренной народ. Во-вторых, он репрессированный. То есть, в 1944 году там ни одного крымского татарина не осталось. Сталин решил уничтожить крымских татар потому, что это не раболепствующий народ, он никогда не знал рабства. А Сталин привык управлять рабами. Поэтому ему очень нравились русские – бывшие рабы, потомственные рабы. Тысячелетнее рабство, ничего тут не сделаешь”.

  • Putinskas kazakam Atbildēt

   Latviešu valodas mēdijos uzbāzties ar daudziem nesaprotamo kirilicu ir **. Speak white, my friend!

 3. Mīlēsim savu zemi Atbildēt

  Skumīgi, bet ir daļa krievu, kuri pēc PSRS sabrukšanas turpināja Krievijas piekopto staļinisko politiku, pieprasīja krievu valodu kā vienīgo valodu okupētajās zemēs un dzīvojot Krievijas staļiniski informatīvajā telpā, kļuva par nepanesamu slogu savām kaimiņu tautām. Ja viņi nevēlas cienīt valsti, kurā viņi ieradušies, tad viņiem jāatgriežas savā plašajā dzimtenē, jārūpējas par to un jāpārstāj kurināt naidu starp tautām un jāpārstāj iekarot kaimiņu zemju teritorijas.

 4. Jurmalai ,Jus te neviens netur ,brauciet uz savu roginu.

 5. Tagad tas tā turpināsies, kamēr rietumu politiķi gļēvi noskatīsies, kā padomju ** atjauno savu civilizācijas ** un ietekmi pār mazajam valstīm. Pēc Piedņestras tiks pilnībā okupēta Gruzija un visas trīsd Baltijas valstis. Zinot, uz ko ir spējīgi padomju **, naivi būtu cerēt, ka viss beigsies mierīgi.

 6. pec tam karta Daugavpilij, Rigai ,Jurmalai.

 7. Veiksmi Krievijai !
  Iesaku visiem apvienoties,lai ietu uzbrikuma pret ASV demagogiju.
  Cik var lasit sho murgu ko mums stumj ausis gan prese,gan televizija.

  • Labi, ka avīzi lasa arī krievi, tad jau varbū pienāks brīdis kad arī kaut ko spēs saprast no pasaules lietām.

 8. Vai tad Eiropa un ASV vēl nav izpratušas Krievijas impērisko politiku: vispirms ar spēku pakļauj valstis tās pierobežā, tad ieplūdina tur savus iedzīvotājus, kuri tur nodzīvo vienu paaudzi un tad jau nākošā
  paaudze prasa sev VARU un PRIVELĒĢIJAS šajā satelītvalstī. Tālāk Krievija uzmetas par šo “tautiešu” aizstāvi un anektē šo teritoriju, kā tas nupat notiek Krimā un iepriekš notika Moldovā, Grūzijā, bet agrāk – Baltijas valstīs. Krievi ir izstrādājuši priekš sevis unikālu kolonizācijas politiku – vienīgo tādu pasaulē!

 9. Tieši par tēmu! Atbildēt

  Ernis Purnis 17.03.2014 23:06

  Uz klaju vardarbību un militāru agresiju jāatbild adekvāti, nevis jāimitē aktīvu protestu darbību un jābiedē agresoru lāci ar medus podu. Pie tam ar neefektīvām un nesaprotami daļējām ekonom. sankcijām (pašu vaininieku- kremļa fīreriņu un tā bonzas pat neskarot) un tā tikai šādu agresoru vēl vairāk iedrošinot!

  Atbildei uz iebrukumu Krimā bija uzreiz jāapbruņo ar modernāko tehniku un ieročiem Ukrainas armijas brīvprātīgos, jādod teh, speciālistus, mutiski –slepeni jāizvāc no Krimas visus Ukrainai lojālos iedzīvotājus un tad jādod īss termiņš Ukrainas valsts teritorijā Krimā iebrukušajiem teroristiem, lai izvāktos. Tad jānoklāj ar raķetēm visas iebrukušo teroristu un krievu “pašaizsardzības” vienību pozicijas un bāzes vietas un papildus arī gaisa spēkiem jābombardē visas iespējamās svešās valsts agresoru-teroristu bandu atrašanās vietas. Un tikai tad varētu sākt jau auglīgas pārrunas ar kremli, vienlaicīgi ar ieviestām ASV un ES ekon.sankcijām! Tā darītu patiesi agresoru apturēt griboši mieru sargājošie spēki pasaulē ! Bet šobrīd izskatās, ka ir slepens nodoms “uzbarot”, iedrošināt kremļa diktatoriņu kaut mazam 3 Pasaules kariņam un tā nodrošināt augsni jaunai pasaules valstu un teritoriju pārdalīšanai!
  2

Draugiem Facebook Twitter Google+