×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
22. marts, 2012
Drukāt

Krievija gatavojas pretdarbībai ASV pretraķešu vairogam

medvedevs_afpleta

Krievijas bruņoto spēku vadības apspriedē Maskavā prezidents Dmitrijs Medvedevs paziņojis, ka armijai jāgatavojas dot pretsparu ASV pretraķešu aizsardzības plānam Eiropā, lai arī turpinās Maskavas un Vašingtonas sarunas par varbūtēju sadarbību šajā jomā.

 

Medvedevs izteicās, ka Krievija “neaizver durvis dialogam”, taču uzsvēra nepieciešamību gatavoties militāru pretpasākumu īstenošanai, atsaucoties uz jau agrāk izteiktajiem draudiem nomērķēt raķetes pret ASV veidotā NATO pretraķešu vairoga elementiem, ja netiks panākta vienošanās, atzīmē aģentūra “Associated Press”. “Līdz 2017. – 2018. gadam mums jābūt pilnībā sagatavotiem, pilnībā apbruņotiem,” piebilda prezidents, kurš saskaņā ar Krievijas konstitūciju vēl pusotru mēnesi būs arī bruņoto spēku virspavēlnieks, līdz valsts galvas amatu 7. maijā pārņems Vladimirs Putins. Analītiķi uzskata, ka līdzšinējais premjerministrs Putins, kurš pēc četru gadu pauzes, ko aizpildīja viņa aizbilstamais Medvedevs, trešo reizi stāsies prezidenta amatā, varētu ieņemt vēl nepiekāpīgāku nostāju pret ASV nekā līdz šim.

ASV apgalvo, ka NATO pretraķešu aizsardzības plāns ir vērsts pret varbūtēja Irānas raķešu uzbrukuma draudu atvairīšanu, taču Maskava bažījas, ka ASV pretraķešu vairogs dažos turpmākajos gados kļūs pietiekami spēcīgs, lai iedragātu Krievijas kodolbruņojuma potenciālu. NATO izteicis gatavību sadarboties ar Krieviju pretraķešu vairoga izveidē, taču rietumvalstu aizsardzības alianse noraidījusi Krievijas priekšlikumu kopīgi pārraudzīt pretraķešu vairoga darbību. Neizdodoties panākt NATO un Krievijas sadarbību pēc Maskavas noteikumiem, Medvedevs ir centies gūt ASV puses garantijas, ka jebkurš nākamais pretraķešu aizsardzības vairogs nebūs vērsts pret Krieviju, draudot ar pretpasākumiem, ja šādu vienošanos neizdotos panākt. Domstarpības par ASV pretraķešu aizsardzības plānu ir novedušas pie saspīlējuma pieauguma attiecībās starp Maskavu un Vašingtonu. Desmit dienas pēc oficiālās stāšanās prezidenta amatā Putins paredzējis doties uz ASV, kur ASV prezidenta ārpilsētas rezidencē Kempdeividā 18. un 19. maijā notiks pasaules vadošo rūpniecisko valstu G8 grupas apspriede. Putins vēl nav paziņojis, vai piedalīsies NATO virsotņu apspriedē Čikāgā, kas sāksies 20. maijā un kur paredzēts apspriest arī pretraķešu vairoga veidošanu. Krievijas amatpersonas izteikušas šaubas, vai Maskava un Vašingtona varētu panākt vienošanos pretraķešu aizsardzības jomā divos mēnešos, kas atlikuši līdz Čikāgas apspriedei.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+