×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
18. marts, 2016
Drukāt

Kremlis virza Kadirovu (5)

Foto - LORD-095/ INSTAGRAMFoto - LORD-095/ INSTAGRAM

Tīmeklī ievietots Kadirova attēls ar agresīvu suni un parakstu: "Tarzānam (tā sauc Kadirova suni) zobi niez [ķerties pie opozīcijas līderiem]."

Tarzānam niez zobi

Gandrīz katru mēnesi Čečenijas vadonis Ramzans Kadirovs izraisa kādu skandālu. Janvārī ar viņa ziņu tīmeklī tika ievietots Kadirova attēls ar agresīvu suni un parakstu: “Tarzānam (tā sauc Kadirova suni) zobi niez [ķerties pie opozīcijas līderiem].” Februārī Kadirovs ievietoja tīmeklī opozīcijas līdera Mihaila Kasjanova foto šautenes tēmēklī. Martā opozīcijas aktīvistu un žurnālistu grupa tika piekauta kaimiņos esošajā Ingušijas Republikā, un uzbrucēji esot bijuši čečeni no Kadirova personiskās gvardes, raksta avīze “The Moscow Times”. Uzbrukums Ingušijā nepalika federālo varas iestāžu nepamanīts. Krievijas prezidents Vladimirs Putins personiski deva rīkojumu Iekšlietu ministrijai atrast un sodīt vainīgos, taču nav noslēpums, ka Čečenijā likumus lemj un sodus nosaka tikai Kadirovs. Čečenijas valdnieks piedraudējis ar pretdarbību Krievijas tiesībsargāšanas iestāžu darbiniekiem, kas mēģinājuši notvert likumpārkāpējus Čečenijas teritorijā.

Kadirovs draudējis Krievijas liberālajiem opozicionāriem, kurus nodēvējis par “šakāļiem”, “tautas ienaidniekiem” un citiem apzīmējumiem, kas atsauc atmiņā Staļina terora laikus.

 

“Putina kareivja” bravūra

Kadirova prezidentūras termiņš beidzas 5. aprīlī, un viņam noderētu Putina atbalsts, lai uzvarētu septembrī paredzētajās vēlēšanās. Daži analītiķi izteikuši pieņēmumus, ka Kadirova pēdējā laika izlēcieni varētu negatīvi ietekmēt viņa izredzes, turklāt Putins līdz šim nav publiski izteicies par Kadirova atkārtotu iecelšanu amatā. “Tas ir visai neparasti,” uzskata opozīcijas politiķis un Kadirova ass kritiķis Iļja Jašins, “jo Putins parasti paziņo par amatpersonu apstiprināšanu vairākus mēnešus pirms termiņa beigām.” Pēc Jašina teiktā, Putins esot atteicies tikties ar Kadirovu, padarot Kremļa vietvaldi Čečenijā nervozu.

Atsaucoties uz labi informētu avotu Kremļa administrācijā, “The Moscow Times” raksta, ka pirms divām nedēļām Kadirovs saņēmis oficiālu apstiprinājumu, ka viņš saglabās Čečenijas vadoņa amatu. “Nav šaubu, ka Kadirovs tiks apstiprināts atkārtoti,” apliecinājis arī cits avots Kremļa aprindās.

Marta sākumā Kadirovs bija izteicies, ka viņš varētu nekandidēt uz otru prezidentūras termiņu, piebil­stot, ka, būdams “Putina kareivis”, viņš piekritīšot jebkuram lēmumam par savu nākotni.

Jau tad analītiķi teica, ka tā ir bravūra, kas drīzāk jāvērtē kā Kadirova mudinājums Putinam pasteigties ar sava atbalsta apliecinājumu. Tagad avots Krievijas valdības aprindās apstiprinājis, ka Kadirovs nekad nav apsvēris aiziešanu no prezidenta amata un noteikti būtu zinājis, ja pastāvētu plāns viņa aizvietošanai.

 

Saglabā saikni ar Kremli

Lai gan Krievijas medijos izteikti pieņēmumi, ka Kadirova attiecības ar Putinu ir pasliktinājušās pēc Borisa Ņemcova slepkavības, kurā apsūdzēti čečeni, tajā skaitā no Kadirova personiskās gvardes, Čečenijas vadonis joprojām saglabā ciešu saikni ar Kremļa amatpersonām. Turklāt mēģinājums aizvietot Kadirovu varētu uzjundīt jaunus nemierus Čečenijā, kur viņš ar dzelzs dūri valda jau desmit gadus, un destabilizēt stāvokli Ziemeļkaukāzā. Analītiķi atzīmē, ka “Kadirova projekts” iederas Putina plānā. “Kadirovs ir čečenu nomierināšanas simbols pēc kara, kas veicināja Putina nokļūšanu Krievijas prezidenta amatā. Šī kara izbeigšana ir Putina galvenais panākums. Ja viņš atlaiž Kadirovu, viņš noliedz paša panākto,” intervijā “MT” teica Maksims Ševčenko, tīmekļa vietnes “Kavpolit.ru” redaktors. “Diemžēl Kadirova atstādināšana šobrīd nav iespējama,” atzīst Igors Kaļapins, Spīdzināšanas nepieļaušanas komitejas vadītājs, kurš pārstāv vienu no retajām cilvēktiesību aizstāvības organizācijām, kas vēl darbojas Čečenijā. Viņaprāt, lai atlaistu Kadirovu, vispirms būtu jāpārveido varas sistēma, kas prasītu vairākus gadus, – ar noteikumu, ja kāds to vispār gribētu darīt, un šobrīd liekas, ka tā nav.

Kadirovs vārdos un darbos apliecinājis, ka jebkāda iejaukšanās no ārienes viņa pārvaldītajā teritorijā būtu problemātiska. “Kad federālo tiesībsargāšanas iestāžu pārstāvji ieradās Čečenijā, lai nopratinātu aizdomās turamos, viņus apturēja Kadirova kaujinieki,” intervijā “MT” teica analītiķis Dmitrijs Oreškins. Kremlis negrib meklēt kašķi ar čečenu vadoni, kurš apgalvo, ka viņa pakļautībā ir 70 000 bruņotu kaujinieku, no kuriem 20 000 viņš varot sapulcināt dažu stundu laikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Esmu par To lai tur valditu Kadirova kungs Atbildēt

    Cman vun$ patik.

  2. Lielais pūtiņš un mazais kadiroviņš –
    Lielais skujs un mazais skujiņš.

  3. Jā kāds domā, ka Kadirovs spēlē savu, neatkarīgu no Pu, lomu, tad viņš stipri maldās. Kadirovs ir Putina piesega. Ja sāks visi striķi trūkt, Kadirovs būs tas, kas pie visa vainīgs. Tāpēc viņš darīs visu lai Pu nepazūd. Kadirova kaujenieki spēlē arī kaut kādu lomu tajā Islama valstī. Viņš gan apgalvo, ka tur atrodās viņa izlūki, bet domāju ka saites ir daudz dziļākas un ilgākas. Tāpēc jau tik jocīgi Krievija apkaro IV Sīrijā.

  4. Nu, tas Kaukāzu aitu suns ar vienu kodienu sprandu apgriezīs otrādi. Šķirne kalnos gana aitas un sargā tās no vilkiem un citiem plēsēju uzbrukumiem. Bet nonākot maza locekļa īpašnieka rokās, šīs šķirnes suņi paliek bīstami arī cilvēku dzīvībām.

Draugiem Facebook Twitter Google+