×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
5. maijs, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Krievijā nacisms paceļ galvu (29)

Vladimirs Putins. Foto - AFP/LETAVladimirs Putins. Foto - AFP/LETA

“Diemžēl vakcīna no nacisma vīrusa, kas tika izstrādāta Nirnbergas Starptautiskajā kara tribunālā, atsevišķās Eiropas valstīs zaudē spēku,” tā pirms pusotra gada intervijā Serbijas laikrakstam “Politika” klāstīja Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Viņš turpat arī paskaidroja, kuras valstis ir tās, kur “atklātas nacisma izpausmes kļuvušas par ikdienišķu parādību” – pirmkārt, Baltijas valstis un Ukraina. Jau tolaik daudzi eksperti bija secinājuši, ka daudzas idejiskas līdzības ar 30. gadu Vācijas nacistiem vērojamas paša Putina politikā, īpaši propagandas jomā un ārpolitikā.

“Ķeriet zagli,” visskaļāk sauc pats zaglis. Un arvien biežāk izrādās, ka tā sauktais antifašisms ir tikai maskēšanās veids, aiz kura slēpjas mūsdienu nacisms, turklāt nereti tā primitīvākajā formā. Aizvadītajā nedēļā Maskavā notika skolēnu konkursa “Cilvēks un vēsture. Krievija 20. gadsimtā” uzvarētāju apbalvošana. Konkursu organizēja biedrība “Memoriāls”, kuras nosaukums nav svešs arī Latvijā, jo tā jau kopš 1987. gada nodarbojusies ar padomju režīma noziegumu pētīšanu. Jāatzīmē, ka Krievijā, kur tīk runāt par PSRS varenību, šis darbs regulāri sastopas ar šķēršļiem, taču “Memoriāls” to turpina darīt. Minētais skolēnu konkurss varas iebildumus gan iepriekš nebija izpelnījies. Taču šogad uz tā noslēguma ceremoniju ieradās bariņš brašuļu treniņbiksēs, pie krūtīm piespraustām Georga lentītēm un plakātiem: “Aizmirsāt vēsturi? Atgādināsim!”, “Atcerieties padomju karavīru varoņdarbu!” u. c. Nedaudz pabļaustījušies, viņi no vārdiem pārgāja pie darbiem – konkursa dalībnieku un ceremonijas viesu virzienā lidoja jēlas olas, sejās tika smidzināts briljantzaļais šķīdums. Uz jautājumu, kāpēc viņi tā rīkojas, viens no uzbrucējiem atbildēja: “Mēs izdzenam velnus no šiem ebreju bērniem.” Citi tikmēr kliedza: “Fašisti”, “Nacionālnodevēji”…

Kā vēlāk atklājās, nelieši pārstāv prokremlisko organizāciju “Nacionālā atbrīvošanās kustība”. Apmeklējot šīs organizācijas interneta mājas lapu, šaubas par tās orientāciju nerodas – pirms 9. maija tā žilbst no oranži melnā krāsu salikuma un aicinājumiem svinēt “dižo uzvaru”. “Uzvarējām 45., uzvarēsim arī tagad” – tāds ir viens no vadošajiem saukļiem. Turpat arī norādīts, ka organizācijai ir vairāk nekā 163 tūkstoši atbalstītāju. Īsumā – idejiski tā lieliski iederas Putina ideoloģijā un tā sauktajā krievu pasaulē. Pēc formas – cīnās pret iedomāto nacismu, pēc satura – pati iemieso nacismu.

Vēstures speciālisti atgādinās, ka Georga lentīte nebūt nav viennozīmīgs simbols. Iespējams, par Putina Krievijas “ikonu” tā izvēlēta tāpēc, ka it kā apvieno divus savstarpēji izslēdzošus Krievijas vēstures posmus – carisko impēriju un PSRS. Cara laikā oranži melnais krāsu salikums tika lietots kā Sv. Georga (Jura) ordeņa lente, bet vēlāk tā kļuva par Staļina ieviestā Slavas ordeņa elementu. Taču tikpat labi tā var būt arī krievu nacisma simbols, ja ņem vērā faktu, ka Hitlera pusē karoja arī bijušie baltgvardi (piemēram, kazaku atamans Krasnovs), kas ar lepnumu mēdza spraust pie krūtīm ordeņus ar oranžmelno lenti. Tāpat kā to mūsdienās dara 9. maija svinētāji.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Putinu sen jau laiks arestēt un nodot tiesai, neviss sprieduļot par to kur ir lielākie nacisti. Viss, ko runā vai dara šis vīrs ir noziegums pret cilvēci un tai skaitā pret pašu krievu tautu.

