×
Mobilā versija
+11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
14. oktobris, 2016
Drukāt

Krievija īsteno plānu slepenas ietekmes iegūšanai Austrumeiropā; tostarp Latvijā (21)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Krievija izvērsusi kampaņu slepenas ekonomiskās un politiskās ietekmes iegūšanai piecās Austrumeiropas valstīs, cenšoties diskreditēt liberālās demokrātijas modeli un vājināt transatlantiskās saites, secinājuši ceturtdien publiskota pētījuma autori.

Pētījumā, kuru veicis Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centrs (CSIS) sadarbībā ar Sofijā bāzēto Demokrātijas pētījumu centru (CSD), teikts, ka Maskava nolūkā pakļaut savai kontrolei Bulgārijas, Latvijas, Serbijas, Slovākijas un Ungārijas valdības kooptējusi Krievijai simpatizējošus politiķus, cenšas iegūt dominējošas pozīcijas enerģētikas tirgū un citos ekonomikas sektoros, kā arī grauj pretkorupcijas sistēmu.

“Zināmās valstīs Krievijas ietekme kļuvusi tik visaptveroša un endēmiska, ka tas apdraud nacionālo stabilitāti, kā arī valsts rietumniecisko orientāciju un eiroatlantisko stabilitāti,” pēc 16 mēnešus ilga darba secinājuši pētījuma “The Kremlin Playbook: Understanding Russian Influence in Eastern and Central Europe” (“Kremļa stratēģijas rokasgrāmata: Izpratne par Krievijas ietekmi Austrumeiropā un Centrāleiropā”) autori.

ASV valsts departamenta amatpersonas atzinušas, ka pētījumā konstatētais sakrīt ar viņu konstatēto Krievijas ietekmi Austrumeiropā.

“Krievi ir iesaistīti ilgstošā kampaņā, lai atgūtu to, ko Putins uzskata par viņu likumīgo buferzonu Austrumeiropā, nolūkā graut ne tikai NATO un ES, bet arī abu institūciju demokrātiskos pamatus,” aģentūrai “Reuters” norādīja kāda Valsts departamenta amatpersona, kas vēlējās saglabāt anonimitāti, jo Baltais nams devis rīkojumu publiski neizteikties par Maskavas naidīgajām aktivitātēm.

Amatpersona norādīja, ka starp tādām aktivitātēm minama kukuļošana, propaganda, dezinformācija, “reizēm” arī Kremļa kritiķu slepkavības gan pašā Krievijā, gan ārvalstīs un tagad arī hakeru darbība internetā, cenšoties vājināt Maskavas oponentus un Rietumu institūcijas.

Pētījumā uzskaitītas arī dažādas Krievijas pielietotās metodes, sākot ar tādiem “megadarījumiem” kā divu 12,2 miljardus eiro vērtu kodolreaktoru būvniecība Ungārijā un beidzot ar prokrieviski noskaņota uzņēmēja atbalstīšanu, lai viņš, nokļūstot kādā politiskā amatā, kalpotu Maskavas interesēm.

Piemēram, Bulgārijā Krievijas ekonomiskā klātbūtne ir tik liela, ka laikā no 2005. līdz 2014.gadam tā bija mērojama ar 22% no valsts kopējā iekšzemes kopprodukta (IKP). Tas rada lielu “Krievijas ietekmētas valsts sagrābšanas” risku, norāda pētījuma autori.

Bijusī ASV amatpersona un pētnieku grupas vadītāja Hītera Konlija intervijā “Reuters” norādīja, ka pētījuma mērķis ir parādīt problēmas, kurām līdz šim gan ASV, gan Eiropas politiķi nav pievērsuši pietiekamu uzmanību.

“Pirmais solis ir atzīt, ka tas notiek,” uzsvēra Konlija. “Te uz likmes likta mūsu identitāte un mūsu demokrātijas funkcionēšana.”

Pētījuma autori ieteikuši virkni pasākumu Krievijas ietekmes izskaušanai, tostarp pievērst lielāku uzmanību nelikumīgām naudas plūsmām un pārskatīt ASV palīdzības programmas, lielāku vērību pievēršot labas pārvaldības nostiprināšanai un cīņai pret Kremļa ietekmi.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Tad tāpēc mums minimālā alga un pensijas tik mazas, kas neatbilst cilvēka cienīgai dzīvei ES. Tad Putins ar savu Krieviju mums atgādina, ka Padomju Savienībā dzīve bija labāka, stabilāka, drošāka un pārtikušāka lielai Latvijas iedzīvotāju un senjoru daļai. Ieteiktu valdībai par visu aprēķinu pamatu ņemt reālu cilvēka cienīgu iztikas minimumu, kas šobrīd sastāda vismaz 500 eiro mēnesī. Un izejot no tā arī veikt visi algu, pensiju un pabalstu aprēķinu. Vairāk domāt par tautas labklājību, nevis savu labumu. Tad nevajadzēs tērēt naudu kaut kādiem murgainiem pētījumiem un propogandai un naida kurināšanai.

