×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
14. marts, 2013
Drukāt

Krievijā briest varas trīce?

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ar pretrunīgi vērtējamu ziņojumu klajā nācis Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam tuvu stāvošā valsts dzelzceļa priekšnieka un akadēmiķa Vladimira Jakuņina vadītais Problēmu analīzes un valsts pārvaldes centrs, kas darbojas Krievijas Zinātņu akadēmijas paspārnē.

 

Tas izpētījis, ka 2011. gada vēlēšanās uzvarējusi nevis partija “Vienotā Krievija”, bet gan Komunistiskā partija. Vienlaikus centrs secinājis, ka Putina atrašanās prezidenta amatā ir leģitīma. “Šādi secinājumi tika izdarīti uzreiz pēc parlamenta un prezidenta vēlēšanām, taču tik plaša analīze publiskota tikai tagad. Turklāt laikā, kad aizvien skaļākas kļūst runas par parlamenta apakšpalātas iespējamu atlaišanu,” norāda Krievijas laikraksts “Kommersant”.

 

Plāno atlaist 
Valsts domi

Kā stāstījuši “Kommersant” avoti Valsts domē un partijas “Vienotā Krievija” aprindās, Kremlī tiek apspriests scenārijs, kas paredzētu sabiedrībā lielu nepatiku iemantojušā pašreizējā parlamenta apakšpalātas sastāva atlaišanu. Par šādu soli varas spices vīri varētu izšķirties, lai celtu Putina šobrīd samērā zemos reitingus. “No vienas puses, gribas saglabāt partijas varu, bet, no otras, visiem jāupurējas pirmā cilvēka vārdā,” krievu laikrakstam sacījis kāds “Vienotās Krievijas” biedrs. Viņš arī skaidrojis, ka šobrīd izvērstā korupcijas apkarošanas kampaņa ir vienīgā, kas nodrošina sabiedrības atbalstu pašreizējai varai.

“Gaidāmi lieli politiskie notikumi, kuru dēļ pašreizējām amatpersonām jāizskatās nevainojamām. Tāpēc, ja būs nepieciešams, Valsts dome tiks atlaista,” atklāja laikraksta avots. Jāatzīmē, ka janvārī Krievijas laikraksts “Novaja gazeta” savāca 100 tūkstošu valsts iedzīvotāju parakstus zem petīcijas, kurā pieprasīta Valsts domes atlaišana.

Krievijas mediji arī informē, ka februāra beigās notikušajā Komunistiskās partijas saietā tās līderis Genādijs Zjuganovs izteicās, ka neizslēdz pirmstermiņa vēlēšanu sarīkošanu un “citus negaidītus notikumus valstī”. Tieši Komunistisko partiju Jakuņina vadītais Problēmu analīzes centrs nodēvējis par patieso vēlēšanu uzvarētāju. Saskaņā ar tā aprēķiniem par komunistiem nobalsoja 25 līdz 30 procenti vēlētāju, kamēr par “Vienoto Krieviju” aptuveni 20 līdz 25 procenti. Taču Krievijas Centrālās vēlēšanu komisijas dati liecināja, ka 2011. gada parlamenta vēlēšanās “Vienotā Krievija” ieguva 49,3 procentus balsu, bet Komunistiskā partija – 19 procentus.

 

Partiju 
pataisa par grēkāzi

Jakuņina Problēmu analīzes centra ziņojumu neatkarīgie Krievijas politiskie apskatnieki dēvē par centienu vainu par valstī samilzušajām sabiedriskajām un politiskajām likstām novelt uz “Vienoto Krieviju”, nevis Putina pleciem. Krievijas politologs Jevgēņijs Minčenko sarunā ar laikrakstu “Kommersant”, komentējot Jakuņina pārraudzītā centra pētījumu, izteicies, ka notiek cītīgs darbs pie tā, lai Putinu “nodalītu” no “Vienotās Krievijas” un vainu par valstī notiekošo uzgrūstu tieši partijai.

“Šajā ekspertu centrā strādā grupa centīgu biedru, kuri uzskata, ka pēc iespējas ātrāk Putins jānošķir no partijas. Taču to nav iespējams tik ātri izdarīt,” paudis Minčenko.

Krievijas plašsaziņas līdzekļu lūgti komentēt Jakuņina vadītā analīzes centra secinājumus, Kremlis, “Vienotā Krievija” un Centrālā vēlēšanu komisija atbildēja izvairīgi, skeptiski vai pat ar smiekliem, norāda interneta vietne “Newsru.com”. “Saskaņā ar spēkā esošajiem likumiem vēlēšanu leģitimitāti un to iznākumu apstiprina Centrālā vēlēšanu komisija. Ja kādam ir gribēšana pārskatīt vēlēšanu iznākumu, vajag vērsties tiesā, nevis rakstīt pētījumus,” ziņu aģentūrai “Interfakss” komentējusi kāda Kremļa amatpersona.

Arī Krievijas sociālajos tīklos un blogosfērā virmo spriedumi par to, ka nule publiskotais pētījums ir teātris, kurā notiek centieni spodrināt Putina tēlu, secina interneta vietne “Slon.ru”. Arī virkne “Vienotās Krievijas” biedru pauduši neapmierinātību par notiekošo. “Par tik zemiem partijas rezultātiem neesmu dzirdējis ne no viena sociologa,” paudis “Vienotās Krievijas” biedrs Valērijs Fedotovs, spriežot, ka ziņojumā paustie apgalvojumi netiktu izplatīti bez “visaugstāk stāvošo labvēlības”. “Jakuņins ir viens no režīma balstiem, cilvēks ar īpašu tuvību Putinam, neformālā “politbiroja” loceklis. Ne brīdi neticēšu, ka viņš tā vienkārši pārgāja Putina opozīcijā,” secinājis partijas biedrs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+