×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
21. augusts, 2014
Drukāt

Kremlis žmiedz blogerus (2)

Foto - ScanpixFoto - Scanpix

Krievijas varas iestādes aktīvi ķērušās klāt arī pēdējā vārda brīvības bastiona likvidēšanai valstī. No augusta ikvienam tā dēvētās interneta dienasgrāmatas rakstītājam jeb blogerim, kura interneta vietnes lasītāju skaits dienā pārsniedz trīs tūkstošus, par komunikācijas jautājumiem atbildīgajai Krievijas valdības iestādei “Roskomnadzor” ir jāuzrāda savs īstais vārds un kontaktinformācija. Krievijas valdība paskaidrojusi, ka šāds likums pieņemts, lai no tīmekļa izņemtu “neprecīzu vai apmelojošu informāciju”. Pret tiem, kuri atteiksies reģistrēt savu blogu, Krievijas varas iestādes varēs sākt krimināl­izmeklēšanu.

Slēpsies aiz simbolisma


Krievijā, kur tradicionālie mediji – laikraksti un televīzijas kanāli – atrodas stingrā valdības pakļautībā, interneta blogi ir teju vienīgā vieta, kur iedzīvotājiem iegūt cenzūras neapstrādātu informāciju. Šā iemesla dēļ Krievijas blogosfēra ar katru gadu aizvien audzējusi savus apmērus. Krievijas sociālo tīklu pētniece Oļesja Koļcova norāda, ka Krievijā aktīvi ir aptuveni 85 miljoni blogu. “Krievijā blogi kalpo par nopietnu atskaites punktu Krievijas izglītotajai sabiedrības daļai, kura meklē neatkarīgus informācijas avotus. Tādējādi blogosfēra darbojas kā masu medijs,” šogad publicētajā pētījumā par Krievijas blogosfēru “Mapping The Public Agenda with Topic Modeling: The Case of the Russian LiveJournal” rakstīja Koļcova. Viņa arī raksta, ka Krievijas desmit ietekmīgākajiem blogeriem, kuri savu blogu izveidojuši uz interneta servera “LiveJournal”, ir vidēji 20 tūkstoši sekotāju. “Aptuveni tikpat liela ir vidēja Krievijas laikraksta tirāža,” atzīmē Krievijas interneta pētniece.

Apzinoties, ka interneta blogosfēra līdz šim piedāvājusi no Kremļa propagandas mašinērijas uzspiestā redzējuma krietni atšķirīgāku skatījumu uz sabiedriskajām un politiskajām norisēm, Krievijas valdība šā mēneša sākumā sāka savilkt cilpu arī ap valstī ietekmīgākajiem blogeriem. Krievijā ir vairāki tūkstoši blogeru, kuru ierakstus dienā izlasa vairāk nekā trīs tūkstoši cilvēku un kuriem šā iemesla dēļ tagad jāreģistrējas Krievijas valdības iestādē “Roskomnadzor”. Augusta pirmajās nedēļās savus blogus reģistrējuši vairāk nekā pieci simti cilvēku. Taču vairākums aktīvāko blogotāju un Kremļa opozicionāru paziņojuši, ka nesteigsies reģistrēt savas interneta vietnes. “Valsts konstitūcija atļauj viedokļu brīvu paušanu bez jebkādas to reģistrēšanas,” sarunā ar ziņu aģentūru “Bloomberg” sacīja Krievijas blogeris un interneta aktīvists Antons Nosiks.

Putina kritika – 
ekstrēmistisks 
materiāls


Krievijā pieņemti arī citi mēri interneta brīvības ierobežošanai. Jau kopš februāra valdībai ir tiesības ar tiesas rīkojumu slēgt ikvienu interneta vietni. Atliek tikai saņemt Krievijas ģenerālprokuratūras atzinumu, ka attiecīgajā interneta vietnē tiek publicēti “ekstrēmistiska” rakstura materiāli. Pēc šā likuma par “ekstrēmistiskiem” materiāliem jau atzīta opozicionāra Alekseja Navaļnija blogā paustā kritika pret Putinu un publiskotie pierādījumi par Krievijas prezidentam pietuvināto personu korumpētību. Kopš marta Navaļnija blogs ir slēgts.

Bet pirms nepilnām divām nedēļām Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs izdeva rīkojumu, kas liek sabiedriskās vietās esošo bezvadu interneta savienojuma lietotājiem vispirms reģistrēties. Pieeja šiem savienojumiem būs tikai tām personām, kuras sniegs savus personas datus.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nu pareizi ari dara. starpcitu EU ari ir aizliegti “brivi” piejami bezvadu tikli, tas ka latvija valda pilnigs pofigisms un to neviens nekontrole nav raditajs.

  2. cik nepatīkams vērds – blogs.

Draugiem Facebook Twitter Google+