 2. DURAKS TAS KIRILICA BIJIS UN BŪS! ĒRMS!!! D U R A K S!!! KURŠ TĀ LOBISTA KIRILICU ŠEIT LASA?????

 3. Lietojamu automašīnu krievi uztaisīt neprot, bet čakarēt citas valstis — tur krievi ir nepārspējami meistari

  • Kādu tev lietojamu automašīnu? viņi lietojāmo prezervatīvu uztaisīt neprot – tāpēc jau tāds niknums pret visiem.

 4. Valstīm ir vairāk jāiepērk ASV bruņojums – tanki, helihopteri, lidmašīnas. Vairāk karavīru, mazāk ražošanas, politiķiem paaugstināt algas atbilstoši ES standartiem. Pāriet uz privāto maksas veselības aprūpi un maksas izglītību. Ātrāk valsts atbrīvosies no trūcīgiem cilvēkiem un trallā, trallalā. Cik labi, ka blakus ir Krievija ar Putinu, ir kāds vainīgs politiķu trallā.

 5. Неприкрытая, откровенная и голимая пропаганда! Надо быть совсем обдолбанным и укуренным придурком, чтобы верить в такие вот исследования, особенно, в неангажированность самих «исследователей». Какой то там американский центр, на американские же деньги, ведёт какое то там «исследование», выводы которого совпадают почти полностью с мнением администрации?! И вы хотите, чтобы я поверил в это? Самим не смешно?

  • Надо быть совесем “обдолбаным” кремлёвским ж..лизом чтобы безконца отрицать очевидное. Хоть бы чуть поумнее постарался, или решил, что всё схавают?

   • Ну да, американская жопа вкуснее. Это же очевидно. Впрочем, именно вам это виднее, ибо это у вас такая практика и такая тактика, выбирать хозяина по вкусу именно этого места. Я такие занятия не практикую, брезгую.

  • Этот кремлёвский лилипутик задолбал всех. Наверное урин слишком близко к мозгам. А ты тут ещё будешь вякать.

   • Нет уж, это именно вы – маленький несчастный карлик с мочой в голове. Вам до него, как до луны.

 6. Redzams, ka kolonistu naturalizācija arī ir viens no šī plāna elementiem. Tāpat kā Latvijas sabiedrisko mēdiju rusifikācija.

  • Надо же, как вас зацелило то. А где вы увидели русификацию то? У вас чуть што, так сразу язык виноват. А другими частями тела вы не умеете работать?!

 7. “…norādīja kāda Valsts departamenta amatpersona, kas vēlējās saglabāt anonimitāti, jo Baltais nams devis rīkojumu publiski neizteikties par Maskavas naidīgajām aktivitātēm”….. un liberāļi ir drosmīgi tikai tad, kad darīšana ar neapbruņotiem un vājiem.Eiropa ir suverēnu valstu kopums, ne liberāli demokrātiska pārdales zona, kuru koordinē ASV

 8. Liberālās demokrātijas valstis nevar vairs vairāk sakompromitēt- tās sevi ir sakompromitējušas vairāk, kā jebkādas ietekmes un mēģinājumi ietekmēt no ārienes…
  .”…starp tādām aktivitātēm minama kukuļošana, propaganda, dezinformācija….”- šis masveida prakses nāk no liberālās demokrātijas, kopš tā pastāv kā valstu iekārtas. Un šo piedēvēt citiem, lai kas tie būtu, nozīmē piedēvēt savu citiem

 9. "LETA" ir Baltic News Service īpašums? Kas maksā? Atbildēt

  Interesanti, vai privātā īpašumā esoša Baltic News Service (LETA) sevi uzskata par patiesības ministriju? Mums no krievijas apsēstā kolektīvisma (pārprasta konservatīvisma) ir jāuzmanās tikpat daudz, cik no asv bezizmēra individuālisma (pārprasts liberālisms). Tāpēc beidziet muldēt, ka krievija “cenšoties diskreditēt liberālās demokrātijas modeli,” kuru paši asv veikalnieki ir padarījuši par nevērtību Eiropas acīs (piem CETA līgumā iekļautā norma, kur korporāciju tiesības ir augstākas par valstu likumiem!). Beidziet muldēt, vaļājot pa muti neko neizsakošus simbolus, piem. “liberālās demokrātijas modeli.” Eiropa ir nacionālu valstu savienība – un tieši šo nojēgumu nekādi nevar aptvert ne asv, ne krievija – savas sociļās konstrukcijas – imperijas – dēļ.

Draugiem Facebook Twitter Google+