×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
22. jūnijs, 2017
Drukāt

Krievijā milzīgo upuru skaitu karā vairs nesaista ar Staļina nežēlību (19)

Foto: ITAR-TASS/Scanpix/LETAFoto: ITAR-TASS/Scanpix/LETA

Aizvien mazāk Krievijas iedzīvotāju PSRS milzīgos zaudējumus Otrajā pasaules karā saista ar diktatora Staļina cietsirdīgajām kara vešanas metodēm, kas neparedzēja rēķināšanos ar dzīvā spēka zaudējumiem. Staļinu par to nosoda vien 12% Krievijas iedzīvotāju, liecina Levadas socioloģisko pētījumu centra veiktā aptauja, pieskaņota kārtējai gadadienai kopš 1941. gada 22. jūnijā nacistiskā Vācija uzbruka PSRS. Pirms 20 gadiem tā domāja 34% aptaujāto.

Oficiālā Krievijas Aizsardzības ministrijas statistika apgalvo, ka PSRS karā zaudējusi 26,6 miljonus cilvēku, tajā skaitā 8,7 miljonus karavīru. Daudzi militārie vēsturnieki apšauba šos skaitļus, jo, izmantojot demogrāfiskos datus un citus uzskaites parametrus, iznāk, ka kopējie neatgriezeniskie PSRS zaudējumi ir ap 43 miljoni, tajā skaitā 26,4 miljoni kaujas laukā kritušu, gūstā, no ievainojumiem, slimībām mirušu, nelaimes gadījumos bojā gājušu padomju karavīru. Tajā pašā laikā Vācija Austrumu frontē zaudējusi ap 3,6 miljonus vīru, bet visā Otrajā pasaules karā – 5,3 miljonus karavīru.

Jaunākajā Levadas centra aptaujā visvairāk dalībnieku – 36% – lielos PSRS zaudējumus saista ar Vācijas “negaidīto uzbrukumu”, bet 24% spriež, ka pie vainas bijis Vācijas militārtehniskais pārākums. Vēl 10% domā, ka vainojama padomju komandieru nemākulība un aptuveni tik pat daudz, – ka hitleriešu nežēlība. 1997. gadā pati populārākā bija atbilde, ka vainojama staļiniskā režīma nežēlība, taču socioloģiskās aptaujas Krievijā pēdējos gados uzrāda aizvien izteiktāku Staļina lomas reabilitācijas tendenci sabiedrībā.

Vēl viena tendence – aizvien vairāk Krievijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka PSRS varēja uzvarēt karā arī bez rietumu sabiedroto palīdzības. Tā domā jau 63% aptaujāto. Levadas centra direktora vietnieks Aleksejs Graždankins Krievijas ziņu aģentūrai RBK komentējis, ka Staļina attaisnošana ir vērojama, ņemot vērā apstākli, ka 21. gadsimtā Krievijā aizvien mazāk runā par staļiniskā režīma noziegumu, kamēr 90. gados noritēja šo noziegumu atmaskošana. Tikmēr uzskats par PSRS pašpietiekamību karā aug brīžos, kad saasinās Krievijas un rietumu attiecības, īpaši uz 2014./2015. gada notikumu fona. Tad, kad Krievija piedzīvo ekonomisko krīzi, piemēram, 2010. gadā, sabiedrības noskaņojums mēdz mainīties sabiedrotajiem par labu.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Kāpēc krievi tā slēpj savus īstos zaudējumus 2. pasaules karā? Atbilde vienkārša. Tāpēc, ka tie bija milzīgi! Vēsturnieki, kuri pētījuši zaudējumus Austrumu frontē arhīvos, konstatē, ka jau pirmajos 5 kara mēnešos SA frontē bija zaudējusi 2,6 miljoni kritušo un 3,3 miljoni gūstā kritušo (R.Overijs). Ieņemot Kijevu vien gūstā krita 665 tūkst. sarkanarmiešu (rekords karu vēsturē!), Staļingradas slaktiņā krita 486 tūkst, bet kopā tika ievainoti un pazuda bez vēsts 1,13 miljoni (A.Bīvors), 1942.g. pie Harkovas – 240 tūkst. gūstā kritušo, utt. Vēl 1943. g. SA zaudējumi bija 2 milj, kritušo un un 4,3 milj. ievainoto un bezvēsts pazudušo. Vāciešiem tie bija n-reizes mazāki. Piemēram, Kurskas kaujā kritušo karavīru attiecība padomju : vācu pusē bija kā 177 tūkst. pret 49 tūkst., bet iznīcināto tanku attiecība pie Prohorovkas ka 5 :1. Tas tikai pierāda to, ka Staļins ar Žukovu plānojot operācijas, savus panākumus centās nodrošināt ar ļoti lielu dzīvā spēka un kara tehnikas pārsvaru, nežēlojot savu karavīru dzīvības.
  Un tās tiešām bija cietsirdīgas un nežēlīgas kara vešanas metodes, lai ko arī nerādītu aptaujas. Jo fakti rāda pretējo. Oficiāli atzīts, ka SA kritušo skaits esot ap 8 miljoniem, bet īstie skaitļi varētu būt ap 3 reizes lielāki. Kamēr kopējie vācu kritušo zaudējumi Austrumu frontē bija ap 4 miljoni un arī pamatā kara beigu fāzē.

