×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
18. marts, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Putins negatavojas pilnībā izvest spēkus no Sīrijas (12)

Foto - Krievijas Aizsardzības ministrijaFoto - Krievijas Aizsardzības ministrija

Kad Krievija 2014. gada pavasarī anektēja Krimu, politiskos un militāros analītiķus pārsteidza ne tik daudz pats okupācijas un aneksijas fakts, bet gan veids, kā šī aneksija notika. Cik pēkšņi un nemanāmi Krimā ieradās “zaļie cilvēciņi”, kā sākās cilvēku atbalsta manifestācijas par pussalas pievienošanos Krievijai, kā tika organizēts referendums (ko gan starptautiskā sabiedrība nav atzinusi) un vienlaikus pieņemta atbilstoša likumdošana Krievijas varas struktūrās, kā tika izvērsts propagandas karš – un cik tas viss bija negaidīti, ātri, izlēmīgi, mērķtiecīgi un efektīvi.

Kaut kas līdzīgs vērojams Krievijas politikā Sīrijā. Šeit Krievija pamanījās pārsteigt pasauli pat divas reizes – pagājušā gada septembra nogalē negaidīti nosūtot karaspēku uz Sīriju un pēc pieciem mēnešiem tikpat negaidīti paziņojot par tā atvilkšanu. Vai Krievijai izdevās sasniegt cerētos mērķus Sīrijā? Jā un nē. Kopā ar sava sabiedrotā prezidenta Asada armiju Krievijai neizdevās pilnībā atkarot tās Sīrijas daļas, ko patlaban kontrolē opozīcijas spēki un “Islāma valsts”. Bet varbūt Krievija nemaz to nevēlas? Tagad, kad Sīrijā izsludināts pamiers (kas gan netiek attiecināts uz “Islāma valsti”) un sākušās starptautiskas sarunas par valsts tālāko nākotni, Krievija tur rokās vairākus trumpjus.

Izskatās, ka vienīgais iespējamais Sīrijas tālākās attīstības scenārijs ir valsts sadalīšanās. Ja tas notiek, tad Krievijai draudzīga alavītu (islāma sekta, pie kuras pieder prezidents Asads) valsts izveidotos stratēģiski svarīgā Sīrijas rietumu daļā pie robežas ar Izraēlu un Libānu – labākajā gadījumā ar galvaspilsētu Damaskā, sliktākajā – piejūras pilsētā Latāķijā, kur atrodas Krievijas kara bāze. Turklāt Krievija savus spēkus negatavojas izvest pilnībā, divās kara bāzēs Sīrijā paliek gan karavīri, gan kuģi un lidmašīnas, gan pats iespaidīgākais Krievijas ierocis šajā reģionā – pretgaisa aizsardzības sistēmas “S-400”. Tā sakot, aizejam, lai paliktu.

Faktiski tas būtu protektorāts, kas spētu eksistēt vienīgi ar politisku, saimniecisku un militāru Krievijas atbalstu. Šādu piemēru jau ir daudz – Piedņestra, Abhāzija, Dienvidosetija, tagad arī Donbass. Starp citu, pavisam netālu kaimiņos Sīrijai atrodas turku okupētā Ziemeļu Kipra, par ko pasaule, šķiet, jau pilnībā paspējusi aizmirst. Kas tur daudz ko runāt par 40 gadus veciem notikumiem!

Kas notiks pārējā Sīrijas pīrāga daļā? Ar to tagad lai tiek galā Rietumu sabiedrotie. Un patiesībā nekas labs tur nenotiek. Valsts ziemeļos aizvien skaidrākus apveidus iegūst kurdu valsts, tā radot pamatīgas galvassāpes Turcijai. Valsts centrā saimnieko “Islāma valsts” un Rietumu sabiedrotais – “mērenā opozīcija”, simtiem lielāku un mazāku grupu, kas karo ar Asada režīmu, “Islāma valsti” un dažkārt pašas savā starpā. Es personīgi neticu, ka tās būs spējīgas vienoties par kopīgiem ilglaicīgiem mērķiem.

Sīrijas katls turpinās vārīties, provocējot politisku nestabilitāti tuvākā un tālākā apkārtnē. Iespējams, tieši tas arī ir Krievijas mērķis – destabilizēt Turciju, radīt “islāma revolūcijas” draudus Jordānijai, Saūda Arābijai un Persijas līča valstīm, sūtīt jaunas bēgļu straumes uz apjukušo, nogurušo Eiropu. Turklāt – jo lielāks haoss Tuvajos Austrumos, jo lielākas cerības uz naftas cenas celšanos.

Ieskatoties Krievijas masu medijos, varam lasīt vēl ko citu. Proti, pats lielākais panākums esot tas, ka Krievija atkal sēžot pie viena galda ar ASV un runājot kā līdzīgs ar līdzīgu – atklāti par Sīriju, slepeni, iespējams, par Ukrainu. Atliek vienīgi cerēt, ka “Molotova-Ribentropa” paktam nav vietas modernajā diplomātijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. фашизм не пройдёт.