  • А вы у нас суд или трибунал, или просто сумашедший? Голубчик пить надо меньше и меньше курить забористой травы, тогда и мысли дурные в голову лезть не будут. И не будете тогда писать с утра по раньше всякую чушь!

   • Nu ko Jūs, “pie mums”, kad gribu -guļu, kad gribu – rakstu! Tas tā ir “pie Jums”, ka Putins viens pats visās trīs Jūsu nosauktās hipostāzēs – Tēva, Dēla un Svētā Gara. Tā jūtu, ka čalim pēs čello pirkšanas, pavisam nav palicis, ko Jums maksāt, ka dzeniet tādu haltūru un vispār kavējiet darbu. Nu bet nekas, toties tagad pionieri varēs uz stradivari atskaņot kara dziesmas.

    • Вам самому то не смешно? Вот вы попробуйте тоже самое сказать про другого президента, другой страны. Как долго вас будут считать нормальным человеком?

 2. Antonevich..Ja izdzito izlaiž caur 3 kārtīgu medicīniskās ogles slāni, tad fuuzeljus noņem un lerga vairs nav tik toksiska..un tad arī nav blakusefektu- piem. saadu rakstu.

 3. >19.02
  nesapratīs, tie glupie taču tic pat NLO, nerunājot par numeroloģiju.

 4. Tadus nekaunas ka LA korespondenti nez vai kur pasaule atradisi, pasi kurina naidu starp krievim un latviesiem, bet visur vainigs tas Putins-nekaunas.Pietiek svilpot pec amerikanu stabules-bezgozi. Jajau ir kur nacisms, tad Latvija tas ir pirmam kartam.Nezin kapec jus neredzat to, ka Odesa, divus gadus atpakal tika dzivi SADEDZINATI civeki, un tas pec jusu domam nav nacisms? Protams, Putins vinus sadedzinaja, kas gan cits…Kapec jus visu laiku melojt un atbalstat nacismu Latvija? Kas jums maksa par so nekaunigo propogandu?

  • Kremlis pilns ar nesaliidzinaami lielaakiem nekaunjaam par LA korespondentiem.
   Par Odesaa dziivi sadedzinaatiem cilveekiem, ko pirms diviem gadiem paveica latvieshu nacisti, patiesi atvainojos. Vai tagad esi apmierinaats, kamieli?

 5. ko ted…s kas notiek latvija pat televizijas sledz lai cilveks nevar skatities citu valstu televiziju tas pari visam nacismam kas pasaule var but maitas….

 6. 9. maijā ko redzat? tīrāko nacismu pie tam piedzērušos. TIE DOMĀ PAR CITIEM??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? PAR CITU SĀPI???????????????????????????

 7. smieklīgi, kad tad tur nav bijis nacisma?????????????????????? kad izveda vergus no citām tautām???????????????????????????????????????
  ja nebūtu krievu nacisma vai rastos itāļu, vācu, TĀDS IR JAUTĀJUMS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. Autors laikam analfabets, nesanāk to piemēru pievilkt nacismam.

 9. latvija jau ari slavina nacistus ,atbalsta nacikus ukraina.bet visus parsplauj naciks obama. ko vien nozime vina tezes par amerikas tautas virsvarenibu. to pasu tak slavinaja hitlers. maskava tak neiet lapu gajienos ka kijeva.. visu cienu putina kungam, kas viens cinas pret nacikiem.

  • Ivan Fjodorov. Dpils Atbildēt

   Krievijā nacists Nr.1 – Putin Huilo.
   Maskavā krievu nacistu bandas pēc oficiāliem datiem katru gadu nogalina (nosit, nošauj, nodur) apmēram 300 cilvēkus, jo šiem cilvēkiem nav balta āda un viņi nepieder pie baltās rases.

