×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
22. novembris, 2012
Drukāt

Krievija aicina Turciju neizvietot raķetes Sīrijas pierobežā

Foto - AFPFoto - AFP

Krievija mudinājusi Turciju neizvietot Sīrijas pierobežā zenītraķešu “Patriot” baterijas, aicinot Ankaru tā vietā izmantot savu ietekmi, lai sekmētu miera procesu bruņotā konflikta izpostītajā valstī.

“Sīrijas un Turcijas robežas militarizācija neapšaubāmi ir satraucoša,” preses konferencē atzina Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Aleksandrs Lukaševičs. Turcijai vajadzētu izmantot savu ietekmi Sīrijas opozīcijā, lai palīdzētu abām pilsoņu karā ierautajām pusēm pēc iespējas ātrāk sākt dialogu, nevis “izrādīt muskuļus un nostādīt šo situāciju uz bīstama ceļa,” viņš piebilda. “Šādi soļi noteikti nevairo optimismu, raugoties no politiskā izlīguma viedokļa,” uzsvēra Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvis.

NATO ģenerālsekretārs Anderss Rasmusens vakar paziņoja, ka alianse saņēmusi oficiālu Turcijas lūgumu izvietot tās pierobežā ar Sīriju zenītraķešu “Patriot” baterijas. “Esmu saņēmis Turcijas valdības vēstuli, kurā pieprasīta raķešu “Patriot” izvietošana,” teikts izplatītajā Rasmusena paziņojumā. “Šāda raķešu izvietošana stiprinātu Turcijas pretgaisa aizsardzības spējas Turcijas iedzīvotāju un teritorijas pasargāšanai. Tas sniegs ieguldījumu krīzes deeskalācijā pie NATO dienvidaustrumu robežas. Tā būs konkrēta alianses solidaritātes un apņēmības demonstrēšana.”

Vācijas aizsardzības ministrs Tomass Mezjērs jau paziņojis, ka līdz decembra vidum mēģinās panākt parlamenta atbalstu militārai operācijai Turcijā. Uzrunājot likumdevējus, ministrs paziņoja, ka valdība “sagatavos mandātu, cik ātri vien iespējams, un stādīs to priekšā Bundestāgam. Mezjērs aicināja deputātus apspriest šo jautājumu ne vēlāk kā decembra vidū – no desmitā līdz 14. decembrim. Mezjērs uzsvēra, ka Turcijas lūgumam ir aizsardzības raksturs, un norādīja, ka Vācijas valdība ir apņēmusies uz to atbildēt pozitīvi.

Turcijas ārlietu ministrs Ahmets Davutoglu Ankarā norādīja, ka raķetes “ir piesardzības pasākums”, kas īpaši domāts aizsardzībai. “NATO misija ir sniegt drošību tās biedriem, kad viens no tiem tiek apdraudēts ar šāda līmeņa robežpārkāpumiem un saskāries pat ar vēl lielākiem riskiem, piemēram, ballistiskajām raķetēm,” norādīja Davutoglu. Būdama NATO dalībvalsts, Turcija ir tiesīga lūgt pārējās alianses dalībvalstis sniegt atbalstu tās robežu aizsardzībā. Nedēļas sākumā Rasmusens atzina, ka “situācija uz Sīrijas un Turcijas robežas ir pamats lielam satraukumam”. “Visi plāni Turcijas aizsardzībai mums ir gatavi. Nepieciešamības gadījumā plāni tiks grozīti, lai nodrošinātu efektīvu Turcijas aizsardzību,” Eiropas Savienības dalībvalstu aizsardzības ministru sanāksmē norādīja NATO ģenerālsekretārs. Tomēr vienlaikus viņš uzsvēra, ka šobrīd netiekot izskatīts jautājums par lidojumu aizlieguma zonas noteikšanu virs Sīrijas. Vismodernākā raķešu “Patriot” modeļa – PAC-3 – baterijas šobrīd ir tikai trīs NATO dalībvalstu – ASV, Nīderlandes un Vācijas – bruņojumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+