 2. Varbūt Krievija tikai izvāc savas resursu nokalpojušas lidmašinas,iztaisot no tā vēl politisko kapitālu?

 3. Krievijas mērķis kontrolēt Sīrijas Vidusjūras krastu ir viens ,noslēgt izeju Persijas līča valstu naftas vadiem un Kataras gāzes vadam “pa tiešo” uz Eiropu .Ietekmēt Izraēlu vai Turciju Kremlim nav pa spēkam ,atliek biedēt arābus ar militārā spēka klātbūtni. Par ko Kremlis mēģina nerunāt ,tā ir Islama valsts ietekme uz Ziemeļkaukāzu .Ap 10000 cilvēku no Krievijas karo par Islama valsts izveidi ,ir kauju apgabali kuros runājot krieviski ,uzlidojumos esot nogalinati no 2,5 – 3,5 tūkstošiem no Krievijas nākušo kaujinieku ,bet 6-7 tūkstoši tur joprojām ir. Krievijas mērķis bombardējot Islama valsts veidojumus faktiski ir iebiedēt Ziemelkaukāza un citus potenciālos kaujiniekus .Vai izdodas tas javēro.

 4. Dmitrii Vologdin Atbildēt

  Не статья, а бред.

 5. Paldies dievam, ka mums ir tāds Lorencs, kas pastāsta cik augstā līmenī strādā Krievijas ekspansijas sistēma. Krievu aviācijas aizmūkšanai no Sīrijas nav nekāda sakara ar paveiktiem vai nepaveiktiem mērķiem. Lieta ir pavisam vienkārša, proti, kāds ir piegādājis opozīcijai pretaviācijas ieročus un gudrais krievs uzreiz saprata, ka jālasās lapās jo tik “varenīgu” uzlidojumu mierīgiem iedzīvotājiem vairāk nebūs. Laiks vingrināties kara mākslā ir beidzies. Būs kravas 200 variants un zvaigznītes zīmēt pēkšņi ir apnicis. Līdzīga situācija bija Gruzijā. Krievija jau taisijās ieņemt to visu. Apstādināja to Bušs ar savu karaspēku. Tad krievs nojauta, ka būs s..di, paziņois ka “mērķis ir sasniegts” un aizvācās. Kad runa iet par Kremli darbojās pavisam vienkārši likumi, respektīvi, tie vīri saprot tikai spēku un apstādināt viņus var tikai spēks. Lai krievs uzbruktu viņam vajag nodrošināt sev ne mazāk kā 10-kārtīgu spēka pārsvaru.

 6. Pūķins baidās, ka var būt par daudz krievu kritušo un ievainoto Sīrijā; pietiek jau ar līķiem no Austrumukrainas. Ja krievi par daudz cietīs, tas var sašūpot Pūķina huntas varu.

 7. Varbūt, lai nebūtu otrs Molotova -Ribentropa pakts arī Rietumiem beidzot būtu jāņem vērā tā laika mācības un jāsāk rīkoties ātri, izlēmīgi, mērķtiecīgi un efektīvi. Nevis kā toreiz ilgstoši neiejaucoties sākumā pieļaut Hitlera spēka pieaugumu, bet pēc tam gaidīt, ka autoritārās lielvaras viena otru saplosīs un pārējiem būs laime.
  Par to “negaidīti” man, protams, jāsmaida. Kā principā, mūsdienu tehnoloģizētajā sabiedrībā, kur pat jebkuru parasta mobilā lietotāju var izsekot , ir iespējams “negaidīti” veikt tāda mēroga militāras operācijas , kurās iesaistīts tik daudz cilvēku un tehnikas.. Tas ir smieklīgi. Vai nu “negaidītība”ir liekuļošana, vai arī Eiropā un ASV velti tiek tērēti milzīgi līdzekļi specdienestu darbībai.

 8. pareizi dara jo nekas nau skaidrs par mieru sirija un vel asv snkcijas neatcel krievijai it ka krimas del krimas tauta izvelejas krievijai pievienoties ari pareizi to nesaprot asv-es jo vini grib pasaulei noteikt savu diktatu…ta nenotiks aytrak turpinasies politiski spiedieni baltija pieder krievijas-caram no seniem laikiem tad referendumiem nau nekadas nozimes pec amerikanu domam…..

 9. cik skaistas tas krievu lidmasinas . ne par velti tie amerikosi ta satrakusi. nesaprotu ka tas bergmanis taisas tas kapat ar cirvjiem.

 10. bet kur jus izrāvāt ka visus izvedīs Atbildēt

  krievu ziņas neskatos nemaz tik cītigi, bet tur visu laiku skandina ka izved lielāko daļu. paliek kautkādas aviācijas vienibas kas turpinās veikt regulārus lidojumus. nevienu mirkli kremlis nav apgalvojis ka visus izvedīs to tik musu mēdiji skandēja

Draugiem Facebook Twitter Google+