Pasaulē
Citur

Krievija bloķē GPS signālus Norvēģijas pierobežā0

Foto: SCANPIX/ITAR-TASS/Vitaly Nevar

Pagājušajā nedēļā Oslo notika Norvēģijas un Krievijas militārpersonu sarunas saistībā ar Norvēģijas sūdzību par Krievijas veikto globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) signālu bloķēšanu Norvēģijas rajonos Krievijas robežas tuvumā.

 

Krievija nodēvēja Norvēģijas apsūdzības par “fantāziju”

“Mēs atzīstam Krievijas tiesības rīkot savu bruņoto spēku mācības un manevrus, taču nav pieļaujams, ka šīs darbības ietekmētu drošību Norvēģijas gaisa telpā,” paziņojis Norvēģijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis, raksta izdevums “The Barents Observer”. Viņš apstiprināja, ka jautājums par Krievijas veikto GPS signālu bloķēšanu tika iekļauts sarunās pēc Norvēģijas puses pieprasījuma. Norvēģija apsūdz Krieviju, ka GPS sistēmas darbību Norvēģijas pierobežā traucējusi Krievijas puse.

Sarunās abu valstu pārstāvji vienojās izskatīt jautājumu par jauna sakaru kanāla izveidošanu starp abu valstu militārajiem dienestiem.

“Jautājums par Krievijas veikto GPS signālu bloķēšanu agrāk tika iesniegts Krievijas pusei pa diplomātiskiem un militāriem kanāliem, Norvēģijai iesniedzot detalizētu informāciju par traucējumiem GPS sistēmas darbībā,” intervijā “The Barents Observer” teica Norvēģijas Aizsardzības ministrijas padomniece Birgita Friša.

Viņa atzīmēja, ka pagājušās nedēļas tikšanās Oslo tika sarīkota pēc tam, kad šā gada sākumā Norvēģija iesniedza Krievijai detalizētu informāciju par GPS signālu slāpēšanas atkārtotiem gadījumiem Finmarkas un Trumses apgabalos. Detalizēta informācija par Krievijas iejaukšanos GPS sistēmas darbībā tika iesniegta pēc tam, kad Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs bija nodēvējis Norvēģijas apsūdzības par “fantāziju” un pieprasījis uzrādīt faktus.

Norvēģijas delegāciju sarunās vadīja Aizsardzības ministrijas drošības un operāciju departamenta priekšnieks Henings Vaglums, Krievijas delegāciju – ģenerālmajors Aleksandrs Kšimovskis.

 

Oslo iesniedz Maskavai pierādījumus

“Mēs iesniedzām pierādījumus, ko lūdza Krievijas puse,” teica Norvēģijas ārlietu ministre Ine Sēreide, kura nesen apmeklēja Kirkenesas pilsētu Norvēģijas pierobežā ar Krieviju. “Mūsu iesniegtos pierādījumus sagatavoja civilie dienesti,” piebilda ministre. “Tagad ir pamats dialogam, kas pagājušajā nedēļā notika Oslo.”

Analītiķi atzīmē, ka pēc sarunām abas puses nāca klajā ar vienādiem paziņojumiem, kur nekas nebija teikts par “GPS signālu slāpēšanu”, taču ļauts noprast, ka tikšanās dalībnieki apsprieda “jautājumus, kas saistīti ar Krievijas un Norvēģijas bruņoto spēku darbību ziemeļu apgabalos”.

Saistītie raksti

Abu pušu paziņojumos presei atzīmēts, ka “konstruktīvā gaisotnē tika apspriesti pasākumi incidentu nepieļaušanai, kā arī perspektīvas izveidot jaunu sakaru kanālu starp abu valstu militārajiem dienestiem”. “Daudzām valstīm ir līdzīgi sakaru kanāli starp militārajiem komandcentriem, lai mazinātu pārpratumu risku, kas saistīts ar militāro darbību,” teica Norvēģijas Aizsardzības ministrijas padomniece Birgita Friša.

Militārie eksperti atzīmē, ka šī bija Norvēģijas un Krievijas militārpersonu pirmā tikšanās pēdējos gados, jo abu valstu attiecības pasliktinājušās pēc Krievijas veiktās Krimas apgabala aneksijas 2014. gadā un agresijas Donbasā.

LA.lv