Uncategorized

Krievijā aptur “Golos” darbību 16

Foto – AFP/LETA

Krievijas Tieslietu ministrija izdevusi rīkojumu uz laiku apturēt vēlēšanu novērotāju organizācijas “Golos” darbību, jo organizācija nav ievērojusi likumu, kas uzliek tai par pienākumu reģistrēties kā ārvalstu aģentam.

 

Pēdējo mēnešu laikā “Golos” zaudējusi vairākās tiesas prāvās, cenšoties pierādīt, ka tā nav saņēmusi ārvalstu finansējumu, kura dēļ tai būtu jāreģistrējas ārvalstu aģenta statusā. Organizācija sola izformēt savu darbību un reģistrēties no jauna. Ministrijas lēmums liedz organizācijai izplatīt paziņojumus medijiem, rīkot protesta akcijas vai nākamo sešu mēnešu laikā izmantot organizācijas bankas kontus.

Pagājušajā gadā parlamentā apstiprinātais likums prasa, lai visas nevalstiskās organizācijas, kas saņem ārvalstu finansējumu un iesaistās politiskās aktivitātēs, reģistrējas ārvalstu aģenta statusā, kā arī nosaka, ka šajās organizācijās veicamas stingrākas pārbaudes. Krievu aktīvisti norāda, ka apzīmējums “ārvalstu aģents” ir pazemojošs un maldinošs. Apsūdzības, kas ar to saistītas, ir administratīva rakstura un neparedz kriminālu atbildību, tomēr nevalstiskajām organizācijām var tikt piemērots līdz pat 500 tūkstošu rubļu (8600 latu) liels naudas sods, bet organizāciju direktoriem – līdz pat 300 tūkstošu rubļu (5130 latu) liels naudas sods.

“Golos” nokaitināja varasiestādes, pievēršot sabiedrības uzmanību pārkāpumiem 2011. gada parlamenta vēlēšanu un 2012. gada prezidenta vēlēšanu procesā. Informācija par vēlēšanu rezultātu safabricēšanu izraisīja masu protestus un demonstrācijas.

 

LA.lv