 10. Un ja jau raksta beigās sākām runāt par simboliem – atliek atcerēties, kāda armija otrā pasaules kara laikā izmantoja šodienas Krievijas karoga krāsas? Pareizi, “Krievu atbrīvošanās armija”, ģenerāļa Vlasova vadībā.

 11. Ja precīzāk- lielkrievu šovimisms , kad taisnība un vara ir tikai krieviem, kuri atzīst tikai sevi…

 12. Незачот Марису на этот раз. Нестирпимое желание насрать соседу под дверь и хоть так испортить ему праздник, подвело автора. А что в Латвии свои гопники не водятся? Да, у нас были и свои Власовы и свои Красновы и другие, но мы не ставим им памятники и не делаем из них героев. А вы из своих делаете национальных героев и ставите им памятники. Чувствуете разницу, Марис?

  • Aptaurētais pat nakti neguļ … 🙂

  • Pirmkārt – ir melots, sakot, ka atamanam Krasnovam nebūtu pieminekļa Krievijā
   otrkārt – nevienai tautai nevajadzētu aizmirst savu vēsturi, līdz ar to tādi pieminekļi kā Krasnovam ir vajadzīgi, jo ļauj pārdomāt, kā noziedznieku banda iznīcināja Krievijas valsti 1917.gadā un cik ātri tas notika. Tādiem cilvēkiem kā Krasnovam tiešām bija pamats domāt, ka būs iespējams ar vācu rokām atbrīvot Krieviju no komunistiem un vēlme palīdzēt. Diemžēl sanāca, ka komunisti uzvarēja.

   • Вовсе нет Алла Борисовна. Есть мемориальный комплекс на частной территории без официального статуса. И никто свою историю забывать не собирается. А генерал Краснов это враг, сильный, умный и беспощадный. Это же он ввёл военно-полевые суды для гражданских. И в той «банде», про которую вы говорите были и ваши соплеменники, не забыли об этом. Так что, гражданская война продолжается. И все попытки монархистов реабилитировать таких «героев» не проходят.

  • Плохо знаете Россию, grafist Atbildēt

   2006.г Ростовской области состоялось торжественное открытие мемориального комплекса, посвященного памяти донских казаков, погибших в борьбе с большевиками, в том числе на стороне Гитлера. В центре мемориала стоит большая бронзовая фигура последнего атамана Донского войска Петра Краснова.

   • Повторю и для вас. Это мемориальный комплекс на частной территории без официального статуса. Есть ещё памятная стелла на одном из московских кладбищь с перечнем царских генералов. Всё это частная инициатива монархических движений и никакого официального статуса не имеет. В отличии от Латвии, где всему этому придаётся официальный статус.

  • 1944.g. no 14. novembra līdz 9 . decembrim notika smagas kaujas starp latviešu leģionāru bataljonu leitnanta Roberta Rubeņa vadībā Usmas,Ugāles Rendas, Zlēku pagastu apkārtnē un 16.vācu armijas daļām kuras komandēja SS obergšturmfīrers Jekelns. Pret 600 vīru lielo labi bruņotu R. Rubeņa bataljonu tika raidīti arī vlasovieši.Fašisti šajās kaujās cieta smagus zaudējumus, kaujās krita Salaspils nometnes bijušais priekšnieks SS obergrupenfīrers Kurts Krauze.Vēderā smagi ievainotais leitnants R. Rubenis turpināja vadīt kauju uz atrodoties nestuvēm līdz samaņas zaudēšanai.Rubenieši palika neuzvarēti ,izlauzās no vācu aplenkuma un, nelielās grupiņās sadalījušies, izklīda Kurzemes mežos.Slava Latviešu leģionāriem!
   Pieminekli Rīgas centrā leitnantam Robertam Rubenim!

   • В храбрости и мужестве латышских стрелков никто и не сомневался никогда. Но это всего лишь эпизод в той страшной войне. Пусть яркий и трагический, но лишь эпизод, когда уже обозначился перелом в войне.

  • Un kā vēl jūtam! Krievijā pieminekli var likt tikai tiem, kas aizgājuši ne māzāk kā pirms 200 g., proti, Aleksandram I, Al.. Nevskim, Jermakam lai gan tie visi bijuši bandīti vai debīļi bet netraucē pašreiz valdošiem.

   • Недержание у вас утреннее, вот это понятно. Жидкости надо меньше пить на ночь. Энурез мешает вам думать.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+