 2. Jāņa dēls - Staļina aizstāvjiem Atbildēt

  Напишу по русски тем, кто знает только один язык. Моожете мне ответить на вопрос – почему в стране победительнице народ, 70 лет после победы, живет 100 раз хуже, чем народ побежденный ?!

  • Un kāpēc jūs tā domā? Jūs domājat, ka neviens nezina jūsu valodu? Veltīgi. Interesanti, un kā ir tādi parametri pa kadiem jūs salīdzināt dzīves līmeni? Varbūt mums vienkārši ir dažādi jēdzieni par to, kas ir labs un kas ir slikts.
   Да, и гонки вооружений не было, и холодной войны тоже не было?

 3. stulbs bars, pasaulei no tiem jānovēršas un miers

 4. cik tad taja musu slimaja armija to babu ari visas tikai maukas un prieks pisas

 5. Ak, šī nožēlojami negudrā vateņu nācija! Brīžiem pat nevar saprast, smieties raudāt vai dusmoties par tik lieliem meliem un negodīgumu attiecībā pret Otrajā pasaules karā kritušajiem Krievijas cilvēkiem.
  Jebkurš kara veterāns ir stāstījis ka visus dzina nāvē nerēķinoties ar cilvēk resursiem, jebkurš vai tas bija no sarkanarmiešu rindām, vai mūsu leģionāru puiši, abās pusēs karojošie stāstīja vienu un to pašu. Staļins un komunistiskais režīms ir viens un tas pats kas Hitlers un nacisms! Nu lai jau krievi melo paši sev, tur viņiem tā pieņemts!

  • Врать самим себе принято как раз у вас. Сами воевали вместе Гитлером в рядах легиона, ему же присягали, и сами себе врёте, что боролись за независимость Латвии! Ну не смешно ли?

 6. Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

  Молоды, руssеянцы! Осталось совсем немного, и отец народов снова станет таким же обычным явлением, каким была газета “Правда” в совейских туалетах.

  • Главный «молодец» здесь – это ты. С отцом народов спать ложишься, с отцом народов встаёшь, с «правдой» в туалете сидишь.

 7. Какое дело Виестуру до истории той войны?! Или просто есть огромное желание плюнуть в душу русскому человеку, очередной раз подвергнув сомнению исторические факты, и не высказав при этом ни малейшего сочувствия, ни малейшей благодарности за те жертвы. Как будто специально, эта статья опубликована в день начала той ужастной войны.
  А между тем, не будь тех жертв, и самого Виестура на этом свете скорее всего не было бы тоже.

  • Par to šodien raksta Krievijas mediji. Vai viņi paši sev spļauj dvēselē? Un kas tur tajā ziņā ir nepareizi?

   • А не точности отражаются в самом отношении к теме. ну и в цифрах тоже. У автора данные министерства обороны априори не верны, а разные исследователи априори говорят правду. Хотя это и не есть правда. И ещё автор напрочь забывает, что вообще то, германия воевала не одна. И Италия, и Испания, и Румыния тоже воевали на восточном фронте.

  • Grafists onaņists Atbildēt

   Bildē ir viena no satkanarmieš-vateņ maaaukām

  • Blagodarnostj par kādu upuri tu gribi? Vai par 50 gadiem komunistu verdzībā, vai tieši ko? Spriežot pēc gudrās runas tev vajadzētu būt kādus simts gadus vecam, tā ka droši vien pats jau esi karu redzējis, kremļa trolli…

   • Благодарность?! От тебя?! Судя по твоим словам, это тебе должно быть сто лет и больше. Ты же пережил коммунистическое «рабство». Вот только неизвестно, чтобы было с тобой самим, если бы победу в той войне одержала Германия?!!! Место в хлеву у немецкого бюргера, и это в лудшем случае. И никакой такой независимой Латвии.

    • grāfist, tev ir jāpiekrīt, tu pūt tikai vienā stabulē un lietas nemaz nemēģini apskatīt objektīvi.
     PSRS daudz slikta ir izdarījis. Kkas tur bija arī labs idejiski, bet to sačakarēja tieši tā laika varasvīri, kas tik uzdzīvoja uz tautas rēķina!

 8. Cik biedra Josifa laikā pazuda no dzimtenes Latvijas? Un cik mūsu- latviešu partiju valdīšanas laikā, šajos 27 gados? Domāju ka kādas 10 reizes vairāk, bet mēs jau vēl strādajam savās, tas ir tautas interesēs un ceļam, savu, tas ir tautas dzīves līmeni, pieliekam pie savām, tas ir tautiešu algām….

  • Kas tu par tūdaliņu?Tu drīzāk esi pretīgs izdzimtenis,jo tikai tāds var salīdzināt krievu izsūtītos,no kuriem liela daļa gāja bojā,ar ekonomisku iemeslu aizbraukušajiem.
   Tavai zināšanai,smerdeli,arī krievu laikā cilvēki brauca peļņā gan uz BAM,gan Urengoju un Ceļinu.Ja tajos laikos būtu vaļā robeža,interesanti cik būtu sovokā palikuši?

   • А в чём не прав комментатор то, а, земноводное? Если не забыл, то в то время безработицы не было и рабочие руки требовались везде.

Draugiem Facebook Twitter Google+